تاريخ : جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۹۲ | 8:37 | نویسنده : متین

در حالی که صرف وقت در اینترنت می تواند مفید و سازنده باشد، استفاده افراطی از اینترنت ممکن است باعث بروز اختلال در زندگی روزمره، شغل و روابط شود. اگر شما هم احساس می کنید با دوستان اینترنتی خود راحت تر از دوستان واقعی تان هستید، یا نمی توانید بازی کامپیوتری یا اینترنتی را متوقف کنید، ممکن است جزو کاربران افراطی اینترنت باشید. در این مقاله می آموزید که نشانه های اعتیاد اینترنتی چیست و چگونه می توان استفاده از اینترنت را به حالت تعادل بازگرداند.


اعتیاد به رایانه یا اینترنت چیست؟


اعتیاد به اینترنت یا رایانه گستره ای از مشکلات کنترل تکانه را در برمی گیرد که عبارتند از:
- اعتیاد به روابط جنسی رایانه ای: استفاده وسواسی از سایت های حاوی مطالب جنسی یا اتاق های چت به طوری که تاثیر منفی بر روابط صمیمانه زندگی واقعی داشته باشد.
- اعتیاد به روابط رایانه ای: اعتیاد به شبکه های اجتماعی، اتاق چت، و فرستادن پیام به فضاهای مجازی به گونه ای که دوستان اینترنتی مهم تر از خانواده و دوستان واقعی باشند.
- دریافت اطلاعات زیاد: استفاده افراطی از موتورهای جستجو و دریافت حجم زیاد اطلاعات به گونه ای که منجر به کاهش در عملکرد سازنده و تعاملات اجتماعی با خانواده و دوستان شود.
اعتیاد به رایانه : استفاده افراطی و وسواسی از بازی ها یا برنامه های رایانه ای.
افرادچگونه به اینترنت وابسته می شوند؟
برای رها شدن ازاحساسات ناخوشایند و آزاردهنده
بسیاری از افراد به منظور مدیریت احساسات ناخوشایندی مثل استرس، تنهایی، افسردگی و اضطراب به اینترنت روی می آورند. زمانی که شما یک روز بد داشته اید و در جستجوی راهی برای فرار از مشکلات خود یا کاهش سریع استرس هستید، اینترنت می تواند یک منبع قابل دسترس باشد. گم کردن خود در فضای مجازی می تواند به طور موقت احساساتی مثل تنهایی، استرس، اضطراب ، افسردگی و خستگی را برطرف کند.


کاربرد سالم اینترنت در مقابل کاربرد ناسالم آن


اینترنت یک منبع پایدار و به روز اطلاعات و سرگرمی فراهم می کند که به آسانی در اکثر رایانه ها و تلفن های همراه قابل دسترسی است. ایمیل، وبلاگ، شبکه های اجتماعی، و فروم به شما اجازه می دهد در زمینه های مورد علاقه تان اطلاعات دریافت کنید و با دیگران در ارتباط باشید. اما چه مقدار استفاده از اینترنت، خیلی زیاد محسوب می شود؟
استفاده افراد از اینترنت متفاوت است. ممکن است شما به فراخور شغل خود، به طور گسترده نیاز به استفاده از اینترنت داشته باشید یا برای حفظ ارتباط با خانواده تان که دور از آنها زندگی می کنید، به شدت وابسته به شبکه های اجتماعی باشید. صرف زمان زیاد به صورت آنلاین تنها زمانی یک مشکل به حساب می آید که زمان زیادی را از شما بگیرد و باعث شود شما روابط، شغل، مدرسه یا دیگر چیزهای مهم زندگی تان را مورد غفلت قرار دهید. 
اگر شما هم رفتارهای وسواسی اینترنتی دارید ، با توجه به پیامدهای منفی در زندگی واقعی تان، حالا وقت آن است که دست به کار شوید و یک تعادل جدید به دست آورید.
ادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۹۲ | 8:35 | نویسنده : متین

رايانه(کامپیوتر) چیست؟

کامپیوتر ماشینی است قابل برنامه ریزی که از ترکیب اجزای الکترونیکی والکترومکانیکی تشکیل شده است ومی تواند پس از دریافت ورودی ها بر اساس دنباله ای از دستور والعمل ها پردازش های خاصی را انجام داده وسپس نتیجه را ذخیره نموده ویا به خروجی بفرستد. کامپیوتر در آموزش ،صنعت ، سینما وتلویزیون ،پروژه های علمی وتحقیقاتی کاربرد دارد.
داده چیست ؟ 
در سیستم کامپیوتری مقادیر ورودی سیستم را داده يا data می نامند.
پردازش 
هر عملی که کامپیوتر روی داده ها انجام می دهد پردازش processing می نامند.
اطلاعات 
در سیستم کامپیوتر، حاصل پردازش سیستم را اطلاعات Information گویند.تاریخچه پیدایش کامپیوترنخستین ماشین محاسبه ماشین مکانیکی ساده ای بود که بلز پاسکال آن را ساخته بود وبه وسیله چند اهرم وچرخ دنده ، می توانست عملیات جمع وتفریق را انجام بدهد.
پس ازآن لایب نیتز با افزودن چند چرخ دنده به ماشین پاسکال ماشینی ساخت که میتوانست ضرب وتقسیم را هم انجام بدهد وآن را (ماشین حساب) نامید.
بعدها چارلز بابیج ماشینی برای محاسبه چند جمله ای ها ابداع کرد که آن را ماشین تفاضلی نامیدند وسپس به فکر ساخت وسیله ی محاسباتی کاملتری افتاد که می شد به آن (برنامه) 
داد این ماشین شباهت فراوانی به کامپیوترهای امروزی داشت وبه همین دلیل نام بابیج به عنوان پدرکامپیوتر در تاریخ باقی مانده است.
در گذشته دستگاه‌های مختلف مکانیکی ساده‌ای مثل خط‌کش محاسبه و چرتکه، نیز رایانه خوانده می‌شدند. در برخی موارد از آن‌ها به‌عنوان رایانه آنالوگ نام برده می‌شود. چراکه برخلاف رایانه‌های رقمی، اعداد را نه به‌صورت اعداد در پایه دو بلکه به‌صورت کمیت‌های فیزیکی متناظر با آن اعداد نمایش می‌دهند. چیزی که امروزه از آن به‌عنوان «رایانه» یاد می‌شود در گذشته به عنوان «رایانه رقمی (دیجیتال)» یاد می‌شد تا آن‌ها را از انواع «رایانه آنالوگ» جدا سازند.
رایانه یکی از دو چیز برجسته‌ای است که بشر در سدهٔ بیستم اختراع کرد. دستگاهی که بلز پاسکال در سال ۱۶۴۲ ساخت اولین تلاش در راه ساخت دستگاه‌های محاسب خودکار بود. پاسکال آن دستگاه را که پس از چرتکه دومین ابزار ساخت بشر بود، برای یاری رساندن به پدرش ساخت. پدر وی حسابدار دولتی بود و با کمک این دستگاه می‌توانست همه اعدادشش رقمی را با هم جمع و تفریق کند.
لایبنیتز ریاضی‌دان آلمانی نیز از نخستین کسانی بود که در راه ساختن یک دستگاه خودکار محاسبه کوشش کرد. او در سال ۱۶۷۱ دستگاهی برای محاسبه ساخت که کامل شدن آن تا ۱۹۶۴ به درازا کشید. همزمان در انگلستان ساموئل مورلند در سال ۱۶۷۳ دستگاهی ساخت که جمع و تفریق و ضرب می‌کرد.
در سده هیجدهم میلادی هم تلاش‌های فراوانی برای ساخت دستگاه‌های محاسب خودکار انجام شد که بیشترشان نافرجام بود. سرانجام در سال ۱۸۷۵ میلادی استیفن بالدوین نخستین دستگاه محاسب را که هر چهار عمل اصلی را انجام می‌داد، به نام خود ثبت کرد.
از جمله تلاش‌های نافرجامی که در این سده صورت گرفت، مربوط به چارلز بابیچ ریاضی‌دان انگلیسی است. وی در آغاز این سده در سال ۱۸۱۰ در اندیشهٔ ساخت دستگاهی بود که بتواند بر روی اعداد بیست و شش رقمی محاسبه انجام دهد. او بیست سال از عمرش را در راه ساخت آن صرف کرد اما در پایان آن را نیمه‌کاره رها کرد تا ساخت دستگاهی دیگر که خود آن را دستگاه تحلیلی می‌نامید آغاز کند. او می‌خواست دستگاهی برنامه‌پذیر بسازد که همه عملیاتی را که می‌خواستند دستگاه برروی عددها انجام دهد، قبلا برنامه‌شان به دستگاه داده شده باشد. قرار بود عددها و درخواست عملیات برروی آن‌ها به یاری کارت‌های سوراخ‌دار وارد شوند. بابیچ در سال ۱۸۷۱ مرد و ساخت این دستگاه هم به پایان نرسید.
کارهای بابیچ به فراموشی سپرده شد تا این که در سال ۱۹۴۳ و در بحبوحه جنگ جهانی دوم دولت آمریکا طرحی سری برای ساخت دستگاهی را آغاز کرد که بتواند مکالمات رمزنگاری‌شدهٔ آلمانی‌ها را رمزبرداری کند. این مسئولیت را شرکت IBM و دانشگاه هاروارد به عهده گرفتند که سرانجام به ساخت دستگاهی به نام ASCC در سال ۱۹۴۴ انجامید. این دستگاه پنج تنی که ۱۵ متر درازا و ۲٫۵ متر بلندی داشت، می‌توانست تا ۷۲ عدد ۲۴ رقمی را در خود نگاه دارد و با آن‌ها کار کند. دستگاه با نوارهای سوراخدار برنامه‌ریزی می‌شد و همهٔ بخش‌های آن مکانیکی یا الکترومکانیکی بود از زمان رایانه‌های اولیه که در سال ۱۹۴۱ ساخته شده بودند تا کنون فناوری‌های دیجیتالی رشد نموده‌است.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۲ | 23:51 | نویسنده : متین

مرد بیکاری برای سِمَتِ آبدارچی در مایکروسافت تقاضا داد. رئیس هیئت مدیره با او مصاحبه کرد و تمیز کردن زمینش رو - به عنوان نمونه کار- دید و گفت: «شما استخدام شدین، آدرس ایمیلتون رو بدین تا فرم های مربوطه رو واسه تون بفرستم تا پر کنین و همینطور تاریخی که باید کار رو شروع کنین...

مرد جواب داد: «اما من کامپیوتر ندارم، ایمیل هم ندارم!»

رئیس هیئت مدیره گفت: «متأسفم. اگه ایمیل ندارین، یعنی شما وجود خارجی ندارین. و کسی که وجود خارجی نداره، شغل هم نمیتونه داشته باشه.»

مرد در کمال نومیدی اونجا رو ترک کرد. نمیدونست با تنها 10 دلاری که در جیبش داشت چه کار کنه. تصمیم گرفت به سوپرمارکتی بره و یک صندوق 10 کیلویی گوجه فرنگی بخره. یعد خونه به خونه گشت و گوجه فرنگی ها رو فروخت. در کمتر از دو ساعت، توانست سرمایه اش رو دو برابر کنه. این عمل رو سه بار تکرار کرد و با 60 دلار به خونه برگشت. مرد فهمید میتونه به این طریق زندگیش رو بگذرونه و شروع کرد به این که هر روز زودتر بره و دیرتر برگرده خونه. در نتیجه پولش هر روز دو یا سه برابر میشد. به زودی یه گاری خرید، بعد یه کامیون و به زودی ناوگان خودش رو در خط ترانزیت (پخش محصولات) داشت...

پنج سال بعد، مرد دیگه یکی از بزرگترین خرده فروشان امریکا شد. شروع کرد تا برای آینده خانواده اش برنامه ریزی کنه و تصمیم گرفت بیمه عمر بگیره. به یه نمایندگی بیمه زنگ زد و سرویسی رو انتخاب کرد. وقتی صحبتشون به نتیجه رسید، نماینده بیمه از آدرس ایمیل مرد پرسید. مرد جواب داد: «من ایمیل ندارم.»

نماینده بیمه با کنجکاوی پرسید: «شما ایمیل ندارین، ولی با این حال تونستین یک امپراطوری در شغل خودتون به وجود بیارین.. میتونین فکر کنین به کجاها میرسیدین اگه یه ایمیل هم داشتین؟» مرد برای مدتی فکر کرد و گفت:

آره! احتمالاً میشدم یه آبدارچی در شرکت مایکروسافت...تاريخ : چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱ | 0:22 | نویسنده : متین

خيره شدن به صفحه مانيتور روي چشم ها فشار وارد مي کند. کافي نبودن نور، کار طولاني مدت با رايانه، پلک نزدن و... باعث خستگي چشم مي شود. امروزه ميليون ها نفر دچار خستگي مفرط چشم بر اثر استفاده از رايانه مي شوند.خستگي چشم نه تنها باعث افت کار و افزايش اشتباهات فرد مي شود بلکه در مواردي سردرد را نيز به همراه دارد. از آن جا که کنار گذاشتن رايانه ناممکن است انجام ورزش هاي چشمي مفيدي توصيه مي شود تا اين فشار کاهش يابد.

ورزش با کف دست:ابتدا درست و راحت بنشينيد کف دست ها را به هم بماليد تا حرارت ايجاد شود.سپس دست چپ را روي چشم چپ و دست راست را روي چشم راست قرار دهيد. بگذاريد حرارت ايجاد شده چشم ها را گرم کند.

پلک زدن: پلک نزدن منظم يکي از عوامل مهم در ايجاد خستگي چشم است و باعث خشکي و خارش چشم مي شود. بايد خود را عادت دهيد تا هنگام کار با رايانه هر ۴ ثانيه پلک بزنيد.

چرخاندن حدقه چشم: اين حرکت براي افرادي که ساعت ها جلوي صفحه رايانه مي نشينند موثر است. براي انجام دادن اين ورزش، چشم ها را ببنديد و به صورت چرخشي حرکت دهيد.

تمرين چشمي: پس از ساعت ها خيره شدن به صفحه رايانه روي صندلي بنشينيد و به اتاقي که در آن هستيد نگاه کنيد و به طرح کلي هر چيز موجود در اتاق به دقت بنگريد. به عنوان مثال ابتدا به تلويزيون، سپس پنجره و... بنگريد. هدف از اين کار حرکت مداوم و آهسته چشم است.

تمرکز:استراحت بصري به خود بدهيد و هر از گاهي روي شيء ديگري تمرکز کنيد. لازم است نگاهتان را از روي صفحه رايانه برداريد و براي ثانيه يا دقيقه اي به چيز ديگري خيره شويد.

استراحت چشم:براي شروع در حالي که نشسته ايد چشم ها را ببنديد و تا حد امکان به بالا نگاه کنيد براي لحظه اي چشمتان را در همان وضعيت نگه داريد سپس به پايين نگاه کنيد. اين کار را چند بار تکرار کنيد. سپس چشم ها را باز کنيد و به همه جا نگاهي بيندازيد. چشم ها را دوباره ببنديد و در حالي که پلکتان بسته است، چشم ها را به سمت راست و چپ حرکت دهيد. اين کار را چند بار تکرار کنيد.تاريخ : جمعه چهارم اسفند ۱۳۹۱ | 21:49 | نویسنده : متین

زنان در دهه‌های اخیر حضور پر رنگ و موفقی در عرصه‌های مهم و کلیدی سیاسی، اقتصادی، تجاری و البته تکنولوژی داشته و درست به همین دلیل هم هست که مجله معتبر فوربس هر سال به بررسی، انتخاب و معرفی با نفوذترین و قدرتمندترین زنان جهان می‌پردازد.

گذشته میلادی را منتشر کرده است. به این ترتیب از میان بیش از دویست نفر کاندیدای این بررسی در سرتاسر جهان، بالاخره صد نفر از بهترین‌ها انتخاب شدند. این فهرست شامل صد نفر از بانفوذترین زنان جهان از هفت زمینه مختلف ثروت، تجارت، سبک زندگی (شامل سرگرمی و مد)، رسانه، فعالیت‌های غیرانتفاعی، NGOها، سیاست و البته تکنولوژی است.

در همین راستا برای انتخاب این زنان عوامل مختلفی مانند سرمایه شخصی، حضور در رسانه‌ها و البته میزان تاثیرگذاری آنها و غیره مورد بررسی قرار گرفته است. از میان این فهرست صد تایی از تاثیرگذارترین و قدرتمندترین زنان جهان، شانزده نفر از بزرگان و فعالان حوزه تکنولوژی هستند تا به این ترتیب نشان دهند که تکنولوژی در این سال‌ها سهم بزرگی از رشد و توسعه کشورهای جهان در عرصه‌های مختلف را به خودش اختصاص داده است. با این اوصاف تاثیرگذارترین زنان عرصه تکنولوژی در جهان عبارتند از:
شریل سندبرگ:

با نفوذترین زن در عرصه تکنولوژی در حال حاضر دهمین زن قدرتمند جهان است. او تنها عضو زن هیات مدیره بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان یعنی فیس بوک و البته مدیر بخش عملیات این شرکت است. سندبرگ 43 ساله متاهل و ساکن کالیفرنیا بوده و فارغ‌التحصیل رشته‌های هنر و علوم و مدیریت بازرگانی از دانشگاه هاروارد است. او که در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون به عنوان یکی از مدیران وزارت خزانه‌داری آمریکا فعالیت می‌کرده و مدتی هم رییس بخش فروش آنلاین گوگل بوده است، حالا حدود یک میلیارد دلار از سهام فیس‌بوک را در اختیار دارد. او در حال حاضر درآمد 4 میلیون و 40 هزار دلاری دارد.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه هجدهم دی ۱۳۹۱ | 14:57 | نویسنده : متین


راز طول عمر کامپیوترهای خانگی

وسایل الکتریکی از جمله وسیله های حساس خانگی هستند که نگه داری درست از آن ها می تواند عمری طولانی تر از هدف کارخانه به آن ها بدهد البته چشم پوشی و تنبلی نیز آفت همه این وسایل است.

یکی از وسایل پرکاربرد که این روزها در بسیاری از خانه ها دیده می شود کامپیوترهای شخصی است. این کامپیوترها وسایلی هستند که ممکن است در برخی شرایط گره از بسیاری از کارها باز کنند و البته این روزها نبود ان در خانه ها می تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند.

همانطورکه می دانید کامپیوترهای خانگی از بخش های مختلفی مانند مانیتور، کیس و اسپیکر درست شده اند و هر بخش آن ها نیاز به شرایط خاصی برای نگه داری دارد. در این مطلب نگاهی داریم به مهمترین نکات برای نگه داری درست از کامپیوترهای شخصی:

** نکته اول در مورد هر کامپیوتری محل قرار دادن آن است. بیشتر سعی کنید از میزهای مخصوص کامپیوتر استفاده کنید چرا که این میزها دارای محل های مخصوص برای هر بخش کامپیوتر است و از ان محافظت می کند.

** محل قرار دادن میز نیز بسیار مهم است. سعی کنید میز کامپیوتر را در محلی که گرد و خاک و یا تابش نور مستقیم آفتاب وجود دارد نگذارید. این شرایط باعث می شود تا عمر رایانه شما کاهش پیدا کند.

** کیس کامپیوتر به مغز اصلی آن تشبیه می شود آن را در محلی قرار دهید تا کمتر با آن تماس داشته باشید. سعی کنید کیس را روی زمین نگذارید چرا که ممکن است پا با آن اصابت کرده و قطعات داخلی از جای خود خارج شوند.

** نکته دیگری که باید در مورد کیس بدانید تمیزی آن است. تمیز کردن داخل کیس یکی از نکاتی است که هر از چند گاهی نیاز به انجام آن دارید. با استفاده از هواهای فشرده می توانید گرد و خاک داخل آن را خارج کنید. این گرد و خام در طولانی مدت دستگاه شما را نابود می کند.

** مانیتور اگر نباشد رایانه شما به هیچ دردی نمی خورد پس باید از آن با دقت محافظت کنید. مانیتورها به گرد و خاک و ضربه حساسیت دارند همچنین هنگام تمیز کردن آن ها دقت داشته باشد که دستمال خیس یا نم دار را روی صفحه نکشید.

** موس و کیبورد از جمله وسیله های حانبی و پرکاربرد در کامپیوتر هستند. از فشار آوردن به صفحه کلید این وسایل و همچنین از ریختن اب روی آن جدا خودداری کنید.

** اسپیکرهای کامپیوتر یکی دیگر از نقاطی است که باید به ان توجه داشته باشید. بسیاری از اسپیکرها با سیم به هم متصل می شوند از همین رو به سیم های آن ها توجه داشته باشید که باید منظم و مرتب قرار گرفته باشند.

** بسیاری از قطعات کامپیوتر با سیم به یکدیگر متصل شده اند. این سیم و کابل ها اکثرا در پشت میز جمع میشوند. یکی از بهترین راه های طولانی کردن عمر این کابل ها مرتب کردن و تمیز کردن آن ها است.

** جریان های ناگهانی برق نیز می تواند تاثیر به سزایی در خراب شدن قطعات رایانه داشته باشد. یک یو پی اس برای کامپیوتر خود خریداری کند تا از این اتفاقات ناگهانی به دور باشید.

منبع: مشرق نيوزتاريخ : چهارشنبه ششم دی ۱۳۹۱ | 22:44 | نویسنده : متین

۶۰ درصد بازدیدکننده‌های سایت‌های بزرگ خبری، به صورت مستقیم وارد این سایت‌ها می‌شوند. آنها یا آدرس سایت‌های مثل سایت لوس آنجلس تایمز را در نوار آدرس مرورگر خود تایپ می‌کنند یا آنها را در مرورگر خود بوک‌مارک کرده‌اند. اما ۴۰ درصد هیت سایت‌های خبری هم، ناشی از ارجاع از سایر سایت‌هاست.

گوگل، سایتی است که بیشترین میزان بازدیدکننده‌های ارجاعی را روانه سایت‌های خبری می‌کند. اما چه سایتی از این لحاظ در رتبه دوم قرار می‌گیرد؟ فیس‌بوک؟ توییتر؟

نه! هیچ کدام!

به تازگی شرکت نیلسن، با تحلیل آمار بازدیدکنندگان ۲۱ سایت بزرگ خبری به این نتیجه رسیده است که سایتدراج ریپورت، بیشترین میزان بازدیدکننده‌های ارجاعی را به این سایت‌های خبری می‌فرستد.

دراج ریپورت را شخصی به نام مت دراج مدیریت می‌کند. این سایت از حدود ۱۴ سال پیش راه افتاد و با این حساب، یک سایت بسیار قدیمی محسوب می‌شود. اما همین سایت قدیمی که طراحی‌اش با استاندادهای کنونی وب، بسیار بیگانه است، بیشتر از فیس‌بوکی که نیم میلیاردعضو دارد، بازدیدکننده روانه سایت‌های خبری می‌کند. فیس‌بوک تنها ۳٫۳ درصد ترافیک سایت‌های خبری را تأمین می‌کند، در صورتی که دراح ریپورت دو برابر این میزان، بازدیدکننده می‌سازد.

دراج ریپورت، سایتی که در آن خبری از ویدئو یا اسلاید شوی تصویری هم نیست، در عرض این مدت توانسته است با گرد هم آوردن جمعی از خوانندگان که در بین انها کارگزاران و گزارشگران، تهیه‌کننده‌ها و سیاستمداران هم دیده می‌شود، اعتباری برای خود کسب کند.

عامل مهم در موفقیت مت دراج، ممارست و توانایی او در پیدا کردن خبرهای داغ در میان انبوه خبرها و سپس لینک کردن آنها با تیترهای جالب است.

دراج، گرچه مشی سیاسی محافظه‌کارانه دارد، اما سایت پربازدید او ترافیک سایت‌هایی با جهت‌گیری سیاسی متفاوت مثل واشنگتن پست را هم تأمین می‌کنند.

دراج ریپورت ماهانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون بازدیدکننده یکتا دارد. در عرض ۱۴ سال گذشته، طراحی سایت او عوض نشده است و ویژگی جدید به ان اضافه نشده است. ۱۴ سال پیش، زمانی که این سایت طراحی شد، طوری طراحی شده بود که بازگزاری آن با اینترنت دیال آپ سریع باشد.


در میان کاربران ایرانی اینترنت هم، گردآورندگان باذوق خبر، کم نداریم. آنها توانسته‌اند به مرور زمان اعتباری برای خود کسب کنند. اگر آنها چیزی را بااهمیت ببینند و از طیق وبلاگ یا اشتراک‌گذاری در گودر، آن مطلب را معرفی کنند، مخاطبان آنها در اهمیت خبر شکی نمی‌کنند.

یک لینک آنها می‌تواند، وبلاگی را از گمنامی درآورد و باعث لینک شدن سایت گمنام از سوی معروف‌ترین سایت‌های لینک‌پراکنی و وبلاگ‌های پربازدیدکننده دیگر شود.

به اعتقاد من، در فضای وب فارسی، فرصت و شرایط کافی برای ایجاد نمونه‌هایی مثل دراج ریپورت یا هافینگتون پست وجود دارد. در شرایطی که معروف‌ترین سایت‌های لینک‌دهی اجتماعی ما، پر از خبرهای تکراری هستند و تنوع کافی در لینک‌ها و انتخاب منابع خبری ندارند، احساس می‌کنم که اگر کاربرانی آگاه، با شم قوی جستجوی خبر پیدا شوند، با اندک پشتیبانی می‌توانند سایت‌هایی راه بیندازند که دارای اعتباری بیش از بعضی از خبرگزاری‌های مهم فارسی شود.

سایت‌های شخصیت‌های مشهور، اکانت‌های توییتر و فیس‌بوک و فرندفید، سایت‌های فرنگی و سایت‌های روزنامه‌ها، هر روز پر از اخباری هستند که هیچگاه داغ نمی‌شوند و کسی فرصت مرور اخبار آنها را ندارد.

اما چیزی که در این بین باعث ساخته نشدن نمونه‌های ایرانی دراج ریپورت یا هافیتگتون پست می‌شود، تردید ابتدایی، واهمه از بازنشر اخبار و شاید مهم‌تر از همه جنبه اقتصادی کار باشد.

 

منبع: سایت یک پزشکتاريخ : چهارشنبه ششم دی ۱۳۹۱ | 22:31 | نویسنده : متین

Adobe :

اسم رودخانه ای که از پشت منزل مؤسس آن، جان وارناک، عبور می‌کند.

Apple :

میوه مورد علاقه استیو جابز مؤسس و بنیانگذار شرکت اپل، سیب بود و بنابراین اسم شرکتش را نیز اپل (به معنی سیب ) گذاشت.


Cisco :

مخفف شده کلمه سان فرانسیسکو (San Francisco) است که یکی از بزرگترین شهرهای امریکا است.

Google :

گوگل در ریاضی نام عدد بزرگی است که تشکیل شده است از عدد یک با صد تا صفر جلوی آن. مؤسسین سایت و موتور جستجوی گوگل به شوخی ادعا می‌کنند که این موتور جستجو می‌تواند

این تعداد اطلاعات (یعنی یک گوگل اطلاعات ) را مورد پردازش قرار دهد.

Hotmail :

این سایت یکی از سرویس دهندگان پست الکترونیکی به وسیله صفحات وب است. هنگامی که مدیر پروژه برنامه می خواست نامی برای این سایت انتخاب کند علاقه‌مند بود تا نام انتخاب

شده اولاً مانند سایر سرویس دهندگان پست الکترونیک به mail ختم شده و دوماً برروی وبی بودن آن نیز تأکید شود. بنابراین نام Hotmail را انتخاب کرد. در کلمه Hotmail حروف Html به ترتیب

پشت سرهم قرار گرفته‌اند. گاهی اوقات اسم این سایت را به صورت HotMail نیز می‌نویسند.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه سوم دی ۱۳۹۱ | 17:44 | نویسنده : متین

يونانيان كه با 1000 كشتي به تروا حمله كرده بودند ده سال پشت دروازه‌هاي تروا زمينگير شدند. سرانجام اين اوليس بود كه چاره كار را شناخت. به پيشنهاد او اسبي عظيم و چوبي و ميان تهي ساخته شد. گروهي از بهترين جنگاوران در دل آن پنهان شدند و كشتي‌هاي يونان به ظاهر خسته از نبردي بي‌حاصل بادبان برافراشتند و ساحل را ترك كردند. تروايي‌ها شادمان از پيروزي حاصل از مقاومت ده ساله و بي‌توجه به اندرزهاي پيشگويان، اسب را هديه يوناني‌ها و دليلي بر شكست آنها دانستند و آن را به ميدان شهر بردند. آنها پس از ده سال جنگ، محاصره، بدبختي و وحشت تا نيمه‌هاي شب به پايكوبي و جشن پيروزي پرداختند. نيمه‌شب كه تروايي‌ها براي اولين بار پس از ده سال آسوده در خواب بودند، سربازان يوناني از دل اسب بيرون آمدند و دروازه‌هاي مستحكم تروا را گشودند. سربازان به ظاهر سفر كرده يوناني از كمينگاه خود به درون شهر حمله كردند و تروا سقوط كرد. شهري كه ده سال دروازه‌هاي خود را بر حملات فيزيكي دشمنانش بسته نگه داشته بود اسير نيرنگ و حيله‌اي شد و سقوطش را به چشم ديد.

داستان تروا و اسب معروف او مربوط به دوراني است كه تاريخ و اسطوره در هم آميخته‌اند؛ ردپاي حقيقت در سايه‌هاي افسانه پنهان شده است. هزاران سال بايد از آن نبرد مي‌گذشت تا انسان مدرن كه افتخارش كشتن اسطوره‌هاي باستاني بود شاهد سقوط دوباره باورهاي مدرنش به دست اسب‌هاي تروا باشد. امروز اسب‌هاي تروا بازيگران اصلي نبردهاي مدرني را شكل داده‌اند كه جايگزين نبردهاي سنتي شده‌اند.
ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ | 20:17 | نویسنده : متین
 - برای بسیاری از فعالان و متخصصان صنعت تکنولوژی و حوزه‌های وابسته آن ورود به سیلیکون ولی یا دره تکنولوژی یک رویای همیشگی بوده و هست. در این میان اما مهندسان نرم‌افزار شاید بیشتر از هر شخص دیگری آرزوی کار در یکی از شرکت‌های بزرگ دره تکنولوژی را در سر دارند، به این امید که ایده‌هایشان هر چند کوچک در چنین محیط‌هایی فرصت رشد داشته و از همه مهم‌تر اینکه ارزش مادی و مالی پیدا می‌کنند. 

از طرفی گزارش‌ها و تحقیقات مختلفی هم که در این زمینه انجام و منتشر می‌شوند، این موضوع را تایید می‌کنند تا جایی که مهندسی نرم‌افزار این روزها به یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دانشکده‌ها تبدیل شده و به دنبال آن متقاضی بیشتری هم برای تصاحب فرصت‌های شغلی دارد. تا جایی که آخرین گزارش تحقیقاتی منتشر شده توسط اداره کار ایالات متحده آمریکا در این زمینه نشان می‌دهد که میزان تقاضا برای ورود به مشاغل مهندسی نرم‌افزار در فاصله سال‌های 2010 تا 2020 رشد 30 درصدی پیدا خواهد کرد. بر اساس این گزارش در واقع میزان تقاضا برای مشاغل مربوط به مهندسی نرم‌افزار در این فاصله بیشترین رشد را در میان مشاغل دیگر دارد. 
با این همه اما کارشناسان معتقدند که در میان موج متقاضیان برای مشاغل مهندسی نرم‌افزار، همچنان پیدا کردن یک مهندس نرم‌افزار با استعداد و خلاق کار بسیار سختی برای شرکت‌های بزرگ به حساب می‌آید. این در حالی است که شرکت‌های تکنولوژی حاضرند برای یک مهندس نرم‌افزار خلاق و با سابقه حقوق خوبی بپردازند. به این ترتیب استخدام مهندسان نرم‌افزار برای شرکت‌ها و یافتن یک شغل مناسب برای متقاضیان این شغل به دغدغه مهمی در بازار کار تکنولوژی تبدیل شده است. درست به همین دلیل هم موسسه تحقیقات کار و کاریابی Glassdoor به تازگی تحقیقی درباره میزان حقوق دریافتی مهندسان نرم‌افزار در بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی انجام داده است. در این تحقیق میزان حقوق مهندسان نرم‌افزار در 15 شرکت مختلف و در 12 ماه گذشته مورد بررسی قرار گرفته است تا در نهایت میزان متوسط دریافتی این مهندسان به دست آمده و پردرآمدترین مهندسان نرم‌افزار در شرکت‌های تکنولوژی هم مشخص شوند.

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ | 20:16 | نویسنده : متین

 بعضی از وارکنندگان معتقدند در شرایطی که قیمت ارز افزایش می‌یابد میزان فروش محصولات وارداتی هم افزایش می‌یابد. دلیل آن هم روشن است هجوم به بازار و خرید از ترس افزایش بیشتر قیمت‌ها اما از سوی دیگر و شرایطی که قیمت ارز در بازار نوسان دارد و فروشندگان نیز محصولات خود را با توجه به این نوسانات یک روز گران و روز دیگر ارزان عرضه می‌کنند بازار راکد شده و خرید و فروشی هم صورت نمی‌گیرد.
این روزها اگر سری به بازار تلفن همراه زده باشید متوجه سوت و کوری این بازار می‌شوید. بازاری که همیشه با استقبال و انبوهی از متقاضیان بی‌شمار روبه‌رو بود؛ اما امروز به دلیل نوسانات قیمت ارز خالی از خریدار است. بیشترین گوشی‌هایی که دستخوش تغییرات بالای قیمتی شده‌اند گوشی‌های هوشمند بالای 800 هزار تومان هستند. 

هر چند که به نظر می‌رسد الان زمان مناسبی برای خرید نباشد؛ اما از سوی دیگر برخی از واردکنندگان معتقدند در شرایطی که قیمت ارز افزایش می‌یابد میزان فروش محصولات وارداتی هم افزایش می‌یابد. دلیل آن هم روشن است. هجوم به بازار و خرید از ترس افزایش بیشتر قیمت‌ها، اما از سوی دیگر و در شرایطی که قیمت ارز در بازار نوسان دارد و فروشندگان نیز محصولات خود را با توجه به این نوسانات یک روز گران و روز دیگر ارزان عرضه می‌کنند، بازار راکد شده و خرید و فروشی هم صورت نمی‌گیرد. 

اما گذشته از این تحلیل‌ها با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر محصولات عرضه شده در بازار از نظر مشخصات و امکانات دارای ساختارهایی شبیه به هم هستند و از سوی دیگر با توجه به اینکه به نظر می‌رسد تولیدکنندگان تلفن همراه هم اکنون در بخش نوآوری و ارائه فناوری‌های جدید کم آورده‌اند این روزها توجه‌ها به سمت بازار لوازم جانبی جلب شده است.

بازاری که تا همین چند سال پیش شاید در انحصار چندین مدل هدفون و هندزفری‌های سیمی و در این اواخر بلوتوثی بود؛ اما این روزها مملو شده از لوازم جانبی جدید با کاربردهای مختلف. لوازمی که می‌توان گفت فناوری بلوتوث پایه شکل‌گیری آنها بوده است.

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ | 20:10 | نویسنده : متین


23 آبان 1391 - سامسونگ با در پیش گرفتن استراتژی‌های خود اپل، بر آن پیشی گرفته است
دنياي اقتصاد- جنگ رقابتی در بازار موبایل‌های هوشمند هر روز شکل جدی‌تری به خودش می‌گیرد. در این میان شرکت‌هایی مانند اپل و سامسونگ که بازیگران اصلی این بازار هستند و البته رقابتی دیرینه با یکدیگر دارند، با فاصله‌ای نزدیک به هم حرکت می‌کنند. 

معرفی گوشی گلكسی اس 3 سامسونگ و آي‌فون 5 اپل گویا به این رقابت بیشتر دامن زده است، تا جایی که حتی خبرها هم نشان می‌دهند که گوشی موبایل هوشمند جدید سامسونگ توانسته اقبال بیشتری در بازارهای جهانی داشته باشد.

هفته گذشته موسسه تحقیقاتی Strategy Analytic این خبر جنجالی را اعلام کرد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط این موسسه، گوشی گلکسی اس 3 شرکت سامسونگ در فصل سوم سال 2012 محبوب‌ترین موبایل هوشمند دنیا بوده است. در سه ماهه سوم امسال 18 میلیون دستگاه از این گوشی موبایل هوشمند به سرتاسر جهان صادر شده است. این در حالی است که این رقم برای گوشی‌های آي‌فون 4 اس و آي‌فون 5 به ترتیب برابر 2/16 و 6 میلیون دستگاه بوده است. با این اوصاف صرفنظر از گوشی آي‌فون 5، اپل شاهد کاهش میزان صادرات موبایل هوشمند پرطرفدارش بوده و در مقابل سامسونگ شاهد افزایش چشمگیر میزان صادرات جهانی جدیدترین گوشی موبایل هوشمندش در فصل سوم امسال بوده است.

به این ترتیب سهم بازار اپل در این فصل کاهش پیدا کرده و در برابر آن سهم سامسونگ از بازار جهانی موبایل‌های هوشمند افزایش پیدا کرده است. حالا رقیب کره‌ای توانسته با پیروزی مقتدرانه در برابر شرکت مشهور و جنجالی اپل رتبه اول را در بازار جهانی موبایل‌های هوشمند به خودش اختصاص بدهد و اپل را به جایگاه دوم این رتبه‌بندی بفرستد.


یک سوال بزرگ

حالا این سوال برای بسیاری از کارشناسان، فعالان بازار و حتی کاربران و افراد عادی به وجود آمده است که چرا فقط سامسونگ است که می‌تواند گوشی‌های موبایلی بسازد که بر بازار موبایل‌های آي‌فون شرکت اپل غلبه می‌کنند.برای اولین بار در طول سال‌های اخیر است که یک مدل گوشی خاص فروش و صادراتی بیش از گوشی آي‌فون داشته است. هرچند موسسه
Strategy Analytic اعلام کرده است که این آمار نشان‌دهنده میزان صادرات جهانی سامسونگ است و شاید میزان فروش دقیق را نشان ندهد، اما چیزی که این روزها ذهن اغلب افراد را به خودش مشغول کرده این است که در حال حاضر، سامسونگ تنها شرکتی است که تا حالا توانسته تا این حد نزدیک به اپل در بازار حرکت کند و حتی در فروش یک گوشی از آن پیشی بگیرد. در شرایطی که از نظر بسیاری از کارشناسان و حتی کاربران وفادار به محصولات اپل، این شرکت حاکم بی‌چون و چرای بازار موبایل‌های هوشمند و تبلت‌های چند رسانه‌ای است، این اتفاق می‌تواند جنجال بزرگی ایجاد کند.

شاید بد نباشد قبل از بررسی و قضاوت درباره چرایی این ماجرا نگاهی دقیق‌تر به اطلاعات بیندازیم. در حالی که آمار منتشر و اعلام شده توسط اپل نشان‌دهنده میزان فروش واقعی این شرکت است، اما آمار و اطلاعات منتشر شده توسط سامسونگ نشان دهنده میزان صادرات گوشی گلکسی اس 3 به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی در سرتاسر جهان است و به این دلیل نمی‌تواند دقتی به اندازه آمار اپل داشته باشد. 

به گزارش مجله آنلاین بیزنس ویک، این به معنای آن است که اگر یک شرکت ارائه دهنده خدمات مخابراتی یک یا چند گوشی گلکسی اس 3 فروش نرفته در قفسه‌های فروشگاهش داشته باشد، اما این گوشی یا گوشی‌ها در این بررسی و آمار به عنوان گوشی‌های فروخته شده در نظر گرفته شده‌اند. در نتیجه به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بازار اعداد و آمار سامسونگ از فروش واقعی گوشی‌هایش قطعا کمتر از میزان صادرات این گوشی‌ها خواهد بود. از طرفی اگر بخواهیم مجموع صادرات جهانی هر دو گوشی‌های آي‌فون 4 اس و آي‌فون 5 در فصل سوم سال 2012 را حساب کنیم به عدد 2/22 میلیون دستگاه می‌رسیم که در مقایسه با صادرات جهانی 18 میلیونی گوشی گلکسی اس 3 سامسونگ بیشتر بوده و حتی می‌توان گفت اپل همچنان از رقیب کره‌ای خودش جلوتر است. با این همه اما در تصویر و نگاه بزرگ‌تر این رقم در مجموع چندان اهمیتی نداشته و چیزی که این روزها همه درباره آن صحبت می‌کنند آن است که موبایل هوشمند جدید سامسونگ بالاخره توانسته است از یک گوشی آي‌فون در بازار پیشی بگیرد.

شاید بهتر است به دو سال قبل برگردیم؛ زمانی که زمزمه‌هایی درباره این موضوع شنیده می‌شد که سامسونگ در حال به‌کارگیری استراتژی اپل در بازار موبایل‌های هوشمند است. در آن زمان سامسونگ اولین گوشی گلکسی اس خودش را با سیستم‌عامل آندروید گوگل به بازار عرضه کرد. از همان زمان بود که سامسونگ تصمیم گرفت تا به جای تولید و عرضه چندین مدل گوشی، روی تولید یک گوشی به عنوان پرچمدار این شرکت در بازار بزرگ و رقابتی موبایل‌های هوشمند تمرکز کند. این در حالی بود که شرکت‌هایی مانند موتورولا و اچ تی سی همچنان به تولید و عرضه مدل‌های مختلفی از موبایل‌های هوشمند ادامه می‌دادند؛ گوشی‌هایی شبیه به یکدیگر با تفاوت‌های اندک.

حالا سامسونگ با یک مدل گوشی خاص درست مانند اپل، به معیاری درست از فرآیند تولید، اجزا و قطعات رایج و تجربه‌ای مشابه از کار با گوشی‌های گلکسی در میان کاربرانش دست پیدا کرده است. یک سال بعد یعنی در سال 2011 سامسونگ بر نوکیا غلبه کرد تا به بزرگ‌ترین شرکت فروشنده موبایل‌های هوشمند در سرتاسر جهان تبدیل شود. به این ترتیب سامسونگ با سرعت زیادی در حال افزایش سهم خود در بازار جهانی موبایل‌های هوشمند بود تا پادشاه جدید این بازار باشد. در همین سال بود که سامسونگ گوشی پرچمدار بعدی‌اش یعنی گلکسی اس 2 را معرفی و عرضه کرد و یک رکورد جدید از خودش به جا گذاشت؛ فروش یک میلیون دستگاه در 70 روز اول از زمان عرضه این گوشی.

در اینجا یک موضوع جدی وجود دارد. داخل گوشی‌های گلکسی اس، گلکسی اس 2 و حالا گلکسی اس 3 قطعات سخت‌افزاری مختلفی وجود دارد که به صورت مستقیم توسط خود سامسونگ تولید و ساخته شده‌اند. این شرکت تراشه، نمایشگرهای Super AMOLED و فلش مموری‌ها برای حافظه داخلی این گوشی‌ها را خودش تولید می‌کند. اپل روند تولید سخت‌افزار گوشی‌های آي‌فون را خودش کنترل می‌کند، اما نه به صورت مستقیم. این شرکت تراشه‌های ویژه دستگاه‌های مبتنی بر iOS را خودش طراحی می‌کند، اما یک تولیدکننده دیگر آنها را می‌سازد و اپل میلیاردها دلار برای کارخانه‌های تولید قطعات هزینه می‌کند تا در نهایت عمده روند تولید و ساخت را در اختیار داشته و گوشی‌هایش را با قیمت مناسبی روانه بازار کند.

این استراتژی اپل هر چند هزینه نسبتا زیادی را به این شرکت تحمیل می‌کند اما باعث می‌شود تا اپل بتواند موبایل هوشمندش را به صورت همزمان و در کمترین زمان ممکن در کشورهای مختلف عرضه کند. این در حالی است که وقتی سامسونگ گوشی گلکسی اس 3 خودش را در ماه مه امسال معرفی کرد، اعلام کرد که فروش این گوشی ابتدا در اروپا و سپس در 145 کشور دیگر به زودی عرضه می‌شود. اما در کمتر از دو هفته بعد پنج شرکت ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی آمریکا این گوشی را به صورت گسترده‌ای عرضه کردند. این اتفاق از نظر کارشناسان می‌تواند استراتژی عرضه و فروش سامسونگ را تهدید کند.

همین موارد باعث شده است تا وابستگی سامسونگ به پیگیری و تقلید استراتژی اپل برای حضور در بازار موبایل‌های هوشمند هر روز بیشتر و بیشتر شود.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ | 19:48 | نویسنده : متین

رزولوشن یا دقت یک ویدیو یا نمایشگر را با تعداد پیکسل‌های آن مشخص می‌کنند. تعداد فریم در ثانیه هم مسأله‌ی مهمی‌ است. هر چه تعداد پیکسل‌های عرض و ارتفاع ویدیو بیشتر باشد کیفیت بالاتری خواهیم داشت. در این میان دو عبارت آشنای 1080p و 1080i از جمله اصطلاحاتی هستند که به وفور به‌کار می‌روند و هنوز هم تفاوت بین آنها به درستی برای مردم مشخص نیست. هر دو مربوط به یک‌اندازه‌ی تصویر هستند اما تفاوت‌های مهمی‌ با یکدیگر دارند. در این مقاله تعریف دقیق این دو واژه را بررسی کرده و تفاوت‌ها و شباهت‌هایشان را مورد بحث قرار می‌دهیم.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۱ | 21:38 | نویسنده : متین


خبرگزاری فارس: 62 درصد کاربران حتی نام بدافزارهای مشهور را نمی‌دانند

به گزارش فارس به نقل از آی تی پی، بر اساس بررسی که به تازگی صورت گرفته، نزدیک به دو سوم کاربران عادی اینترنت و رایانه ها هرگز نام بدافزارهای مختلف مشهور را نشنیده اند.

این افراد می گویند هرگز نام بدافزارهایی مانند دوکو، زئوس و استاکس نت را نشنیده اند و این در حالی است که رسانه ها بارها و بارها در مورد این تهدیدهای خطرناک اخبار و گزارش های مفصلی را منتشر کرده اند.

این بررسی که توسط موسسه O+K Research انجام شده همچنین نشان می دهد 28 درصد کاربران هم که نام این بدافزارها را شنیده اند تنها اطلاعات جزیی در این زمینه دارند. این تحقیق که در 25 کشور جهان انجام شده نشان می دهد عموم کاربران در مورد تهدیدات بوت نت و zero-day هم اطلاعات خاصی ندارند.

نیمی از افرادی که در این تحقیق شرکت داشته اند بر این باور بوده اند که اطلاعاتی که بر روی رایانه هایشان ذخیره کرده اند در امان است و 8.5 درصد هم گفته اند نیازی به تمهیدات بیشتر امنیتی برای حفاظت از اطلاعتشان احساس نمی کنند.

همچنین 16 درصد مالکان رایانه های لوحی و 15 درصد کاربران گوشی های هوشمند تصریح کرده اند گوشی های هوشمند آنها در خطر نیست. کمتر از 50 درصد کاربران گوشی های همراه هم بر این باور بوده اند که موبایل های آنها کم وبیش در امان است.تاريخ : شنبه ششم آبان ۱۳۹۱ | 23:8 | نویسنده : متین


Bluetooth Core Specification Version 4.0

بلوتوث یک فناوری بی‌سیم است که سال‌هاست (از 1998 تاکنون) برای تبادل داده‌ها با امواج رادیویی و در برد‌های کوتاه توسعه داده می‌شود. دستگاه‌های همراه همچون موبایل‌ها و به طور کلی دستگاه‌های مستقر در شبکه‌های شخصی (PAN:Personal Area Networks) می‌توانند از این فناوری استفاده کرده و بدون نیاز به کابل با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. امروزه بلوتوث در دستگاه‌های مختلف جای ارتباطات کابلی را گرفته و انتقال داده‌ها را ساده‌تر کرده است. واژه بلوتوث نسخه انگلیسی‌شده نام پادشاهی دانمارکی- نروژی است که در قرن دهم می‌زیسته و به آن «هارالد بلاتاند» می‌گفته‌اند. از تاریخ چنین برمی‌آید که این فرد در آن زمان قبیله‌های ناهنجار اسکاندیناوی را به یکدیگر پیوند و در یک قلمرو واحد قرار داده است (لوگوی بلوتوث هم از ترکیب حروف مدرن لاتین H و B  Harald Bluetooth تشکیل شده است).


این فناوری برای اولین بار در سال 1998 و توسط گروهی با نام Bluetooth Special Interest Group (به اختصار Bluetooth SIG) به طور رسمی راه‌اندازی شده و در حال حاضر مدیریت می‌شود. توسعه ویژگی‌های فناوری، مدیریت کیفیت و محافظت از علامت تجاری بلوتوث، بر عهده SIG، با بیش از 15 هزار شرکت وابسته بوده و هر دستگاهی که بخواهد برچسب این فناوری را به همراه داشته باشد باید واجد شرایط استانداردهای تعریف‌شده توسط SIG باشد. از سال 1998 -یعنی زمانی که این فناوری در روزهای آغازین تولدش به‌ سر می‌برد- تا امروز، شاهد نسخه‌های مختلفی از این فناوری بوده‌ایم:


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هجدهم مهر ۱۳۹۱ | 15:57 | نویسنده : متین


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


یوتیوب (YouTube) سومین وب‌گاه دنیا پس از فیس‌بوک و گوگل و پیش از یاهو و بزرگترین شاخهٔ گوگل است که در نوار ابزار این وب‌گاه دیده می‌شود. یوتیوب معروف‌ترین وب‌گاه بارگذاری و تماشای ویدئو است که توسط سه کارمند پی‌پل در فوریه سال ۲۰۰۵ ایجاد شد. چاد هرلی، استیو چن، و جاوید کریم پس از موفقیت‌های وب‌گاه فلیکر، تصمیم به ایجاد یوتیوب گرفتند. سرانجام این شرکت توسط شرکت ال‌ال‌سی پایه‌گذاری شد و در نوامبر ۲۰۰۶، توسط شرکت گوگل با قیمت ۱٫۶۵ میلیارد دلار آمریکا خریداری شد و هم‌اکنون از شاخه‌های گوگل است. مدتی پیش، چاد هرلی از سمت مدیریت کل یوتیوب کناره گیری کرد و یک مرد ۳۳ سالهٔ ایرانی-آمریکایی به نام سالار کمانگر را به عنوان مدیر کل یوتیوب منصوب کرد.

این شرکت در سان برونو، کالیفرنیا و با استفاده از آدوبی فلش ویدئو و اچ‌تی‌ام‌ال۵ برای نمایش انواع ویدئوها مانند کلیپ‌های فیلم، کلیپ‌های تلویزیون و کلیپ‌های موسیقی و هم چنین فیلم‌های وبلاگ‌ها و فیلم‌های اوریجینال ایجاد شده‌ است. این شرکت به کاربرانش این امکان را می‌دهد که ویدئوها را بر روی صفحات وب، وب‌نوشت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند. این وب‌گاه قابلیت پشتیبانی از ویدئوهای سه‌بعدی و آناگلیف را دارد و با فرمت‌های مختلفی از جمله فلش ویدئو سازگاری دارد. ویدئوهای این شرکت را می‌توان در پلی‌استیشن ۳، وی، و ایکس‌باکس لایو نیز تماشا کرد.

یوتیوب دارای یک مجموعه از دستورالعمل‌های اجتماعی به منظور کاهش سوءاستفاده از ویژگی‌های وب‌گاه خود است. بطور کلی محتوای جنسی، سوءاستفاده از جانوران، فیلم‌های دارای شوک، حق تکثیر محتوای ارسالی بدون رضایت صاحب ویدئو، نفرت‌پراکنی، هرزنامه‌ها و رفتار غارتگری در یوتیوب ممنوع است. همچنین بارگذاری ویدئوهای توهین‌آمیز، هرزه‌نگاری و موارد تشویق به اعمال جرم توسط یوتیوب ممنوع شده ‌است.

بیشتر ویدئوهای این شرکت توسط افراد عادی و بعضی از ویدئوها توسط شرکت‌ها و رسانه‌هایی مانند سی‌بی‌اس، بی‌بی‌سی، هیولو، ویوو و برخی سازمان‌های دیگر و برخی توسط خود یوتیوب بارگذاری میشوند. افراد ثبت نام نکرده بارگذاری‌هایشان محدود است؛ اما افراد ثبت نام کرده می‌توانند ویدئوهای نامحدودی را بارگذاری کنند.

گاه ویدئوهای یوتیوب سبب دفع کاربران می‌شود که این از جنبه‌های منفی یوتیوب به شمار می‌رود و به همین دلیل یوتیوب بخاطر محتوای توهین‌آمیز در برخی از ویدئوهای خود، با انتقاد روبه‌رو شده ‌است. از مناطق بحث و جدل در یوتیوب را می توان به انتشار فیلم توهین آمیز در مورد پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد که اخیرا علیرغم اینکه موجب شد این وب‌گاه اعتبار خود را در بسیاری کشورها از جمله کشورهای مسلمان از دست بدهد، از سوی دیگر موجب اعتراضات شدیدی نیز در مقابل سیاست های آمریکا و آزادی هایی از این دست شد.

با این وجود از آنجا که گوگل تاکنون از حذف این فیلم از پایگاه یوتیوب خودداری کرده است، دسترسی به وب‌گاه یوتیوب در چند کشور از جمله ایران، لیبی، افغانستان، سودان، پاکستان و بنگلادش و ... مسدود شده است. احتمال مسدود شدن این پایگاه در روسیه و عربستان سعودی نیز وجود دارد.گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.orgادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هجدهم مهر ۱۳۹۱ | 15:54 | نویسنده : متین


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


1. در زندگی و معاشرت با دیگران، نرم‌افزار باشیم، نه سخت‌افزار.
2. برای پسوند فایل زندگی اجتماعی و خانوادگی، از سه كاراكتر "ع"، "ش" و "ق"، استفاده كنیم نه چیز دیگر.
3. هیچ‌گاه قفل سی‌دی قلب مردم را نشكنیم كه "تا توانی دلی به دست آور، دل شكستن هنر نمی‌باشد".
4. چنانچه در كاری شكست خوردیم، آن را "Shut Down" نكنیم بلكه آن را "Restart" كنیم.
5. برای مانیتور زندگی‌مان، بك‌گراند (Background) سبز یا آبی را در نظر بگیریم نه سیاه یا دودی.
6. برای سیستم قلبمان از مانیتورهای تخت و صاف (Flat) استفاده كنیم.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


7. برای حل اختلافات زناشویی، روی گزینه " گذشت و ایثار "، دابل كلیك (Double click) كنیم.
8. برای فایل‌های اسرار زندگی‌مان، پسورد (password) بگذاریم و آن را مخفی (Hidden) كنیم.
9. همواره پیش از سخن گفتن، سی پی یوی فكرمان را به كار بیندازیم.
10. بر صفحه مشكلات مردم، كلید F1 باشیم و آنان را كمك و راهنمایی (Help) كنیم.
11. اگر شخصیت ما بزرگ و والاست، این نوع شخصیت، نباید به ما اجازه دهد كه با هر كسی چت (Chat) كنیم و هر كسی با ما چت كند.
12. اگر از كسی بدی و كم‌لطفی دیدیم، آن را "Save" نكنیم بلكه آن را "Delete" نماییم و حتی آن را از ریسایكل‌بین (Recyclebin) قلب مان كاملاً محو كنیم.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۱ | 17:39 | نویسنده : متین


computer www.yasgroup.ir  دردهای ناشی از کار با کامپیوتر

 

امروزه یکی از شایع ترین شکایت های افراد جوان به ویژه در میان کارکنان ادارات و بانک ها، عوارض کار طولانی مدت با کامپیوتر است. این عوارض شامل دردهای گردن و شانه که با خستگی شدید عضلات این ناحیه همراه است، دردهای مفصل آرنج، مچ، انگشتان و نهایتاً دردهای پشت و کمر می باشد.

مواقعی که این دردها پس از یک کار طولانی یا یک روز پُر کار به سراغ شما می آید، بهترین اقدام استراحت، ماساژ ملایم نواحی درگیر، ریلکس کردن عضلات و آرامش است. اما برای جلوگیری از این گونه دردها که هیچ علت آناتومیک ندارد، یک راه بسیار ساده وجود دارد و آن هم رعایت وضعیت بدنی صحیح است.

قدم اول- انتخاب میز و صندلی استاندارد است.

قدم دوم- استفاده صحیح از میز، صندلی، مانیتور، صفحه کلید و موس است.

قدم سوم- برنامه ریزی کاری است، به این صورت که بیش از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به حالت ثابت نشسته یا ایستاده نمانید و در بین کار حتماً وضعیت بدنی خود را تغییر دهید. حتی هر نیم ساعت سر جای خود بایستید و یا چند قدم راه بروید.

قدم چهارم- انجام حرکات نرمشی ساده به صورت تمرین روزانه است که می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱٫ در حالت کاملاً صاف بنشینید. دست ها در کنار بدن قرار بگیرند. به آرامی هر دو شانه را بالا ببرید. ۵ ثانیه مکث کنید و سپس شانه ها را رها کنید. این حرکت را ۵ مرتبه تکرار کنید.

۲٫ در حالت کاملاً صاف بنشینید. دست ها در کنار بدن قرار بگیرند. به آرامی هر دو شانه را ۵ مرتبه به جلو بچرخانید و سپس ۵ مرتبه به عقب بچرخانید.

۳٫ در حالت کاملاً صاف بنشینید:

الف- هر دو دست را به صورت کشیده در جلوی خود بگیرید و انگشتان و مچ را باز و بسته کنید.(۵ مرتبه)

ب- هر دو دست را به صورت کشیده در طرفین خود بگیرید و انگشتان و مچ را باز و بسته کنید.(۵ مرتبه)

ج- هر دو دست را به صورت کشیده در بالای سر خود بگیرید و انگشتان و مچ را باز و بسته کنید.(۵ مرتبه)

۴٫ در حالت کاملاً صاف بنشینید:

الف- کف هر دو دست را به هم بچسبانید و تا جایی که ممکن است آرنج ها را بالا بیاورید.

ب- پشت هر دو دست را به هم بچسبانید و تا جایی که ممکن است آرنج ها را پایین بیاورید.

۵٫ در حالت کاملاً صاف بنشینید. دست ها در کنار بدن قرار بگیرند. سر را به یک سمت خم کنید، طوری که گوش به شانه همان سمت نزدیک شود. ۵ ثانیه مکث کنید و سپس به حالت اول برگردید (۵ مرتبه). حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.

۶٫ سر را از حالت کاملاً صاف در راستای بدن به آرامی به پایین خم کنید، طوری که چانه به قفسه سینه نزدیک شود. ۵ ثانیه مکث کنید و به حالت اول برگردید.

۷٫ سر را از حالت کاملاً صاف در راستای بدن به آرامی به عقب خم کنید، طوری که احساس کشیدگی در جلوی گردن کنید. ۵ ثانیه مکث کنید و به حالت اول برگردید.

۸٫ در حالت کاملاً صاف بنشینید. عضلات شکم را منقبض کنید (شکم را داخل بکشید). ۵ ثانیه مکث کنید. این حرکت را ۵ مرتبه تکرار کنید.

۹٫ در حالت کاملاً صاف بنشینید. پای راست را از روی زمین بلند کنید و مستقیم در راستای ران نگه دارید. ۵ ثانیه مکث کنید (۵ مرتبه). حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

۱۰٫ بایستید و دست ها را در گودی کمر بگذارید. به آرامی و فقط ۱۰ درجه به عقب خم شوید و قفسه سینه را باز کنید. ۵ ثانیه مکث کنید و به حالت اول برگردید. (۵ مرتبه)

سپس ۳ تا ۵ نفس عمیق بکشید و به کار خود ادامه دهید .

 

منبع : یاس گروپ ( ارسالی اعضای گروه )تاريخ : یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ | 18:0 | نویسنده : متین

به گزارش پرتال خبری شتاب٬

آیا تا به حال شنیده اید که خالی کردن کامل شارژ، عمر باتری را افزایش می دهد؟ یا جیلبریک کردن تلفن غیرقانونی است؟ یا شما باید برای آخرین پردازشگر اینتل صبر کنید چون «خیلی سریع تر است»؟ این ها افسانه هایی هستند که هر روز آنها را می شنویم و به اطرافیان خود منتقل می کنیم. اما بیشتر آنها فقط وقت ما را تلف می کنند (و حتی در بعضی مواقع برای گجت های مان مضر هم هستند). در اینجا هشت مورد از معروف ترین آنها را می آوریم.

هر چه سخت افزار خفن! تری داشته باشی، بهتر است

اگر هنوز منتظرید تا پردازشگر جدید بیاید، اگر هنوز منتظر موبایلی با آخرین نسخه اندروید هستید و اگر دنبال RAM بیشتری می گردید، در واقع دارید وقت خود را تلف می کنید.
این روزها مشخصات سخت افزاری به اندازه قدیم اهمیت ندارند. قدرت پردازشگرها در بسیاری موارد بیشتر از نیاز کاربر است و همیشه در زمانی که تلفن رویایی تان وارد بازار می شود، نسخه جدیدتری در حال معرفی است. البته استثناهایی هم داریم و نارنجی نیز توصیه می کند حداقل این بار، برای خرید یک لپ تاپ جدید، تا تابستان یا پاییز صبر کنید اما به طور کلی به سعی خود برای داشتن آخرین نسخه از هر ابزار پایان دهید و فقط آنها را آپدیت کنید. با این کار زندگی شادتری خواهید داشت.

 
ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه پنجم مهر ۱۳۹۱ | 14:11 | نویسنده : متین

 


وقتی می‌خواهی بازی را از دستش بگیری و دعوتش كنی كه كمی با خانواده باشد، همان تهدیدهای آدم‌ها و كارتون‌های داخل بازی را هم به شما تعارف می‌كند : " كله‌ات را می‌تركانم ها. اگر بازی را پس ندی یك دونه می‌زنم توی دلت دوف صدا كنی‌ها بعد با تبر، ریز ریزت می‌كنم " و.....وااای !!!! چه روحیه خشنی برای یك دختر بچه 5 ساله. وقتی از مادر‌ها می‌پرسی بچه‌ها با رایانه‌ و بازی‌های آنلاین اینترنتی چه می‌كنند، می‌گویند بازی‌های امروزی است دیگر. بچه‌ها مثل ما دیگر به عروسك قانع نمی‌شوند آنها بازی‌های قرن 21 را می‌خواهند.

یک کارشناس ارتباطات در این باره می گوید: با استفاده بیش از اندازه بچه‌ها از این وسایل موافق نیستم. ما با نسلی مواجهیم كه پیش از موعد، خیلی مسائل را می‌داند و از چیزهایی اطلاعات كسب كرده كه اصلا در سن دانستن آنها نبوده است و در نتیجه حرف‌هایی از آنها می‌شنویم كه ما را متعجب می‌كند.
بچه‌ها با این بازی‌ها‌ نمی‌توانند خود را با دانسته‌هایشان هماهنگ كنند. مهارت‌های بازی كه گاهی به هیچ درد بچه‌ها نمی‌خورد مثل كشتن یك غول در رایانه، آنها را دچار احساس تنهایی می‌كند. آنها زیاد می‌نشینند و فعالیت كمتری می‌كنند یا خیلی كمتر از مقدار مورد نیاز می‌خورند یا خیلی بیشتر، زیرا پشت دستگاه‌های بازی اصلا فرصت خوردن به خود نمی‌دهند یا در آن هنگام، آنقدر می‌خورند كه دچار اضافه وزن می‌شوند. این بچه‌ها میل و رغبت كمتری به بازی‌های جمعی و پر تحرك دارند و یك‌جا نشستن را ترجیح می‌دهند.
كارشناسان تربیت كودك معتقدند، بازی وسیله‌ای است كه باید كودك را برای ورود به دنیای بزرگ‌تر آماده كند و اشتباه است كه والدین آن را به عنوان سرگرمی بچه‌ تلقی كنند.
اسباب‌بازی باید با سن، علایق و توانایی‌های كودك تناسب داشته باشد، زیرا اگر بازی با اسباب‌بازی خاصی خارج از توان كودك باشد اثرات منفی و مخربی بر ذهن كودك می‌گذارد.

ویژگی دیگر اسباب‌بازی هماهنگی آن با فرهنگ جامعه است، زیرا از آن طریق كودك واقعیت‌های اطراف را به‌طور ملموس تجربه می‌كند.
چرا كودكان ما همه اسباب‌ و وسایل مربوط به باربی‌ها را در دسترس دارند و خیلی از نوجوانان دختر آرزویشان این است كه شبیه باربی باشند؟ چرا كارتون‌ها، عكس‌ها و عروسك‌های باربی آنها را احاطه كرده و حتی كیف‌های باربی كه در كشور خودمان تولید شده است، آنها را تا مدرسه همراهی می‌كند؟

لزومی ندارد حتما برای بازی بچه‌ها به آنها اسباب‌بازی‌هایی با تفكیك جنسیتی بدهیم؛ زیرا استفاده از اسباب‌بازی‌های جنس مخالف در حد تعادل سبب می‌شود كه بچه با جنس مخالف خود نیز آشنا شود و در آینده به تفاهم بهتری با آن برسد.

اسباب‌بازی مناسب می‌تواند كودك را خلاق و هوشمند كند. اسباب‌بازی‌هایی كه خلاقیت كودك را به كار می‌گیرند، مثل پازل و لوگو قابلیت ساختن و خلق‌كردن دارند.

بازی‌های حسی، حركتی، اندام‌های كودكان را تقویت می‌كند مثل روروك و سه‌چرخه و بازی‌های تقلیدی ـ تخیلی كودك را با دنیای بیرون آشنا و او را آماده پذیرش نقش می‌كند.

بازی‌هایی مثل خمیر، نقاشی، ماژیك و كاردستی خلاقیت كودك را به كار می‌گیرند و بازی‌های فكری مانند شطرنج و پازل و حتی بازی‌های رایانه‌ای در حد تعادل، هوش كودك را فعال‌تر می‌كنند.

در مجموع می‌توان گفت اسباب‌بازی‌ها علاوه بر نقش آموزشی، وسیله‌ای برای سنجش توانایی‌های كودك به شمار می‌روند.تاريخ : چهارشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۱ | 12:30 | نویسنده : متین

هیچ راهی برای تقویت مستقیم خلاقیت وجود ندارد! تنها می‌توان از طریق فرایند‌های مربوط به نحوه تصمیم‌گیری و عبور از مراحل حل یک مسئله، میزان خلاقیت یک‌نفر را مشخص کرد. در این تست هم مشخص می‌شود که شما چگونه این مراحل گوناگون را در ذهنتان مدیریت می‌کنید؛ یعنی سوال‌های مختلفی در زمینه مرحله درک صورت مسئله،‌ مرحله ارائه پیشنهادها، مرحله تصمیم‌گیری، مرحله اجرا و… وجود دارد که توانایی شما را در این زمینه محک می‌زند.

  

این آزمون ۶۰ سؤال است که هر سؤال، ۳گزینه یا پاسخ دارد. شما باید هر سؤال را به دقت بخوانید و گزینه مورد نظر خود را با یک علامت تیک مشخص کنید، هرقدر با خود صادق‌تر باشید، نتیجه تست‌تان دقیق‌تر خواهد بود.

یکی از مشهورترین تست‌های سنجش خلاقیت، آزمون سنجش تورنس است که ۶۰ سؤال دارد. البته این آزمون، خطاهایی هم دارد ولی در حال حاضر یکی از معتبرترین تست‌هایی است که می‌توانید با آن به شناخت دقیق‌تری از خود برسید.

۱- وقتی با یک مسئله خیلی مشکل روبه‌رو می‌شوید، معمولا چه می‌کنید؟

الف- گریه می‌کنم، چون فکر نمی‌کنم بتوانم مسئله را حل کنم.
ب- گریه نمی‌کنم، اما ناراحت می‌شوم.
ج- سعی می‌کنم راه مناسبی برای حل مسئله بیابم.

۲- اگر سرگرم ساختن وسیله‌ای باشید و ناگهان دریابید قطعه مهمی از آن را گم کرده‌اید، چه می‌کنید؟

الف- کار را متوقف می‌کنم.
ب-  سعی می‌کنم قطعه گم شده را پیدا کنم و اگر نتوانم آن را پیدا کنم، کار را متوقف می‌کنم.
ج- قطعه گمشده را پیدا می‌کنم و اگر نتوانم آن را پیدا کنم، به جای آن قطعه دیگری می‌سازم.

۳- وقتی در مکان عمومی هستید، آیا سعی می‌کنید حدس بزنید افرادی که دور شما هستند درباره چه چیزی بحث می‌کنند؟

الف- هرگز علاقه‌مند نیستم حدس بزنم دیگران درباره چه چیزی بحث می‌کنند.
ب- گاهی دوست دارم حدس بزنم دیگران درباره چه چیزی بحث می‌کنند.
ج- همیشه دوست دارم حدس بزنم دیگران درباره چه چیزی بحث می‌کنند.

۴- آیا از حل مسائل دشوار لذت می‌برید؟

الف- خیر، از حل مسائل دشوار لذت نمی‌برم.
ب- به ندرت از حل مسائل دشوار لذت می‌برم.
ج- اغلب از حل مسائل دشوار لذت می‌برم.

۵- اگر عضو گروهی باشید که باید مسئله‌ای را با همکاری یکدیگر حل کنند، چه می‌کنید؟

الف- خودم کاری نمی‌کنم و می‌گذارم دیگر اعضای گروه مسئله را حل کنند.
ب- گاهی در آنچه گروه انجام می‌دهد، شرکت می‌کنم.
ج- به طور فعال در آنچه گروه انجام می‌دهد، شرکت می‌کنم.

۶- وقتی با مسئله تازه‌ای روبه‌رو می‌شوید معمولا چه می‌کنید؟

الف- از کسی می‌خواهم آن را برایم حل کند.
ب- سعی می‌کنم با کمک کس دیگری آن را حل کنم.
ج- سعی می‌کنم اطلاعات بیشتری به دست آورم تا بتوانم خودم آن را حل کنم.

۷-  اگر درگیر حل مسئله مشکل ریاضی باشید، چه می‌کنید؟

الف-از معلم با شخصی می‌خواهم به من کمک کند.
ب-یک کتاب ریاضی مربوط مسئله را می‌خوانم.
ج- از منابعی که در دسترس دارم استفاده می‌کنم.

۸- وقتی در گروهی برای حل مسئله‌ای کار می‌کنید، اعضای گروه چگونه از نظرات مبتکرانه شما استقبال می‌کنند؟

الف- به ندرت از نظرات مبتکرانه من استقبال می‌کنند.
ب- گاهی از نظرات مبتکرانه من استقبال می‌کنند.
ج- بیشتر از نظرات مبتکرانه من استقبال می‌کنند.

۹- وقتی با مشکلی غیرعادی مواجه می‌شوید، معمولا آن را چگونه رفع می‌کنید؟

الف- اغلب از کسی کمک می‌گیرم.
ب- قبل از اینکه از کسی کمک بگیرم مدت کوتاهی تلاش می‌کنم تا خودم آن را حل کنم.
ج- مدتی بسیار طولانی تلاش می‌کنم تا خودم آن را حل کنم.

۱۰- آیا به نظر دیگران شما سؤالات مشکلی طرح می‌کنید؟

الف- خیر، اینطور فکر نمی‌کنم.
ب- گاهی اینطور فکر می‌کنم.
ج- اغلب اینطور فکر می‌کنم.

۱۱- آیا معمولا دوست دارید به کارهای تازه دست بزنید؟

الف- معمولا به کارهای تازه دست نمیزنم.
ب- گاهی به کارهای تازه دست میزنم.
ج- بیشتر به کارهای تازه دست میزنم.

۱۲- وقتی با مسئله پیچیدهای روبهرو میشوید چه میکنید؟

الف- سعی میکنم خود را درگیر حل آن نکنم.
ب- ممکن است زمان کوتاهی برای حل آن تلاش کنم.
ج- زمانی بسایر طولانی برای حل آن تلاش میکنم.

۱۳- آیا از تجارب تازه لذت می‌برید؟

الف- از تجارب تازه لذت نمی‌برم.
ب- گاهی از تجارب تازه لذت می‌برم.
ج- از تجارب تازه لذت می‌برم.

۱۴- وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرید که از عهده آن برنمی‌آیید.

الف- اغلب به دیگران متوسل می‌شوم.
ب- گاهی به دیگران متوسل می‌شوم.
ج- معمولا ترجیح می‌دهم به خودم متکی باشم.

۱۵- به آنچه به طور مستقل انجام می‌دهید، چقدر اطمینان دارید؟

الف- به آنچه خودم به طور مستقل انجام می‌دهم اطمینان زیادی ندارم.
ب- به آنچه خودم به طور مستقل انجام می‌دهم تا حدودی اطمینان دارم.
ج- به آنچه خودم به طور مستقل انجام می‌دهم، اطمینان زیادی دارم.
ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | 21:9 | نویسنده : متین

 تبلت های کاری و تبلت های دانش آموزی

برای بسیاری از کاربران تبلت جایگزین بسیار مناسبی برای PC است، در حالی که دیگر کاربران از این گجت های خارق العاده به عنوان ابزاری برای اتصال به اینترنت، چک کردن ایمیل، اخبار، آهنگ های جدید، فیلم ها و علاوه بر اینها وسیله ای برای انجام کارهای معمول توسط برنامه آفیس یا برنامه های دیگر است.


در این مقاله بهترین تبلت ها برای انجام کارهای روزانه و کمک به دانش آموزان انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفته اند.

● Apple iPad


در راس تمام تبلت های موجود در بازار محصولات کمپانی اپل قرار دارد، چرا که این تبلت ها علاوه بر مجهز بودن به سیستم عامل مافوق پیشرفته iOS و نوع نرم افزار هایی که در آنها قرار داده شده، جزو برترین برنامه هایی است که یک گجت همه فن حریف می تواند به همراه داشته باشد.


البته نکات مثبت این تبلت تنها در این خصلت ها خلاصه نمی شود و شاخصه های بارز دیگری چون اتصال از طریق iCloud به دیگر تبلت های موجود در اینترنت به منظور اشتراک گذاری اطلاعات نیز دارد، علاوه بر اینها، این گجت مجهز به سیستم کمک رسانی سلولی است که به دلیل تمام نکات مثبت ذکر شده و دیگر نکات موجود که در اینجا بررسی نشده، یکی از بهترین گزینه هایی است که برای انجام کارها در خانه و محل کار می توانید انتخاب کنید.


در ادامه باید اضافه کنیم قیمت این مدل از تبلت ها اندازه مشخصی ندارد، پس باتوجه به ظرفیت حافظه داخلی جهت ذخیره سازی و دیگر برنامه های جانبی نصب شده تعیین می شود.

● Samsung Galaxy Tab۲


طراحی بسیار زیبای این تبلت به همراه سیستم عامل اندروید ۴ از نوع ساندویچ بستنی، گجت Tab۲ ۱۰.۱ را به عنوان یکی از بهترین تبلت های معمولی که می تواند برای انجام کارهای روزانه مناسب باشد، معرفی کرده است.


یکی از متداول ترین این تبلت ها که قیمت آن از دیگر محصولات کمتر است Tab۲ ۱۰.۱ نام دارد و از جمله امکانات این گجت می توان به ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی و امکان اتصال به شبکه های وای فای اشاره کرد.


هرچند به احتمال زیاد این تبلت نمی تواند جای لپ تاپ را برایتان پر کند، ولی می تواند به عنوان وسیله ای برای انجام برخی کارها در سفر به کار آید.


پس چنانچه هدفتان از خرید تبلت تنها انجام بازی های رایانه ای و سرگرم شدن است، بهترین گزینه پیش روی شما گلکسی Tab۲ ۷.۰ می تواند باشد.


این گجت خارق العاده دارای صفحه نمایش در اندازه هفت اینچ طراحی شده که در مقایسه با دیگر تبلت های سامسونگ با اندازه صفحه نمایش ۱۰ اینچ کمی کوچک تر از حد معمول ساخته شده است.


این گجت بسیار کوچک تنها از طریق اتصالات وای فای می تواند به دیگر ابزار ها متصل شود و صفحه نمایش کوچک آن برای انجام بازی، چک کردن ایمیل، خواندن کتاب و انجام جستجو های اینترنتی بسیار مناسب است. حافظه داخلی این تبلت در دو اندازه ۱۶ و ۳۲ گیگابایتی طراحی شده است.

● Motorola Mobility Xyboard/Xoom۲


تبلت های کمپانی موتورولا که در کشورهایی با نام Xyboard۱۰.۱ و در نقاط دیگر با نام Xoom۲ شناخته شده است، یکی از بهترین تبلت ها برای انجام کارهای روزانه است.


یکی از متفاوت ترین قابلیت های این تبلت ها امکان پرینت مطالب موجود بر صفحه نمایش است که بندرت در گجت های اندرویدی به چشم می خورد.


از دیگر شاخصه های مورد توجه این تبلت ها می توان به امنیت بسیار بالایی که IT در آنها ایجاد کرده اشاره کرد که این تبلت را به یکی از امن ترین گجت ها برای انجام کارهای مدیریتی تبدیل کرده است.


همانند تبلت های گلکسی Tab کمپانی سامسونگ، حافظه داخلی این تبلت نیز در اندازه ۱۶ گیگابایت ساخته شده و تنها امکان اتصال به شبکه از طریق وای فای را به همراه دارد.


در حال حاضر این تبلت دارای سیستم عامل اندروید ۳.۲ یا همان Honeycomb است، در حالی که کمپانی سازنده قول داده این سیستم عامل را به روز کرده و به سیستم عامل Ice Cream Sandwich ارتقاءدهد.

● گوگل نکسوس ۷


کمیته سازنده تبلت های اندرویدی اوایل امسال اعلام کرد تبلت های Nexus۷ جزو اولین گجت هایی است که دارای سیستم عامل اندروید ۴.۱ یا همان Jelly Bean خواهد بود.


همچنین این تبلت قابلیت به همراه داشتن تمام برنامه های گوگل و دیگر سرویس های بسیار فوق العاده موجود در اینترنت را دارد؛ هر چند در زیر این لایه بسیار سرگرم کننده شما می توانید محیطی تمام اندرویدی را برای انجام کارهای روزمره تان مشاهده کنید.


Asus شرکت سازنده این تبلت است که با همکاری کمپانی گوگل این تبلت را طراحی کرده اند. این تبلت، صفحه نمایش بسیار کوچک حدود هفت اینچ دارد و تنها حافظه جانبی آن دارای ظرفیت ۱۶ گیگابایت است.


علاوه بر این، همانند دیگر تبلت ها می تواند از طریق اتصالات وای فای به دیگر ابزار ها متصل شود. چنانچه قصد مقایسه این تبلت را با یکی از سخت ترین رقبا یعنی آمازون کیندل دارید، مسلما نکسوس ۷ به دلیل قدرت بیشتر و ظرفیت ذخیره سازی بالاتر، برنده این رقابت خواهد شد.

● Asus Transformer Prime TF۲۰۱


خیلی از کاربران توانایی کار با صفحه کلید های لمسی را ندارند، به همین منظور شما می توانید صفحه کلید های دیگری را که با کمک بلوتوث به تبلت تان متصل می شوند، خریداری کرده و با کمک آنها کارهای تایپی تان را انجام دهید.


این در حالی است که Asus Transform یک قدم از دیگر رقبای خود پیشی گرفته و صفحه کلید مخصوص خود را که به آسانی به این تبلت متصل می شود، طراحی کرده، با وجود این صفحه کلید این تبلت به یک لپ تاپ بسیار سبک و ظریف تبدیل شده است.


سیستم عامل نصب شده روی این تبلت از نوع اندروید ۴.۱ یا همان Ice Cream Sandwich است؛ به همین دلیل توانایی سازگاری با محیط های کاری را دارد. و در نهایت تنها راه اتصال این تبلت به دیگر گجت ها از طریق امواج وای فای است و حافظه جانبی آن نیز از نوع ۳۲ گیگابایت طراحی شده است.

● Sony Tablet S


تبلت های S کمپانی سونی صفحه نمایش ۹.۴ اینچ دارد که در مقایسه با دیگر گجت ها که دارای صفحه نمایش های ۱۰.۱ اینچ است، بسیار کوچک تر و ظریف تر ساخته شده است.


سیستم عامل طراحی شده برای این تبلت از نوع اندروید ۳.۲ یا همان Honeycomb نصب شده که به دلیل امنیت بسیار کم این سیستم نمی توان از آن برای انجام کارهای بسیار مهم بازرگانی و استاندارد های مدیریتی استفاده کرد.


البته این موضوع چندان اهمیتی ندارد؛ زیرا هدف اولیه از ساخت این تبلت کمک به انجام کارهای مربوط به کاربران معمولی و دانش آموزان بوده است.


علاوه بر اینها، این گجت دارای بلندگو های نوع premium بوده و امکان اتصال به کتابخانه آنلاین کمپانی سونی را به همراه دارد.


نازلی وحدت
منبع: www.infoworld.com 


منبع:روزنامه جام جمتاريخ : پنجشنبه نهم شهریور ۱۳۹۱ | 23:20 | نویسنده : متین

سیاری، مهمترین وظیفه زنان را “مادری” می دانند و خیلی ها بر این عقیده اند که زنی که می خواهد مادر خو بی باشد باید قید همه چیز را بزند! حتی بعضی دیگر هم هستند که پا را از این هم فراتر گذاشته و  می گویند زنان در جامعه اصولا نمی توانند حرفی برای گفتن داشته باشند.

 این ایده ها و نظرات در شرایطی مطرح می شود که مثال های نقض برایشان فراوارن است. زنانی که در اجتماع و شغل خود به موفقیت می رسند و حتی نقشی کلیدی و تعیین کننده می یابند بهترین شاهد این مدعا هستند.

در این گزارش زنانی را به شما معرفی می کنیم که در شغل خود می درخشند و به سادگی نظرات مخالفان حضور زنان در جامعه را رد می کنند.

۱- لیندا کیورتن، ناسا

 لیندا کیورتن، ناسا

خانم کیورتن در یکی از بهترین نهادهای مرتبط با فناوری در دنیا کار می کند. وی مدیر ارشد اطلاعات ناسا است.

وی از ماه سپتامر ۲۰۰۹ همکاری خود با سازمان فضایی آمریکا را آغاز کرد.

 

2- ماریسا مایر، یاهو

ماریسا مایر، یاهو

خانم مایر که به تازگی بر مسند مدیر عاملی یاهو تکیه زده، روزگاری به عنوان ملکه گوگل شناخته می شد.

او نخستین مهندس زن در گوگل بود و به قدرتمندتر شدن جستجوی گوگل کمک زیادی کرد. او سابقه فعالیت در شرکت وال مارت را هم دارد.

 

3- لورن استیتز، IBM

 لورن استیتز، IBM

خانم استیتز از جمله مهندسان قدیمی شرکت IBM است و مسوولیت حساس بازگذاری کلود کامپیوتینگ را بر عهده دارد.

وی در اواخر دهه ۹۰ میلادی و بلافاصله پس از تمام شدن درس و دانشگاه وارد این شرکت شد و با طی کردن سلسله مراتب به یکی از نقش های اصلی IBM تبدیل شده است.

 

4- جن فیتزپاتریک، گوگل

جن فیتزپاتریک، گوگل

وی نایب رئیس بخش مهندسی جغرافیایی و محلی گوگل است. او از کارکنان قدیمی گوگل به شمار می آید و از سال ۱۹۹۹ در این شرکت معظم فناوری مشغول به کار است.

وی در پروژه های زیادی از گوگل سهم داشته است.

 

 

5- پدمارسی واریور

 پدمارسی واریور

این خانم از سال ۲۰۰۷ میلادی به شرکت سیسکو پیوست. و ی به تازگی مدیر ارشد استراتژی در این شرکت تولید کننده تجهیزات نت شده است.

او سابقه کار در موتورولا را نیز به عنوان مدیر ارشد فناوری در کارنامه دارد.

 

6- ماری آن دیویدسون

ماری آن دیویدسون

این خانم هم مدیر ارشد بخش امنیتی شرکت اوراکل است و و ظیفه او  چک کردن محصولات این شرکت است تا نقص های امنیتی محصولات به حداقل برسد.

وی در اوراکل شخصیت برجسته ای به شمار می آید.تاريخ : پنجشنبه دوم شهریور ۱۳۹۱ | 20:18 | نویسنده : متین

شرکت های فناوری این روزها سر و صداهای زیادی در بازار دارند و در عصر فناوری هر یک تلاش می کنند گوی سبقت را از رقبای سرسخت و قدرتمندشان بربایند.

به گزارش بانکی دات آی آر، شرکت های چون اپل و مایکروسافت از جمله گردانندگان اصلی این نوع رقابت ها هستند و اتفاقا حرف های زیادی هم برای گفتن دارند.

اما آنچه آنها را از هم متمایز می کند، تفاوت هاست. در این گزارش به تفاوت های عمده و مهم مک و پی سی می پردازیم که باعث شده هر یک در عرصه ای حرف اول را بزنند و در بخشی هایی هم فرصت حرف زدن را به رقبا بدهند.

 

1. طراحی های به واقع زیبای اپل

اپلی ها سالهای زیادی را صرف طراحی چگونگی طراحی محصولات خود  می کنند و این یعنی برایشان بسیار مهم است که شکل ظاهری محصول چگونه باشد.

اهمیت این موضوع برای اپل آنچنان زیاد است که حتی برای شکل ظاهر قطعات داخلی هم فرصت  و زمان ویژه ای اختصاص می دهند.

اما پی سی معمولا به جذابیت اپل نیست، هر چند زیبایی های خاص خودش را هم دارد.

2. نرم افزار همیشه قابل دسترس پی سی

پی سی هنوز هم از برنامه هایی سود می برد که هیچ جای دیگر نمی توان یافت و مختص خودش است. برنامه هایی چون آفیس و اتوکد از جمله برنامه هایی هستند که با داشتن آپشن های کاربردی تر نسبت به همتایانشان باعث شده اند کسی به گرد پایشان نرسد، حتی مک!

3. قیمت بالای مک نسبت به پی سی

مکینتاش اپل نسبت به سیستم های که ویندوز روی آنها نصب می شود، گرانتر هستند و تفاوت زیادی به لحاظ قیمت دارند.

اپلی ها برندشان را به این راحتی ها به هر کسی نمی فروشند.

4. پی سی محبوب دوستداران بازی های کامپیوتری

انعطاف پذیری زیاد پی سی و امکان نصب و ارتقاء سیستم در آن باعث شده تا دوستداران بازی های کامپیوتری تمایل بیشتری به آن نشان دهند.

نصب کارت گرافیک با کیفیت بالا و امکان مانور دادن در هنگام بازی، محبوبیت پی سی را جهانی کرده است.

5. سیستم عامل های کاملا متفاوت، اما آسان در کاربری

مک و پی سی علارغم تفاوت های زیادی که دارند، یک شباهت مهم دارند و آن اینکه در کاربری بسیار آسان هستند.

نداشتن برنامه های پیچیده و راحتی در به کارگیری از جمله مزیت هایی است که هر دو از آن بهره می برند.

6. مقاوت بیشتر مک در برابر نرم افزارهای مخرب و ویروس

هر چه محبوبیت اپل و مک در بین مردم جهان بیشتر می شود، هکرها هم تلاش خود را برای هدف قرار دادن آن بیشتر می کنند، اما اپلی ها هم به سادگی تسلیم نمی شوند و به نرم افزارهای مخرب و ویروس ها تا آنجا که می توانند امکان مانور و خودنمایی نمی دهند.

7. تنوع بیشتر سخت افزارهای مربوط به ویندوز

تنوع محصول در شرکتی چون مایکروسافت بسیار بیشتر از اپل است و کارخانه های تولید کننده اش هم بیشتر هستند، در نتیجه قابلیت دسترسی به آن نیز بیشتر می شود.تاريخ : سه شنبه دهم مرداد ۱۳۹۱ | 18:54 | نویسنده : متین

اینترنت این روزها یکی از ملزومات زندگی برای خیلی ها به شمار می آید. همه چیز در آن یافت می شود و همه کس می توانند پاسخ سوالات یا درخواست های خود را در کمترین زمان ممکن در این فضای مجازی بیابند.

 به گزارش بانکی دات آی آر، در اینترنت هم به مانند دنیای واقعی می توان رکورد زد و معروف شد! در این گزارش از رکوردهای جالب اینترنتی برای شما صحبت می کنیم که حتما شنیدن و خواندن درباره آنها برای شما هم جالب خواهد بود.

 1. کره جنوبی دارای پرسرعت ترین اینترنت جهان

آمارها نشان از این دارد که تا سال 2006 حدود 96% مردم در کره جنوبی با تلفن های هوشمند خود به اینترنت دسترسی دارند. ما اصراری نداریم که شما این آمار را با کشور خودمان مقایسه کنید و حتی توصیه می کنیم این کار را نکنید چون فقط اعصابتان به هم می ریزد!

 

2. قدیمی ترین وب سایت اینترنتی: Symbolics.com

در 15 مارچ 1985، شرکت کامپیوتری Symbolics با ثبت نخستین دامنه در اینترنت به نام خود، تاریخ ساز شد.

امروز با سرعت پیشرفت اینترنت، حدود 192 میلیون دامنه در فضای مجازی به ثبت رسیده است.

 

3. سردمداران اسپم یا هرزنامه: گری توئرک، جوئل فوور و کن دیاگنئان

اسپم ها یا هرزنامه ها که معمولا تنها خاصیت شان پر کردن میل باکس کاربران است، از جمله معضلات کاربران در دنیای مجازی به شمار می آیند.

اسپم ها اولین بار به دست مردی به نام گری توئرک متولد شدند. وی با ارسال 400 ایمیل تبلیغاتی در صدد معرفی سیستم جدید کامپیوتری شرکتش برآمد.

نام اسپم را هم جوئل فوور برای اولین بار استفاده کرد و کن دیاگنئان هم از پیشگامان در این عرصه بود.

 4. طولانی ترین نام دامنه: Llanfairpwllgw- yngyllgogerychwyrndrobwll-Llantysiliogogogoch.com

دامنه اساسا باید کوتاه و با معنا باشد. این دو ویژگی برای نام دامنه را هر کسی که می خواهد نام دامنه ای را برای سایت خود برگزیند، سعی می کند به بهترین نحو رعایت کند و در این گیر و دار و رقابت، نام دامنه ای رکورد شکنی می کند که فارغ از تمام استانداردها، ساخته شده و به عنوان طولانی ترین نام دامنه در جهان برای خود اسم در می کند.

5. گرانترین نام دامنه: Insure.com

این نام دامنه که در فارسی به معنای بیمه است، در سال 2006 به قیمت 16 میلیون دلار قیمت گذاری شد.

تا کنون هیچ نام دامنه ای نتوانسته گوی سبقت را از Insure.com بگیرد.تاريخ : سه شنبه سوم مرداد ۱۳۹۱ | 10:43 | نویسنده : متینجابز کالج رید در پورتلند و ووزنیاک دانشگاه کالیفرنیا در برکلی را ترک کردند تا همراه با یکدیگر شرکت بزرگ اپل را تاسیس کنند
دنیای‌اقتصاد- مدیران شرکت‌های بزرگ تکنولوژی همیشه مورد توجه بوده و هستند. آنها الگوی بسیاری از مدیران جوان در شرکت‌های نوظهور هستند و به این دلیل روش زندگی و حتی تحصیل آنها برای این دسته از افراد جالب است. این در حالی است که بسیاری از مدیران بزرگ و موفق تکنولوژی در دوران دانشگاه ترک تحصیل کرده و علاقه‌شان را دنبال کرده‌اند. شاید بعضی از آنها را بشناسید، اما اگر می‌خواهید تمام مدیران بزرگ تکنولوژی را که ترک تحصیل کرده‌ و دوران دانشگاه را به پایان نرسانده‌اند بشناسید با ما همراه شوید.
استیو جابز و استیو ووزنیاک: جابز کالج رید در پورتلند و ووزنیاک دانشگاه کالیفرنیا در برکلی را ترک کردند تا همراه با یکدیگر شرکت بزرگ اپل را در سال 1976 تاسیس کنند. آشنایی آنها زمانی اتفاق افتاد که جابز در یک تابستان برای کار به شرکت HP رفت؛ جایی که ووزنیاک در حال کار روی یک کامپیوتر مین‌فریم بود. حالا بعد از گذشت سی و هفت سال، شرکتی که آنها تاسیس کردند به عنوان ارزشمندترین شرکت دنیا ارزشی برابر 600 میلیارد دلار دارد.مایکل دل: در سال 1984 مایکل دل نوزده ساله یک دانشجوی ترک تحصیلی دانشگاه تگزاس در اوستین بود که شرکتی به نام PCs Limited را با سرمایه هزار دلاری تاسیس کرد. در همان سال اول این شرکت فروشی بین 50 هزار تا 80 هزار دلاری داشت و به این ترتیب رشد خوبی داشت تا بعدها نامش به Dell تغییر کند. حالا بعد از بیست و هشت سال شرکت مایکل دل سرمایه 15/9 میلیارد دلاری دارد.
کوین روز: مدیرعامل شرکت Digg هم در سال 2004 وقتی بیست و هفت ساله بود از دانشگاه نوادا در لاس‌وگاس بیرون آمد تا شرکتش را که یک وب‌سایت اجتماعی و خبر است، با هزینه‌ تنها 1200 دلار تاسیس کند. از آن زمان به بعد کوین روز برای تاسیس شرکت‌های
Twitter و Foursquare سرمایه‌گذاری کرد. شرکت تولیدکننده اپلیکیشن‌های موبایل‌های هوشمند Milk جدیدترین شرکت او و همکارانش است که امسال به خانواده گوگل پیوسته است.
مارک زوکربرگ: یکی از جوان‌ترین و خبرسازترین مدیران تکنولوژی که در سال 2004 از دانشگاه هاروارد بیرون آمد تا بتواند همراه با داستین موسکویتز، ادوردو ساورین و کریس‌هاگز روی شبکه اجتماعی تازه تاسیس‌اش به صورت تمام وقت کار کند. حالا بعد از هشت سال فیس بوک با بیش از 900 میلیون نفر کاربر فعال بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان است. بعد از ورود این شرکت به بازار سهام سرمایه زوکربرگ به بیش از 28 میلیارد دلار رسیده است. پل آلن و بیل گیتس: دو دوست دوران کودکی که از دانشگاه بیرون آمدند تا غول نرم‌افزاری جهان را پایه‌گذاری کنند. پل آلن از دانشگاه واشنگتن استیت و بیل گیتس از دانشگاه هاروارد بیرون آمدند تا در نهایت گیتس مایکروسافت را در سال 1975 تاسیس کند. اولین پروژه کاری آنها بازاریابی برای یک برنامه مترجم زبان بود. حالا هر دو آنها روی‌هم رفته سرمایه‌ای برابر 70 میلیارد دلار دارند.
لری الیسون: او دانشگاه ايلينويز را بعد از گذراندن سال دوم ترک کرد. بعد از آن در یک دوره آموزشی در دانشگاه شیکاگو شرکت کرد و بالاخره به کالیفرنیای شمالی رفت. در آنجا در شرکتی به نام Ampex مشغول به کار شد و در همان زمان دیتابیسی را با نام اوراکل برای CIA طراحی کرد و ساخت. همین کار مقدمه‌ای شد تا الیسون شرکت Software Development Laboratories را در سال 1977 تاسیس کند. این شرکت بعدها به Relational Software و در نهایت به اوراکل تغییر نام پیدا کرد. حالا لری الیسون به عنوان یکی از ثروتمندترین‌های جهان سرمایه‌ای برابر 36 میلیارد دلار دارد. 


 
مایک لازارادیس: درست دو ماه قبل از آنکه از دانشگاه واترلو مدرک مهندسی الکترونیکش را بگیرد، پیشنهاد یک قرارداد 600 هزار دلاری از طرف شرکت جنرال موتورز نظرش را جلب کرد. جنرال موتورز از او خواست تا یک شبکه کامپیوتری را برای سیستم کنترل نمایشگر را طراحی کند و بسازد. به این ترتیب لازارادیس از دانشگاه بیرون آمد تا این پروژه را دنبال کند. این قرارداد به لازارادیس کمک کرد تا با همکاری دو نفر دیگر شرکت بزرگ Research In Motion یا RIM را تاسیس کند. حالا لازارادیس سرمایه‌ای برابر 800 میلیون دلار دارد.
دنیل اک: یک کارآفرین سوئدی که اولین شرکتش را وقتی تنها چهارده سال داشت، تاسیس کرد. با این حال اما او بیشتر به خاطر شرکت نوظهور Spotify که در زمینه ارائه خدمات موسیقی آنلاین فعالیت می‌کند، شناخته می‌شود. او این شرکت را همراه با مارتین لورنتزون در سال 2008 تاسیس کرد. قبل از Spotify دنیل‌اک در موسسه سلطنتی تکنولوژی در سوئد مشغول به تحصیل بود، اما هرگز دوره تحصیلی‌اش را کامل نکرد. او همچنین شرکت Advertigo را که یک شرکت تبلیغاتی است، تاسیس کرد که بعدها TradeDoubler آن را خرید. حالا دنیل اک بیست‌و‌نه ساله سرمایه‌ای برابر 306 میلیون دلار دارد.
دیوید کراپ: وقتی چهارده ساله بود وارد یک شرکت انیمیشن‌سازی به نام Fred Seibert شد. سال بعد او دبیرستانش را ترک کرد و برای کار به عنوان مشاور تولید نرم‌افزار در یک‌وب سایت مشاوره آنلاین ژاپنی به نام UrbanBaby به توکیو رفت. در سال 2007 کراپ Tumblr را که یک سرویس میکروبلاگ و شبکه اجتماعی بود راه‌اندازی کرد. این شبکه اجتماعی در حال حاضر بیش از 46 میلیون وبلاگ را در مجموعه خودش دارد و حالا دیوید کراپ بیست و پنج ساله سرمایه‌ای برابر 400 میلیون دلار دارد.
جک دورسی: او تنها مدتی بعد از آنکه از دانشگاه علوم و تکنولوژی میسوری به دانشگاه نیویورک منتقل شد، ترک تحصیل کرد و به کالیفرنیا رفت. در آنجا کارهای مختلفی انجام داد تا در نهایت در سال 2008 همراه با بیز استون و اوان ویلیامز توانست شبکه اجتماعی توییتر را تاسیس و راه‌اندازی کند. حالا دورسی ريیس هیات‌مدیره شرکت توییتر و مدیر عامل شرکت Square است که در زمینه ارائه خدمات پرداخت موبایلی فعالیت می‌کند. سرمایه شخصی او در حال حاضر چیزی در حدود 650 میلیون دلار است. 

تاريخ : یکشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۱ | 16:48 | نویسنده : متین


اینترنت به طور مداوم در حال تحول است. نحوه استفاده مردم از اینترنت نیز در حال تغییر است. به عنوان مثال، سایت، A9.com، متعلق به شرکت آمازون، شما را قادر می سازد حتی محتوای کتاب ها را نیز جستجو کنید و سایت Craigslist.com، اطلاعات را در محدوده ای بسیار محلی در اختیار شما قرار می دهد

اینترنت به طور مداوم در حال تحول است. نحوه استفاده مردم از اینترنت نیز در حال تغییر است. به عنوان مثال، سایت، A9.com، متعلق به شرکت آمازون، شما را قادر می سازد حتی محتوای کتاب ها را نیز جستجو کنید و سایت Craigslist.com، اطلاعات را در محدوده ای بسیار محلی در اختیار شما قرار می دهد. برای مطالب این بخش، از توصیه های افرادی که در زمینه جستجو در اینترنت بسیار خبره هستند، استفاده شده و ساعت های متمادی به کاوش در اینترنت پرداخته شده تا جالب ترین سایت ها در زمینه های مختلف پیدا شود. همچنین ممکن است برخی از سایت ها، استفاده عملی در کشورمان را نداشته باشند، اما آشنایی با آن ها خالی از لطف نیست. 
Investing Online Resource Center و راه هایی برای کسب و کار 
سرمایه گذاری به صورت Online یکی از زمینه هایی است که همیشه وسوسه انگیز است. اگر پولی دارید و برنامه ریزی کرده اید که آن را در بازار سهام سرمایه گذاری کنید یا آن را در حساب پس اندازتان بگذارید، پیش از این کار، سری هم به www.investingonline.org بزنید که سودی هم در قبال خدمات خود از شما طلب نمی کند. مطمین باشید مجموعه عظیمی از توصیه های ارزشمند و اطلاعات کاربردی را پیدا خواهید کرد که به شما می گویند با پولتان چه کار بکنید بهتر است. مرکز سرمایه گذاری این سایت که به صورت Flash طراحی شده است، واقعاً حیرت انگیز است و به شما اجازه می دهد به صورت زنده ببینید که یک سرمایه گذاری ضعیف تا چه اندازه می تواند ضرر به بار بیاورد . 
Keyhole
تنها چند دقیقه بود که در سایت Keyhole پرسه می زدم و احساس می کردم که سوار یک قالی پرنده شده ام. می توانستم از فضا هر نقطه ای را بر روی کره زمین به فاصله 15 متری (و حتی کمتر در برخی موارد) ببینم. کافی است آدرس خیابان محل زندگیتان را در جعبه متن پایین صفحه این سایت وارد کنید تا تصویر خانه خود را از نمای بالا ببینید. شایان ذکر است که سرویس ارایه شده برای شما، 30 دلار هزینه دارد (البته پس از این که Google در ماه نوامبر گذشته این سایت را خرید، این هزینه از 80 دلار به 30 دلار کاهش پیدا کرد)، نماهای ماهواره ای سه بعدی ای که این سایت از بیشتر خیابان ها نشان می دهد، در صورتی که یک متخصص املاک، فروشنده یا حتی گردشگری که می خواهد مقصد بعدی خود را در سفر به هیمالیا ببیند باشید، برایتان کاملاً مطلوب خواهد بود. 
Clipping Service
کتابی با عنوان آزار های کامپیوتری نوشته ام. تصور کنید بخواهم بدانم چه کسانی و کجاها درباره آن در اینترنت صحبت کرده اند. برای این کار، به سایت Google Alert مراجعه کرده و درخواستی برای بررسی اخبار و اینترنت به Google دادم تا هم اخبار و هم اینترنت را هر روز به طور خودکار بررسی کرده و به من گزارش بدهد. به چنین چیزی Clipping Service گفته می شود، اما google تنها سایتی نیست که Clipping Service را به صورت مجانی ارایه می دهد. سایت های جالب دیگری نیز وجود دارند. به عنوان اگر بخواهید بدانید چه زمانی درباره یک کلمه یا یک عبارت ویژه در تلویزیون صحبت شده است، سایت TVEyes یک پیغام پست الکترونیک به صورت مجانی برای شما ارسال می کند. 
Consumer Demand Index
در بخش فهرست تقاضاهای خریداران Consumer Demand Index در سایت shopping.com، بیست جستجویی که بیشتر از بقیه توسط خریداران صورت گرفته، فردی که در هفته بیشترین سود را داشته، و محبوب ترین کالاهای شاخه های مختلف، به صورت لیست نشان داده می شود. همچنین با یک کلیک می توانید جزییات بیش از صدها گروه از محصولات مختلف را مشاهده نمایید. 
AskNow
میانگین عمر متوسط یک درخت بلوط آمریکایی چقدر است؟ کدام بخش نظام نامه جزایی فدرال آمریکا به هرزنامه ها مربوط می شود؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و پرسش های مبهم دیگر، سری به سایت www.asknow.com بزنید. یک سایت زنده، با خدماتی تعاملی که توسط گروهی از کتابداران در سراسر کالیفرنیا حمایت می شود. کافی است سوال خود را (همراه با نام خود و شهری که در آن سکونت دارید) وارد نموده و سپس دکمه Connect را کلیک کنید. 
پس از آن می توانید مستقیماً و به صورت online با یکی از کتابداران داوطلب چت نمایید و جواب خود را از وی بپرسید. نیازی نیست خودتان هم مقیم ایالت کالیفرنیا باشید، اما باید یکی از شهرهای کالیفرنیا و یک کد پستی را مشخص نمایید. زیرا همان طور که گفته شد، این سایت توسط کتابدارن کالیفرنیا پشتیبانی می شود. اما هنگام برقراری ارتباط با کتابدارها، کمی شکیبا باشید. چرا که این کار ممکن است کمی طول بکشد. 
Snap و خرید به سبک اینترنتی 
بیشتر موتورهای جستجو، هنگام جستجو در سایت های مختلف، محتوای سایت و لینک های درون آن را بررسی می کنند تا چیزی مرتبط با آنچه شما درخواست کرده اید پیدا کنند. اما سایت www.snap.com روش متفاوتی را به کار می برد و اساس نتایجش را بر پارامترهای دیگری، نظیر درصد کاربرانی که کاری انجام داده اند (مثلاً کالایی را خریده اند یا مشترک یک خبرنامه شده اند) قرار می دهد. 
آنچه Snap را مفید می سازد، نحوه مرتب سازی و طبقه بندی نتایج آن است. من عبارت"sony camcorder" را وارد کردم و سپس بهترین نقاطی را که در اینترنت درباره این دوربین اطلاعاتی در آن ها پیدا می شد برایم پیدا کرد. به علاوه لیستی از جاهایی را که سایر افراد برای به دست آوردن ارزیابی این محصول بیشتر سر زده اند نشان داده شد. هنگامی که من از این سایت استفاده کردم سرویس جستجوی آن، در مرحله بتا قرار داشت. از این رو تعداد کاربران، نتایج آماری، و ارزیابی های آن کم و محدود بود. با این حال اطلاعاتی را که نیاز داشتم در حد خوبی برایم پیدا کرد. 
در بالای صفحه سایت Snap، لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با آنچه که جستجو می کنید به شما نشان داده می شود. مانند کلمه کلیدی ring tones در حالتی که به دنبال CellPhone بگردید. یا کافی است عبارتی را برای جستجو وارد کنید که کاربران زیادی قبلاً آن را جستجو کرده باشند مانند نام محصول یک شرکت معروف. در چنین حالتی علاوه بر نتایج جستجو، نمودار مقایسه ای محصولات شرکت های مختلف در آن زمینه به صورت مشروح در بالای لیست نتایج جستجو، به شما نشان داده می شود. حتی می توانید جدول نتایج را بر اساس گروه محصولات مرتب نمایید یا گروه هایی را حذف و اضافه کنید. می بینید که این کار قابلیت فوق العاده ای است. 
LiveDeal
اگر چیز حجیمی برای فروش دارید، مانند یک ماشین لباس شویی یا یک میز بیلیارد، با در نظر گرفتن دردسرهایی که خرید اینترنتی دارد، سایت EBay احتمالاً جای مناسبی برای این کار نخواهد بود. برای این کار می توانید از سایت 
www.livedeal.com استفاده کنید که اختصاصاً برای انجام معاملات خرید و فروش محلی ساخته شده است. نام نویسی در این سایت مجانی است. در صورتی که نمی خواهید نام شما در سایت در معرض دید عموم قرار بگیرد، از قابلیت Buy Now استفاده نمایید یا یک چیز اضافی دیگر اضافه کنید. 
یک نکته مهم در این باره قابل ذکر که سرعت سایت بسیار پایین است و هنگام کار با آن احساس خواهید کرد که از طریق مودم و خط تلفن به آن وصل شده اید. اوه! شما از طریق خط تلفن به اینترنت وصل می شوید؟! پس کلاً این سایت را فراموش کنید! 
● با Yahoo Local محلی عمل کنید 
فرض کنید به یک مغازه تعمیر کامپیوتر یا یک خشکشویی نزدیک خودتان احتیاج داشته باشید. آیا می دانید از کجا باید این مغازه را پیدا کنید؟ سایت local.yahoo.com شما را قادر می سازد دقیقاً در محل سکونت خویش، جستجوی خود را انجام دهید. می توانید محدوده جستجو را از یک مایل تا 50 مایل تعیین کنید. 
همچنین می توانید مشخصات محل سکونت خود را برای آن تعریف کنید (تا هر بار مجبور نباشید بگویید کجا هستید) و از یک منوی کرکره ای برای تکرار جستجویی که اخیراً انجام داده اید، استفاده کنید. می توانید با چند کلیک ساده، محدوده جستجو را وسیع تر نموده و یا نتیجه جستجو را بر اساس نام یا فاصله نسبت به یک آدرس خاص، یک شهر یا یک کد پستی ویژه مرتب نمایید. همچنین می توانید نتیجه جستجو را بر روی یک نقشه مشاهده نمایید که محل های به دست آمده بر روی آن مشخص شده است و حتی اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد . 
Chowhound
شخصاً هرگاه به مسافرت می روم، دغدغه این را دارم که نکند در بدترین رستوران شهری که وارد آن شده ام، قدم بگذارم. چندان اطمینانی هم به اطلاعاتی که در روزنامه های محلی چاپ می شود ندارم. به همین دلیل به سایت chowhound که بدون شک دقیق ترین اطلاعات محلی را در بر دارد اعتماد دارم. شما چه به دنبال بهترین کباب بریانی شهر بیرمنگهام یاعالی ترین سوشی (نوعی غذای ژاپنی) شهر سیاتل باشید، متخصصان سایت chowhound، بهترین نتایج را در اختیار شما قرار می دهند. 
Craigslist
اگر می خواهید بهترین نتیجه را در زمینه جستجوی محلی به دست بیاورید، سایت www.craigslist.com را امتحان کنید که بیش از 50 شهر مختلف را در ایالا ت متحده، انگلیس، استرالیا، و کانادا تحت پوشش دارد. در این سایت هر ماه می توانید 3 میلیون مورد طبقه بندی شده جدید، شامل 75 هزار موقعیت شغلی جدید، اطلاعات محلی، خدمات، و اقلام فروشی جدید، و بیش از 50 اجتماع بحث و گفتگوی جدید را پیدا کنید. 
میله های کنترلی لغزان سایت Kayak، شما را قادر می سازد لیست نتایج جستجوی خود را براساس قیمت و مقصد فیلتر نمایید. 
Kayak : توصیه هایی برای سفر و چیزهای دیگر 
همیشه توانایی خوب یک مسیول آژانس فروش بلیط را تحسین کرده ام. اما در سایت kayak آدم فکر می کند خودش متصدی خودش است. کافی است بخواهید مثلا ً اطلا عات پرواز لس آنجلس به نیویورک را به دست آورید. kayak برای شما 117 مورد را لیست می کند که با بودجه شما هماهنگ باشد. خیلی است؟ برروی لینکPrice vs Time در صفحه نتایج کلیک کنید و از طریق میله های لغزان موجود در این صفحه، زمان ورود و مقصد را تغییر دهید. 
لیست نتایج فوراً تغییر می کند و براساس تنظیمات شما نشان داده می شود. اگر احیاناً فراموش کردید که یک فرودگاه نزدیک را به عنوان یک مقصد دیگر اضافه کنید، مشکلی نیست. می توانید با یک کلیک این کار را انجام دهید یک کلیک دیگر برروی فیلد Stops، لیست پروازهای نشان داده شده را مرتب می کند. به طوری که پروازهای یکسره و بدون توقف در بالا ی لیست قرار می گیرد. سایت Kayak همچنین می تواند برای شما معاملا تی را که در هتل ها انجام می شود، پیدا کند و تا چند ماه دیگر سرویس اجاره ماشین نیز به لیست خدمات این سایت اضافه خواهد شد. 
SideStep
هر موقع تمایل داشتید نظر یک فرد دیگر را هم در مورد سفری که می خواهید انجام بدهیدبشنوید، سری به سایتwww.sidestep.com بزنید که به سرعت، لیست مقایسه قیمت پروازها، هتل ها، و کرایه اتومبیل را به صورت جدولی، در کنار یکدیگر به شما نشان می دهد. 
این سایت همچنین یک برنامه مخصوص دارد که به مرورگر IE اضافه می شود و پس از نصب آن، هنگامی که سایت های Kayak ،Expedia ،zOrbit یا هر سایت مسافرتی دیگر را در پنجره مرورگر خود باز می کنید، در سمت چپ Internet Explorer قابی حاوی لینک های مختلف را به این سایت ها و بخش های مختلف آن ها نشان می دهد. همین که به یک سایت دیگر می روید، SideStep قیمت های دیگری را به شما نشان می دهد. البته معاملاتی که پیشنهاد می شود، گاهی موفق بوده و گاهی هم به شکست می انجامد. 
بر خلاف Kayak، سایت SideStep در زمینه قیمت پروازها نتیجه مناسبی ارایه نداد، اما در پیدا کردن هتل های با قیمت های پایین، بهتر عمل نمود. با این حال ارزیابی ها و مقایسه های SideStep به میزان خوبی از ارزیابی های سایت Travelocity بهتر است. 
مثلاً در یافتن یک پرواز ارزانتر با هواپیمایی JetBlue نتیجه ای که SideStep نشان داد با 113 دلار قیمت پایین تر کاملاً نسبت به نتیجه ای که سایت zOrbit نشان داد، برتری داشت. البته این نتایج تنها مربوط به چند جستجوی موردی و کوچک است. 
TripAdviso
هنگامی که برای اولین بار وارد سایت www.tripadvisor.com شدم، چیزی که کاملاً توجه مرا جلب نمود، لیست "بدترین" های آن بود که بر حسب اتفاق، هتلی که من و همسرم می خواستیم در آن رزرو کنیم نیز جزو همین لیست بود و باعث شد نظرمان را عوض کنیم و به دنبال یک هتل دیگر بگردیم! بخش قابل استفاده و به درد بخور دیگر این سایت، Forum های نظرات و انتقادات افراد مختلف است که باعث می شود شما اشتباه یک نفر دیگر را مجدداً مرتکب نشوید. برای به دست آوردن یک ارزیابی مقایسه ای آنی (مثلاً برای هتلی که در یک Forum از آن اسم برده شده است) در سایت هایی مثل Expedia ،Hotels.com و Travelocity، بر روی دکمه QuickCheck کلیک کنید تا اطلاعات هر سایت را در این زمینه به نوبت مشاهده نمایید.
WiFiFreeSpot
تصور کنید در یک سفر کاری، دارید از یک نقطه کشور به نقطه دیگر آن می روید و اتفاقاً مجبورید دایماً نیز Online باشید. تعداد بیشماری نقاط دستیابی WiFi به صورت مجانی وجود دارد که اتصال شما را با اینترنت برقرار می کنند. سایت www.wififreespot.com لیست نقاط دستیابی مجانی را در فرودگاه ها، هتل ها، پناهگاه ها، پارک های RV، محل های اطراق و کمپینگ، و سایر جاهای دیگر به شما نشان می دهد. لیست این سایت، آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، و آسیا را پوشش می دهد. همچنین می توانید در لیست نقاط دستیابی، بر حسب منطقه یا ناحیه به جستجو بپردازید. 
▪ نبرد مرورگرها 
برای بر سرنهادن تاج پادشاهی در دنیای مرورگرها رقابت تازه ای در گرفته است. در دهه 1990 به نظر می رسید که شرکت مایکروسافت با تعبیه نمودن مرورگر معروف خود InternetExplorer در درون سیستم عامل هایش پایان جنگ مرورگرها را اعلام نمود. از آن موقع هیچ مرورگری نتوانست فرمانروایی IE را خدشه دار کند. اما شاید ورق دارد برمی گردد و ممکن است پاشنه آشیل پادشاه مرورگرها همین وابستگی نزدیک آن به ویندوز باشد. 
شرکت موزیلا که امیدوار است حفره های امنیتی ذاتی IE را اعلام کرده باشد، به توسعه مرورگر خود مشغول است. گروهی که بر روی این برنامه کار می کنند، در سال 2003 با پشتیبانی مالی بخش نت اسکیپ از شرکت AOL شکل گرفت، اما این مرورگر بر همکاری و مشارکت مالی و کاریِ دیگر شرکت ها و افراد مستقل نیز اتکا دارد و در نهایت پروژه این گروه، یک مرورگر کوچکتر و سریعتر (نسبت به IE) را تولید نمود که Firefox نام گرفت. 
برندان ایک، رییس شرکت موزیلا ، خالق زبان جاوااسکریپت که در نیمه دهه 1990 برای اولین بار به همراه مرورگر نت اسکریپت معرفی شد، می گوید: مشکلات امنیتی IE ریشه های عمیقی در ویندوز دارد. او می گوید IE تقریباً انتخاب پیش فرض بیشتر افراد است، اما مسیله این است که این مرورگر بیش از حد با ویندوز ارتباط دارد. به عنوان مثال IE به طور پیش فرض به سایت هایی که در لیست سایت های مورد اطمینان شبکه شما قرار دارند، اجازه می دهد برنامه هایی را برای شما بفرستند که به طور خودکار و بدون این که بتوانید موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام کنید دانلود می شوند. فریب دادن (تغییر) این لیست، نسبتاً ساده است و کافی است سایتی، آدرس خود را در این لیست قرار دهد. او می گوید: حفره های بسیار زیادی در IE وجود دارد و این که IE قادر باشد برنامه ها را به طور خودکار دانلود کند، ایده بسیار بدی است. 
از آن سو مرورگر فایرفاکس از نظرات صدها تن از برنامه نویسان داوطلب، آزمایشگران و افرادی که با کد آن کار می کنند تا نقایص و حفره های احتمالی آن را پیدا کرده و در معرض دید عموم بگذارند سود می برد. بر اساس گفته برندان ایک، حتی شرکت موزیلا برای هر باگ درفایرفاکس، 500 دلار جایزه تعیین کرده است و وعده می دهد، در صورت وجود حفره ای در Firefox، وصله های رفع آن را ظرف مدت یکی دو روز آماده کند. این قضیه را با وصله های امنیتی ای که شرکت مایکروسافت به صورت هفتگی یا ماهانه برای IE در سایت به روزرسانی خود قرار می دهد مقایسه کنید. 
افرادی که در پروژه Firefox همکاری می کنند، راه زیادی را در زمینه امنیت طی کرده اند. براساس گفته برندان ایک، کاربران و حالات بسیار زیادی وجود دارد که نمی خواهیم هیچ یک از آن ها از نظرمان دور بماند. او می گوید: ما می خواهیم این جامعه توسعه دهنده در حال پیشرفت را زنده نگه داریم تا خلاقیت آن به حد اعلای خود برسد. 
Secunia
بعد از جاسوس افزارها، ضعف های امنیتی ویندوز، بزرگترین تهدید برای کاربران کامپیوترها هستند که به نظر می رسد داستان آن تمامی ندارد. من برای کسب اطلاع از جزییات نقایص امنیتی Firefox ،Internet Explorer یاWindows، از سایت www.secunia.com استفاده می کنم. این سایت سیر حفره های امنیتی 4000 برنامه دیگر را نیز نظیر برنامه های شرکت های Cisco ،HP و Novell، دنبال می کند. در صورتی که به این قضیه علاقه دارید، عضو خبرنامه روزانه سایت یا اخبار RSS آن بشوید. 
OldVersion
آیا تا به حال اتفاق افتاده است که نرم افزاری را ارتقا داده و نسخه جدیدتر آن را نصب کنید، اما بعد به دلیل بروز ناسازگاری در سیستم به شدت از انجام این کار پشیمان شوید؟ علاج مشکل شما در سایت www.oldversion.com قرار دارد که تا پانصد نسخه قدیمی برای بیش از 50 محصول مختلف را، هم برای محصولات مجانی و هم برای محصولات تجاری، در بردارد. 
از سوی دیگر، افرادی هم هستند که همیشه می خواهند بدانند آخرین نسخه نرم افزارها چیست. اگر شما جزو این گروه از افراد هستید، سری به سایت www.versiontracker.com بزنید تا ببینید آیا سیستم شما در زمینه نرم افزارهای Windows ،PalmOS و MacOS کاملاً بروز هست یا خیر. 
DailyRotation
آیا شما یک حوزه اخبار علمی و تکنولوژی شدیداً علا قمند هستید؟ من هم همین طور. به همین دلیل هر روز صبح در سایت www.dailyrotation.com چرخ می زنم. این سایت تقریباً در 200 زمینه مختلف، نظیر BetaNews ،Microsoft Watch ،Neowin و ... عناوین خبری دارد. اما توصیه می کنم برای این که در شلوغی و تنوع مطالب سایت گم نشوید، سایت را به گونه ای تنظیم کنید که عناوین خبری منابع محدودی را نشان بدهد. 
RSS و ساده تر کردن کارها 
پیدا کردن اخبار RSS می تواند کمی دردسر داشته باشد. یکی از بهترین نقاط برای شروع، استفاده از RSS Reader ای است که در صفحه شروع سایت Yahoo قرار داده شده است. اگر عضو Yahoo هستید، به بخش my.yahoo.com در سایت Yahoo بروید (برای استفاده از سرویس RSS باید در سایت Yahoo عضو باشید). 
در حالت عادی تعدادی RSS پیش فرض برای شما انتخاب شده است که البته می توانید همه آن ها را ویرایش کنید. برای اضافه کردن یک RSS جدید، بر روی دکمه Add Content (که در بالا سمت چپ صفحه قرار دارد) کلیک کنید. در صفحه بعد، لیستی از RSS های مختلفی که می توانید به حساب خود اضافه کنید، نشان داده می شود. علاوه بر عناوین نشان داده شده، می توانید به جستجوی عناوین مورد نظر خود نیز بپردازید. در فیلد FindContent عنوان زمینه ای را که مد نظر دارید تایپ کنید و دگمه Find it را کلیک نمایید. در نهایت پس از این که کارتان تمام شد، بر روی دگمه Finished کلیک کنید. پس از تازه شدن صفحه، به صفحه اخبار RSS خود برخواهید گشت که در آن خبرهای RSS ای که انتخاب کرده اید، به شما نشان داده می شود. اگر با مشکلی مواجه شدید، به بخش Yahoo RSS FAQ سری بزنید. اما یادتان باشد برای شروع تعداد RSS هایی که انتخاب می کنید، کم باشد تا گیج نشوید و بتوانید به راحتی آن ها را مدیریت کنید. 
یک منبع دیگر برای دریافت اخبار RSS، سایت www.desktopsidebar.com است که برنامه ای را در اختیار شما قرار می دهد که نه تنها یک RSS Reader است و می تواند اخبار RSS را برای شما نشان بدهد، بلکه یک ابزار بسیار جالب برای میزکار ویندوز است. این برنامه که Desktop Sidebar نام دارد، شبیه Sidebar ویندوز LongHorn بوده و در کنار صفحه نمایش قرار می گیرد. اینSidebar یک Media Player، یک مدیر تصاویر، یک تقویم، برنامه ای برای به یاد آوردن قرارها، برنامه ای برای ذخیره متن های کوتاه و سریع، و چندین برنامه جالب کوچک و جمع و جور دیگر دارد (نکته بسیار جالب این برنامه، پشتیبانی آن از زبان های مختلف است. 
به طوری که اگر زبان سیستم شما فارسی تعریف شده باشد، تمامی متن ها و منوهای این برنامه به زبان فارسی نشان داده می شود.) این برنامه مانند میله وظایف ویندوز، قابلیت AutoHide داشته و در حالتی که اشاره گر ماوس از روی آن کنار می رود، به طور خودکار پنهان می شود. 
اگر نمی دانید کجا دنبال اخبار RSS بگردید، سایت www.feedster.com دقیقاً همانی است که می خواهید . برای این که مستقیماً بخش اخبار اقتصادی، تلویزیون یا وبلاگ را مشاهده نمایید،با www.shabakeh-mag.com شروع کنید. اگر باز هم چیزی را که می خواهید پیدا نکردید، بر روی لینک FeedFinder نزدیک بالای صفحه کلیک کنید تا برای شما بیش از یک میلیون خبر RSS را جستجو کند.
Google Scholar
اگر زمانی به یک پایان نامه دکترا یا یک مقاله تخصصی نیاز داشتید که در دنیای آکادمیک دانشگاه ها قرار داشته و به آن دسترسی ندارید، سایت scholar.google.com را امتحان کنید (که در حال حاضر در مرحله بتا قرار دارد). 
برای به دست آوردن نتیجه دلخواه، چندان دچار دردسر نخواهید شد و به گشتن لیست های نامربوط نیازی نخواهید داشت. در عوض، مراجع و نقل قول های ارزشمندی پیدا خواهید کرد که برای هر فردی که در زمینه های علمی به طور تخصصی فعالیت می کند، چیزهای ارزشمندی هستند. راستی! قبل از این که خودتان این کار را انجام بدهید، بگذارید به شما بگویم اولین چیزی که هر فردی در این سایت امتحان می کند یک ego search است. یعنی هر فردی نگاه می کند که آیا مقاله یا پایان نامه اش در سایت هست یا خیر. ولی اگر پایان نامه خود را در سایت پیدا نکردید، خیلی به دل نگیرید. 
Dodgeball
تصور کنید در حال سفر هستید و می خواهید به چند نفر از دیگر دوستانتان ملحق شوید. مشکلی نیست. کافی است یک تلفن همراه داشته باشید. سری به سایت Dodgeball.com بزنید و یک پیام متنی بفرستید و بگویید حدوداً کجا هستید. 
پس از آن تمام دوستانتان در شبکه Dodgeball به طور آنی پیام شما را از طریق تلفن همراه دریافت خواهند کرد (اگر موبایل شما دارای دوربین باشد، می توانید برای آن ها عکس هم بفرستید). تمامی دوستانتان متوجه می شوند که کجا قرار است بروید و کجا می توانند به شما ملحق شوند. حتی اگر دوست یکی از دوستانتان نیز در فاصله 10 مایلی شما قرار داشته باشد، پیام شما را دریافت خواهد کرد (البته مطمیناً هر فردی این قابلیت را غیرفعال خواهد کرد!). سرویسی که Dodgeball ارایه می دهد، در شهرهای بوستون، لاس وگاس، لس آنجلس، نیویورک، سان فرانسیسکو، سیاتل، و 16 شهر دیگر قابل دستیابی است. 
● آخرین اخبار 
Amazon A9
ممکن است روزهای متمادی در اینترنت به گشت و گذار بپردازید، اما همان سایت های قدیمی ای را که قبلاً می دیدید، ببینید. با این حال ممکن است یکباره به سایتی مانند www.a9.com نیز برخورد کنید. در چنین حالتی درمی یابید که اینترنت چقدر می تواند جالب باشد. در این سایت توسط ستونی از دگمه ها می توانید نتایج جستجوهایتان را به گونه ای تغییر دهید که اختصاصاً شامل متن کتاب ها یا اطلاعات مرتبط با فیلم ها، مراجع و تصاویر گردد (شکل 5). هر دسته از نتایج، در قاب مخصوص خودش نمایش داده می شود. اگر میله A9 را برای Internet Explorer نصب کنید، می توانید از طریق آن نکاتی سریع و کوتاه را درباره نتایج جستجوهایتان بنویسید تا بتوانید بعداً به آن ها مراجعه کنید (البته برای استفاده از این قابلیت، باید یک حساب کاربری در سایت Amazon داشته باشید تا تاریخچه، نشان گذاری ها و نوشته های شما را ذخیره کند). 
هنگامی که اشاره گر ماوس را بر روی دکمه Site Info مربوط به یکی از نتایج جستجو حرکت می دهید، لیستی از صفحات: "People who visit this page also visit" به معنی "افرادی که از این صفحه بازدید کرده اند. صفحه ... را هم بازدید کرده اند" به شما نشان داده می شود که قابلیت بسیار مفیدی است. در مواقعی که صفحه شما بسیار شلوغ و در هم و بر هم می شود (و به شما قول می دهم که این گونه نیز می شود!)، گوشه یکی از قاب ها را بگیرید و اندازه آن را تغییر دهید. سایت A9 در مراجعه بعدی شما، اندازه و محل قاب ها را نیز به خاطر می سپارد و آن ها را طوری که دفعه پیش تنظیم کرده بودید، برای شما نمایش می دهد. 
Wiki و پیوند دادن دنیا 
ایده Wiki که یک دایره المعارف باز از چیزهای مختلفی است که پیوسته توسط افرادی که علاقمند به همکاری هستند در حال توسعه و تکمیل است، نیز همین است. یکی از بزرگترین و مجذوب کننده ترین سایت های Wiki، سایت Wikipedia.org است (شکل 8) که مشروح ترین جزییات تاریخچه و راهنمای Wiki ها را در سرتاسر جهان در بر دارد. 
به وبلاگ نویسان بپیوندید 
تقریبا مشکل اصلی تمام سایت ها این است که محتوای آن ها نسبتاً ایستا است و زندگی و تحرک در آن ها دیده نمی شود. در مقابل، وبلاگ ها صفحاتی زنده هستند و در آن ها افراد می توانند هر فکر یا ایده کوچکی را که به ذهنشان خطور می کند، به راحتی از طریق پست الکترونیک ارسال کنند که بلافاصله نیز در صفحه وبلاگ نشان داده می شود. اکنون که تلفن های تصویری شاخه جدیدی در وبلاگ نویسی با عنوان فوتوبلاگ خلق کرده اند، شما نه تنها می توانید نوشته های روزانه هزاران نفر از مردمی را که هرگز ملاقات نکرده اید بخوانید، بلکه می توانید آن ها را نیز مشاهده نمایید. 
سایت های راهنمای بلاگ مانند www.blogwise.com تیمی از ویراستاران داوطلب را در اختیار دارند که شاید صدها بلاگ را می خوانند و طبقه بندی می کنند و این توده های کاه را بادافشانی کرده و در سطح جهان پراکنده می کنند. برای امتحان یک فوتوبلاگ، سایت Photoblogs.org محل مناسبی است و در آن می توانید عکس های خودتان را به راحتی ارسال کنید. 
اگر دنبال تریبونی مطابق سلیقه خود می گردید، شاید سرویس مجانیBlogger متعلق به گوگل www.bloger.com ساده ترین راه پیوستن به خیل بلاگ نویسان باشد. اما موقعی که بلاگ نویسی واقعاً وقت زیادی از زندگی شما را پر کرد، ممکن است به سرویس www.typepad.com نیاز پیدا کنید که 5 دلار در ماه هزینه دارد و امکانات خوبی برای کار با بلاگ را در اختیارتان قرار می دهد. 
All the News
تقریباً هر فردی که با اینترنت کار می کند، به بلای جاسوس افزارها مبتلا می شود. من برای کسب اطلاع از آخرین جاسوس افزارهایی که ممکن است وارد کامپیوترم بشوند، از سایت Topix.net استفاده می کنم. در این سایت علاوه بر بخش تکنولوژی، یازده بخش خبری دیگر، شامل ابزارآلات، سلامت، اخبار محلی یک ناحیه پستی خاص، و ... وجود دارد. برای خوردنِ روزی یکی دو قاشق داروی روزانه، برای جلوگیری از مبتلا نشدن به جاسوس افزارها، این سایت را فراموش نکنید و در گروه خبری روزانه یا هشدارهای هفتگی سایت عضو شوید، یا مشترک اخبار RSS این سایت بشوید.
ترجمه: منصور عمرانی تاريخ : یکشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۱ | 16:41 | نویسنده : متین

 

 حتما کلمه UNICODE بارها به گوشتان خورده و يا در وب سايت ها و برنامه هاي کاربردي جديد آن را ديده ايد و مي‌خواهيد بدانيد که UNICODE چيست

همينطور که حتما مي‌دانيد کامپيوتر فقط با عدد و رقم سرکار دارد و تمام اطلاعات نوشتاري، صوتي و تصويري نهايتا بصوت اعداد و ارقام در کامپيوتر ذخيره و پردازش مي‌شوند. خوب حالا ما براي اينکه بتوانيم اطلاعات نوشتاري خودمان را براي کامپيوتر قابل فهم کنيم مجبوريم تا به هر حرف از حروف الفبا، يک کد عددي اختصاص بدهيم. از اين رو صدها نوع سيستم کد گذاري به وجود آمده و براي زبان‌هاي مختلف سيستم هاي مختلف معرفي شده. اين مسئله در مورد زبان رسمي ايران يعني فارسي هم صادق بود و تازه هر شرکت نرم افزاري ايراني هم يک سيستم کد گذاري مخصوص خودش را داشت‌! و هيچ وقت يک سيستم کد گذاري استاندارد براي زبان فارسي بوجود نيامد که همه برنامه نويس‌ها از آن استفاده کنند. اين مسئله در مورد زبان هاي ديگر هم وجود داشت. تا اينکه بالاخره UNICODE معرفي شد. "يونيکد" (UNIVERSAL CHARACTER SET TRANSFORMATION FORMAT)؛ نه يک نوع فونت خاص است نه يک برنامه خاص بلکه استاند‌ارد‌ي‌ بين‌‌المللي (منطبق‌ بر ‌استاند‌ارد ‌ايزو ?????) بر‌ا‌ى‌ تبادل‌ ‌اطلا‌عات‌ چندزبانه است. "يونيکد" به هر يک از حروف، اعداد يکتايي مستقل از محيط سيستم عامل و برنامه و زبان اختصاص مي‌دهد. اين سيستم مي‌تواند تمام حروف زبان‌هاي مختلف زنده امروز دنيا را در خودش جاي دهد و به هر کدام از اين حروف کد يکتايي اختصاص دهد. بکار گيري UNICODE در وب سايت‌ها و برنامه هاي CLINT -SERVER ميتواند بسيار مفيد باشد و ما نگران اين نيستيم که کاربران وب سايت از چه سيستم عامل و از چه مرورگر اينترنتي استفاده مي‌کنند. فقط بايد از استاندارد UNICODE پشتيباني کند.امروزه بسياري از شرکت‌هاي پيشتاز دنياي کامپيوتر اين استاندارد را پذيرفته اند و تقريبا تمامي برنامه هاي کاربردي جديد از اين سيستم کد گذاري حمايت ميکنند .براي گسترش و ترويج استاندارد UNICODE يک کنسر سيوم ايجاد شده است. اين مسئله براي ما فارسي زبان‌ها نيز موقعيت مناسب ايجاد کرده و مي‌توانيم در عرصه اينترنت مطالب خود را به زبان فارسي بدون استفاده از روش هاي مثل ايجاد فايل‌هاي تصويري از متن و قرار دادن آن درصفحه وب و يا استفاده از کدگذاري زبان‌هاي ديگر مانند زبان تازي(عربي) عرضه کنيم. اين مسئله فرايند ايجاد وب سايت ها و برنامه هاي فارسي را بسيار آسان تر و کم هزينه تر کرده.تاريخ : شنبه دهم تیر ۱۳۹۱ | 13:58 | نویسنده : متین


گلسا ماهيان - خراسان : تقريبا دو سالي مي‌شود که در تمامي نشريات و سايت‌هاي آي‌تي، اخبار مربوط به نسل چهارم شبکه‌هاي تلفن همراه را مي‌بينيم و در تمامي اين گزارشات بر يک عامل بسيار مهم تمرکز مي‌شود که نسل چهارم شبکه‌ها بسيار سريع‌تر از 3G خواهد بود. تا به حال بسياري از کشورهاي جهان در مقابل به راه اندازي اين شبکه مقاومت کرده و استفاده از نسل سوم شبکه تلفن همراه را ترجيح داده‌اند اما با توجه به اين موضوع که در جهان فناوري‌ها، پيشرفت با سرعت بسيار زيادي انجام مي‌شود، بايد از يک جا شروع کرد و بالاخره برخي از کشورها به اين موضوع رضايت داده‌اند که از نسل جديد شبکه‌ها که 4G نام گرفته است، استفاده کنند. در واقع بايد گفت که نسل چهارم شبکه تلفن همراه که شبکه LTE هم ناميده مي‌شود، عبارتي براي توصيف شبکه‌هاي بي‌سيم يا شبکه‌هاي تکامل يافته نسل سوم است. اين نسل از شبکه‌ها يک راه حل کامل و گسترده بر اساس آي‌پي هستند و بر همين مبنا صدا، تصوير و ديگر داده‌ها را منتقل خواهند کرد. شعار نسل چهارم از شبکه تلفن‌هاي همراه اين است که شما در هر جا و در هر زماني قادر خواهيد بود که تمامي داده‌هاي مورد نظر خود را با سرعتي بسيار بالاتر از نسل‌هاي قبلي شبکه‌ها، در اختيار افراد مورد نظر خود قرار دهيد. از نظر فني سرعت بارگيري اين نسل از شبکه‌ها بسيار بالاتر از نسل‌هاي پيشين خود است و جدا از نرخ داده بالا، تاخير کمتر در زمان ارسال بسته‌ها هم از ويژگي‌هاي منحصر به فرد شبکه 4G مي‌باشد. به اين ترتيب شما مي‌توانيد روياي داشتن يک کيفيت فوق‌العاده براي VoIP، ويدئو کنفرانس‌ها و ديگر سرويس‌هاي بلادرنگ را به حقيقت تبديل کنيد. شايد بتوان گفت که مهم‌ترين ويژگي اين شبکه اين است که تمامي زير ساخت آن بر مبناي آي‌پي طراحي شده است و هسته شبکه کاملا سازگار و همگام با پروتکل‌هاي TCP/IP مي‌باشد و به اين ترتيب ديگر از روش سيگنالي معمولي که در نسل‌هاي گذشته شبکه تلفن همراه، مورد استفاده قرار مي‌گرفت، خبري نيست. نرخ انتقال داده‌ها در اين فناوري نوين 326 مگابيت در ثانيه براي بارگيري بوده و شما مي‌توانيد 86 مگابيت در ثانيه براي بارگذاري در طيف فرکانسي 20 مگا هرتز تجربه کنيد. به اين ترتيب شرايطي فراهم خواهد شد که چيزي بيش از 400 نفر بتوانند به صورت همزمان در يک سلول، فعاليت داشته و حتي متحرک باشند. شبکه LTE بر پايه نسل چهارم استانداردهاي شبکه‌هاي سلولي است و در اين نسل شما ديگر هيچ مشکلي را در زمين اتصال به اينترنت و يا استفاده از تلفن همراه خود در ارتباطات در حال حرکت مانند قطار يا خودرو نخواهيد داشت. جالب است که بدانيد سرعت اين شبکه براي ارتباط‌هايي که به نسبت ساکن بوده و بدون جابه‌جايي هستند، مانند کاربراني که پياده حرکت مي‌کنند، چيزي در حدود 1 گيگابيت در هر ثانيه است. البته اين اعداد و ارقام در حال حاضر براي ما با توجه به مشکلاتي که در زيرساخت‌هاي ارتباطي‌مان داريم، شايد بيشتر به يک رويا شباهت داشته باشد. اما بد نيست که بدانيم کشورهاي پيشرفته به چه سمتي حرکت مي‌کنند و در آينده چه چيزي نصيب ما مي‌شود. در موضوع ويژه اين هفته بايت شما را با نسل چهارم شبکه‌هاي تلفن همراه بيشتر آشنا خواهيم کرد.


جهش به سوي نسل چهارمشايد بتوان گفت که بهترين خبري که در رابطه با اين فناوري جديد وجود دارد اين است که اين روزها کشورهاي بيشتري به استفاده از نسل چهارم شبکه‌هاي تلفن همراه، تمايل پيدا کرده‌اند. هم اکنون اين شبکه در سوئد به راه افتاده است و کم کم توانسته است که جاي خود را در بريتانيا نيز باز کند. شايد وقت آن رسيده باشد که حاضر شويم نسل سوم از اين شبکه‌ها را فراموش کنيم زيرا شبکه 4G باعث خواهد شد تا گوشي‌هاي تلفن همراه ما بسيار سريع‌تر از ديگر ابزارها مانند رايانه‌هاي خانگي‌مان شوند. اولين منطقه‌اي که اين شبکه در آن راه‌اندازي شد، در جنوب غربي بريتانيا واقع شده بود زيرا يکي از بزرگترين مشکلاتي که مردم اين منطقه با آن مواجه بودند، قطع و وصل شدن مکرر سيگنال‌هاي تلفني 3G بوده است. بايد بدانيد که هنوز بيش از 2 ميليون نفر بسيار مشتاقانه منتظر آزمايش نسل چهارم از شبکه تلفن همراه هستند. مردمي که در شهرهاي دور افتاده زندگي مي‌کنند، نمي‌توانند لذت استفاده از فناوري‌هاي نوين را تجربه کرده و کاملا از جهان ديجيتال دور افتاده‌اند، اما آزمايش نسل چهارم از شبکه‌ها مي‌تواند تا حد بسياري آن‌ها را اميدوار به استفاده از اين فناوري‌ها کند. با توجه به اين که اکنون سيگنال‌هاي تلويزيون هم ديجيتالي شده‌اند، براي اين دسته از مردم ديدن تلويزيون هم بسيار آسان‌تر از گذشته خواهد شد. در حالي که هنوز بقيه مردم بريتانيا از شبکه 3G استفاده مي‌کنند، شهرهاي دور افتاده‌اي که در جنوب غربي بريتانيا واقع شده‌اند از 4G استفاده مي‌کنند. اين شبکه نسل چهارم سرويس ارتباطات تلفن همراه است که قرار است سرعت آن چندين برابر بيشتر از نسل پيشين خود باشد. يکي از کاربراني که به تازگي از اين سرويس استفاده کرده است مي‌گويد که تازه توانسته است تا لذت در ارتباط بودن با ديگران را به صورت مجازي تجربه کند زيرا در اين نقطه از جهان تا به حال امکان برقراري ارتباطات صوتي و تصويري از طريق شبکه‌هاي تلفن همراه وجود نداشته است. البته مشکلاتي هم بر سر راه اجراي اين طرح وجود دارد، به عنوان نمونه ديوارهاي خانه‌ها و ساختمان‌هاي شهرهاي اين منطقه بسيار ضخيم هستند و کاربران مجبور مي‌شوند که کيت‌هاي خود را روي پنجره‌ها نصب کنند تا بتوانند به اين صورت سيگنال‌ها را بهتر دريافت کنند. فناوري‌هاي مختلفي که قبلا در مورد آن‌ها صحبت کرديم، از جمله وايمکس نمونه‌هاي مختلفي از شبکه 4G هستند. از طريق اين شبکه شما قادر خواهيد بود که چندين برابر سريع‌تر دانلود کنيد، علاوه بر اين با استفاده از اين شبکه مي‌توان منطقه وسيع-تري را تحت پوشش قرار داد. البته بسياري از کشورهاي جهان از مرحله آزمايش عبور کرده‌اند و تصميم به استفاده قطعي از سيستم شبکه 4G گرفته‌اند. همان‌طور که قبلا گفتيم از اين شبکه به LTE هم نام برده مي‌شود که اختصار کلمات Long Term Evolution است. دکل‌هاي 4G قادر هستند که در مرحله آزمايشي تا 25 کيلومتر مربع مناطقي را تحت پوشش خود قرار دهند اما وقتي که قرار باشد از اين دکل‌ها به منظور بهره‌برداري تجاري استفاده شود، مساحتي در حدود 12 تا 20 کيلومتر مربع را پوشش خواهند داد و سرعت اينترنت در آن‌ها بين 5 تا 6 مگابيت در ثانيه خواهد بود. بنابراين سرعت متوسط اين سرويس وايرلس با سرعت متوسط اينترنت از طريق سيم در بريتانيا برابر خواهد بود.

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سوم تیر ۱۳۹۱ | 14:25 | نویسنده : متین


هدف مایکروسافت شاید برای بسیاری از طرفداران متعصب شرکت اپل توهین‌آمیز به نظر بیاید، اما زمانی که مایکروسافت تبلت‌های سرفیس (Surface) خود را رونمایی‌ کرد، یک هدف و تنها یک هدف را دنبال می‌کرد: ساختن تبلتی که بهتر از آی‌پد باشد.


برتری‌های تبلت مایکروسافت نسبت به آی‌پد چیست؟


بر اساس بسیاری از استانداردهای موجود،‌ شرکت اپل رقبای تبلت خود را که جسارت رقابت را به خود داده‌اند،‌ به راحتی زیر پا له کرده‌ است،‌ تا کنون هیچ‌یک از تبلت‌های اندرویدی،‌ به جز کیندل فایر آمازون که از ابعادی کوچک‌تر و قیمتی بسیار کمتر برخوردار است،‌ نتوانسته‌اند تا این اندازه طرفدار پیدا کنند.


از سویی دیگر تلاش‌های گذشته مایکروسافت برای ساخت ابزاری شبه‌ اپلی،‌ از جمله سیستم پخش صوتی و تصویری Zune که کپی ناموفق از آی‌پاد بود،‌ همگی با شکست مواجه شده‌اند.


سرفیس


با این‌همه مایکروسافت بر خلاف دیگر رقبای شتابزده اپل،‌ زمان کافی صرف کرد تا بتواند وارد رقابت تبلت‌ها شود. این شرکت چند ماه پیش سیستم عامل ویندوز 8 خود را معرفی کرد،‌ نرم‌افزاری ویژه موبایل که شرکت‌هایی از قبیل سامسونگ و ایسوس درحال ساخت سخت‌افزارهایی متناسب با آن هستند. اما اشتیاق جاه‌طلبانه مایکروسافت باعث شد دست کم یکی از بخش‌های سخت‌افزاری مرتبط با این نرم‌افزار را در اختیار خود بگیرد،‌ حرکتی که در طول تاریخ فعالیت از آن دوری کرده بود.


اکنون به نظر می‌آید مایکروسافت پس از مدتها حرکتی درست انجام داده‌است و سوالی که به جا مانده این است که آیا سرفیس همان تبلتی است که در نهایت با اپل رو‌ در رو خواهد شد؟


اطلاعات اعلام‌شده درباره سرفیس بسیار سطحی و کلی هستند،‌ قیمت و تاریخ عرضه آن نیز هنوز اعلام نشده است،‌ همچنین اطلاعات بسیار اندکی درباره اپلیکیشن‌های آن ارائه شده است. با این‌همه دست کم پنج ویژگی در میان ویژگی‌هایی که توسط "استیو بالمر" و همکارانش در کنفرانس خبری لس‌آنجلس معرفی شدند سرفیس را تبلتی برتر از آی‌پد نمایش می‌دهد:


surface


صفحه‌کلید


یکی از شکایت‌های بسیاری از کاربران آی‌پد و بسیاری از ابزارهای لمسی دیگر،‌ عدم وجود صفحه کلید است. با وجود اینکه می‌توان این نیاز را با کمک گرفتن از خود ابزار و صفحه‌کلید مجازی برطرف کرد،‌ بسیاری نوشتن متون مختلف را با استفاده از صفحه‌کلید لمسی با سرعتی برابر سرعت استفاده از صفحه‌کلید حقیقی غیر ممکن می‌دانند. قطعا صفحه‌کلید به عنوان ابزارهای جانبی برای آی‌پد قابل خریداری و استفاده هستند اما این قطعات معمولا وزن بالایی دارند.


صفحه‌کلید سرفیس بخشی از کاور یا پوشش لمسی آن است که با استفاده از آهن‌ربا به تبلت وصل شده و مانند دری باز و بسته می‌شود. یکی از نسخه‌های این پوشش‌ها از کلیدهای مسطح و دیگری از کلیدهای برجسته برخوردار است. این صفحه‌کلیدها از بسیاری از صفحه‌کلیدهای موجود در بازار سبک‌تر و باریک‌تر هستند. پوشش لمسی ضخامتی برابر سه میلیمتر و پوشش برجسته ضخامتی برابر پنج میلیمتر دارد. تنوع رنگی از دیگر ویژگی‌های تحسین‌برانگیز این پوششهای لمسی است.


با در‌نظر گرفتن Trackpad و پایه توکار تبلت،‌ انتظار می‌رود سرفیس از کارایی‌هایی برخوردار باشد که آی‌پدهای کنونی از آن برخوردار نیستند.


surface


ابعاد


اپل چنان تبلت یکپارچه و ظریفی تولید کرده که بسیاری از رقبای آن دربرابر آی‌پد،‌ بزرگ و نازیبا به نظر می‌آیند،‌ اما این درباره سرفیس صدق نمی‌کند. نکته اول اینکه سرفیس 10.6 اینچی است،‌ تقریبا یک اینچ بزرگتر از آی‌پد،‌ و به گفته مایکروسافت نمایشگر آن به گونه‌ای بهینه‌سازی خواهد شد تا از تمامی سطح آن به عنوان نمایشگر استفاده شود،‌ به این شکل،‌ باید با نوارهای تیره‌رنگ دور قاب تبلت‌ها خداحافظی کرد. سرفیس ویندوز RT کمی از آی‌پد (9.3) باریکتر است اما سرفیس ویندوز 8 ضخامتی (13.5) بیشتر از آن دارد. وزن سرفیس RT برابر با آی‌پد و وزن سرفیس 900 گرم است.


قدرت


سرفیس ویندوز 8 به صورت ویژه به شکلی ساخته شده‌است که مرز بین تبلت‌ها و موج جدید الترابوک‌ها و جد بزرگشان،‌ یعنی مک‌بوک‌ایر را از بین ببرد. تبلت‌ها همواره در جایگاهی میان اسمارت‌فون‌ها و لپ‌تاپ‌ها شناور بوده‌اند و برای بازی،‌ وب‌گردی و استفاده از رسانه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما مایکروسافت می‌خواهد سرفیس پا را از قلمرو سرگرمی بیرون گذاشته و کمی به قلمرو کارهای جدی‌تر وارد شود. از این رو نسخه ویندوز 8 سرفیس از پردازشگر اینتل i5 برخوردار خواهد بود و حافظه داخلی برابر 128 گیگابایت خواهد داشت.


surface


پورت‌های USB


هردو نسخه سرفیس از دو پورت USB برخوردار هستند،‌نسخه RT از پورت 2.0 و نسخه 8 از پورت 3.0 برخوردار خواهند بود. نبود پورت USB یکی از همیشگی‌ترین شکایتهای کاربران آی‌پد بوده است. این پورت‌ها امکان دسترسی به گنجایش بیشتر حافظه،‌امکان چاپ و دیگر قابلیتهای جانبی را به وجود خواهد آورد،‌ به این شکل کاربران با سرعتی بالاتر از دسترسی به مخزن حافظه ابر،‌ اتصال وای-فای و دیگر تجهیزات ارتباطاتی می‌توانند کارهای خود را انجام دهند.


XboX SmartGlass


این فناوری که مایکروسافت آن را در ماه ژوئن در نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای معرفی کرد،‌ می‌تواند با آی‌پد و تبلت‌های اندرویدی سازگاری داشته باشد،‌ اما مایکروسافت این فناوری را به طور حتم برای تبلت خود به شکلی دیگر ارتقا داده‌ است.


به نظر می‌آید این سیستم XboX را به ابزاری مرکزی در خانه تبدیل خواهد کرد،‌ چه از آن برای بازی استفاده شود و چه نشود. این فناوری اسمارت‌فون‌ و یا تبلت را به XboX و سپس با تلویزیون متصل خواهد کرد. کاربران با اتصال این ابزارها می‌توانند فیلم‌های مورد علاقه‌شان را بر روی تلویزیون مشاهده کنند. همچنین می‌توانند انجام یک بازی یا دیدن یک فیلم را بر روی تبلت آغاز کرده و در میانه،‌آن را به تلویزیون انتقال دهند (برعکس این فرایند نیز امکان دارد).
تاريخ : شنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۱ | 20:20 | نویسنده : متین

جدیدترین گزارش شرکت امنیتی Panda Security از وضعیت جهانی امنیت اطلاعات، نشان می دهد که تنها در سه ماهه نخست سال 2012 میلادی، دست کم 6 میلیون ویروس رایانه ای کاملاً جدید تولید و در شبکه جهانی اینترنت، منتشر شده اند.

بر اساس این گزارش، نرم افزارهای "تروژان"، با ثبت یک رکورد تازه، اکنون بیش از 80 درصد از کل کدهای مخرب منتشر شده در ماه های ابتدایی سال 2012 را به خود اختصاص داده اند؛ این در حالیست که  سهم این بدافزارها در سال گذشته میلادی، تنها 73 درصد از کل مجموع ویروسها و بدافزارهای کشف و ثبت شده را تشکیل داده بودند. دلیل توجه خرابکاران اینترنتی به تولید تروژان ها، درواقع قابلیت نفوذ نامحسوس و انتشار وسیع و در نهایت آسیب پذیری های شدید در رایانه های قربانی ست.
 
کرم های رایانه­ای با تشکیل نزدیک به 10درصد از کل ویروس­های تولید شده در ابتدای سال 2012 مقام دوم شایع ترین بدافزارها را به دست آوردند. هر چند انتشار خودکار و انفجاری کرم ها به ویژه در شبکه های رایانه­ای می­تواند اهمیت این نوع از بد افزارها را به مراتب افزایش دهد. پس از کرم ها نوبت به ویروس های نوع کلاسیک رایانه ای و نیز جاسوس افزارها (spayware) می­رسد که به ترتیب 6.5و 3 درصد از کل بد افزارهای منتشر شده در سال جاری میلادی را تشکیل می­دهند. گزارش اخیر پاندا نشان می­دهد که از لحاظ پراکندگی جغرافیایی آلودگی، شرق آسیا در رتبه نخست مناطق آلوده به ویروس قرار دارد... در این میان و به طور متوسط بیش از نیمی از کل رایانه های موجود در کشور چین، یعنی 54.25 در صد از رایانه های این کشور، با آلودگی­های شدید ویروسی مواجه هستند این رقم برای کشور تایوان چیزی بیش از 45 درصد و برای کشورهای ترکیه ،روسیه و پرو به ترتیب 41،39و38 درصد برآورد شده است. براساس گزارش پاندا میانگین نرخ آلودگی در سرتاسر جهان نیز 35.5 درصد بوده است... این یعنی بیش از یک سوم رایانه های جهان با وجود استفاده از برنامه های امنیتی و نرم­افزارهای ضد ویروس باز هم هدف حمله یا نفوذ موفق بد افزارها قرار می­گیرند.
از طرف دیگر، نه کشور اروپایی به همراه ژاپن، کشورهایی با اینترنت نسبتاً امن محسوب می­شوند که همگی آن­ها دارای نرخ آلودگی زیر 30 درصد می­باشند. سوئد، سوییس و نروژ امن ترین کشورهای جهان از لحاظ انتشار و حمله کدهای مخرب محسوب می­شوند و پاک ترین شبکه اینترنت را در اختیار دارند.
 
کرم رایانه ای Police
بر اساس اعلام پاندا یکی مهمترین اتفاقات امنیتی اخیر، انتشار یک بدافزار عجیب و غریب با عنوان ویروس Police بوده است.
این ویروس پس از نفوذ و ایجاد آلودگی در سیستم به طور ناگهانی پنجره­ای را برای شما نمایش می دهد که گویا از طرف سازمان­های امنیتی و یا انتظامی بین المللی برای شما ارسال شده است. در این پنجره پیغام هشداری وجود دارد مبنی براین که رایانه شما به علت بازدید از وبسایت های غیر مجاز و نامناسب و یا دانلودهای غیر قانونی توسط پلیس و به طور موقت توقیف شده است.
شما برای حل این مشکل و رفع توقیف از رایانه خود، باید مبلغی را به عنوان وثیقه در حدود 100دلار و یا بیشتر بپردازید. البته شما و تمام کاربران دیگر اینترنت، باید بدانید که این، یک هشدار تقلبی برای فریب شماست و اینکه پلیس هیچ گاه از طریق یک پیغام الکترونیک، اقدام به ابلاغ و اجرای حکم های رسمی نخواهد کرد و از آن مهمتر اینکه برای رفع توقیف های قانونی، آن هم بدون تشکیل پرونده های قضایی، هیچ گاه از هیچ فردی تقاضای پول نمی کند!
 
به هر ترتیب شرکت پاندا به کلیه کاربران رایانه و اینترنت در سرتاسر جهان توصیه کرده که به علت افزایش سرعت و پیچیدگی تهدیدهای رایانه ای، ملزومات امنیتی حفاظتی رایانه های خود را جدی بگیرند و از نسخه رسمی نرم افزارهای ضدویروس استفاده کنند.
 
برای دانلود نسخه کامل گزارش اخیر شرکت پاندا به این آدرس مراجعه فرمایید:
http://press.pandasecurity.com/press-room/reports/
 
 
منبع اصلی خبر: Panda Security Press Room
منابع خارجی خبر:‌
http://securitywatch.pcmag.com/security-software/297607-panda-security-viruses-are-the-least-of-your-worries
http://www.darkreading.com/security/perimeter-security/232901558/four-out-of-five-new-malware-samples-are-trojans-according-to-pandalabs-q1-report.html
ترجمه و ویرایش: اسماعیل ذبیحی – اطلاع رسانی شرکت امنیتی پاندا در ایران
تاريخ : شنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۱ | 20:9 | نویسنده : متین


استفاده گسترده مردم از تلفن‌های همراه مخاطرات متعددی برای آن‌ها ایجاد كرده كه یكی از عادی‌ترین این موارد ویروسی شدن گوشی‌های تلفن همراه است. اما برای ابتلای كمتر به این مشكل و مشكلات دیگر تلفن‌های همراه چه می‌توان كرد؟

به گزارش ایسنا، شش نكته مهم وجود دارد كه توجه به آنها می‌تواند از بخش مهمی از مشكلات همراه شما پیشگیری كند.

اولین راه برای ایمنی بیشتر همراه شما این است كه سیستم عاملی انتخاب كنید كه رمزگذاری را پشتیبانی كند و امكانی وجود داشته باشد كه بتوانید آن را رمزگذاری كنید. از سیستم‌های عامل‌ Apple ios و Rim Black Berry می‌توان به عنوان سیستم عامل مناسب در این زمینه یاد كرد كه شما می‌توانید با استفاده از این سیستم‌های عامل و رمزگذاری تلفن همراه خود حتی از دست پیشرفته‌ترین هكرها هم تا حد مناسبی در امان باشید.

در این میان باید توجه داشته باشید كه بدون رمزگذاری افراد می‌توانند داده‌های موجود برروی گوشی شما را حتی بدون در اختیار داشتن رمز عبور (Pin) شما بازیابی كنند البته رمزگذاری كامل گوشی‌ها در دستگاه‌های فعلی اندروید محدود است و بین تولیدكنندگان مختلف تفاوت‌هایی در این زمینه وجود دارد.
رمز عبور را فراموش نكنید

در گام بعدی بی شك فعال كردن یك كلمه عبور (Pin) نخستین اقدام دفاعی برای محافظت از اطلاعات شما خواهد بود. این كار كمك می‌كند كه در صورت گم شدن، به سرقت رفتن و یا جا ماندن دستگاه از برداشتن آن توسط دیگران و مشاهده و دستكاری محتویات آن در امان باشید. معمولا در صورتی كه رمزگذاری بر روی دستگاه فعال باشد، انتخاب كلمه عبور برای آن یك اجبار است. حتی اگر رمزگذاری توسط سیستم عامل هم پشتیبانی نشده باشد شما باید خود را ملزم به تعیین یك كلمه عبور مناسب برای دستگاه‌تان كنید.

از بین بردن خودكار داده‌ها

اغلب سیستم عامل‌های موبایل، به طور خودكار داده‌های دستگاه را پس از چند بار تلاش ناموفق برای وارد كردن كلمه عبور حذف می‌كنند. این كار در صورتی كه رمز گذاری توسط دستگاه پشتیبانی نشده باشد بسیار ارزشمند است اما برای دستگاه‌هایی كه از رمزگذاری بهره می‌برند هم می‌تواند مفید باشد چراكه دادن فرصت نامحدود به دیگران برای حدس زدن كلمه عبور، شانس آنها را بیشتر می‌كند.

از بین بردن خودكار داده‌ها در Windows Phone7، Ios، Black Berry پشتیبانی می‌شود اما اندروید برای این كار نیاز به یك برنامه متفرقه دارد. البته باید به خاطر داشته باشید كه حتما از تمامی داده‌های خود به طور منظم یك نسخه پشتیبانی تهیه كنید و از راهكاری برای بازیابی داده‌های خود در یك دستگاه جدید بهره‌مند شوید.

موبایلتان را ردیابی كنید

اما به عنوان چهارمین راهكار، پیش از اینكه گوشی شما گم شده و یا به سرقت برود، باید راهكاری برای ردیابی و مدیریت از راه دور آن داشته باشید. اینگونه راهكارها به شما اجازه می‌دهند كه موقعیت دستگاه‌تان را برروی یك نقشه مشاهده كنید. حتی هشدارهایی صوتی هم برای دیگران ارسال شده و به آنها اعلام می‌كند كه چگونه می‌توانند همراهتان را به شما بازگردانند. علاوه بر این ممكن است با ارسال یك پیغام تصویری به افراد راه‌های بازپس‌ آوردن گوشی شما اعلام شود و به هر صورت به افرادی كه گوشی شما را در دست دارند اعلام شود كه چگونه می‌توانند آن را به شما برگردانند.

نكته جالب‌تر اینكه استفاده از چنین راهكاری به شما اجازه می‌دهد كه از راه دور همراه خود را قفل كرده و اجازه دستیابی دیگران به اطلاعات آن را ندهید حتی شما می‌توانید پیش از دسترسی دیگران، اطلاعات خود را از روی گوشی‌تان حذف كنید.

اپل برای ios 4.2 و نسخه‌های پس از آن یك راهكار رایگان در این زمینه دارد. برای نسخه‌های قدیمی‌تر ios هم سرویسی با نام Mobile Me وجود دارد. در مورد اندروید هم شما باید از برنامه‌ای متفرقه برای این كار استفاده كنید.

مایكروسافت هم برای Windows Phone7 اقدام به عرضه سرویس رایگان Windows Live for Mobile كرده و RIM نیز سرویس رایگان Black Berry Product را برای این هدف طراحی كرده است.

استفاده از Wi-fi hotspot را محدود كنید

نكته دیگر آنكه وقتی شما از Wi-fi hotspotهایی استفاده می‌كنید كه رمزگذاری شده نیستند، تمامی ترافیك اینترنت شما از طریق بی‌سیم منتقل شده و به راحتی می‌تواند مورد نفوذ قرار گیرد. مهم‌ترین سایت‌ها و سرویس‌ها مانند وب سایت‌های بانكی، معمولا رمزگذاری (HTTPS/SSL) خود را پیاده‌سازی می‌كنند و از ترافیك محافظت می‌كنند اما اغلب ارائه‌دهندگان سرویس‌های ای‌میل و بسیاری از سایت‌های شبكه‌های اجتماعی این كار را انجام نمی‌دهند و درنتیجه شنود شنوندگان احتمالا می‌توانند كلمات عبور و ترافیك مربوط به این سایت‌ها را جمع‌آوری كنند.

نسل سوم، چهارم و اغلب ارتباطات داده‌آی سلولی دیگر معمولا توسط بستر ارتباطی رمزگذاری می‌شوند. علاوه بر این استراق سمع بر روی این نوع از ارتباطات چندان معمول نیست. درنتیجه شما باید تا جایی كه می‌توانید سعی كنید از ارتباطات داده‌ای به جای Wi-fi hotspotهای ناامن استفاده كنید. اما در صورتی كه به استفاده از آنها اصرار دارید باید تا جایی كه می‌توانید سعی كنید از نسخه‌هایی كه رمزگذاری و احراز هویت 1X و 802 را فراهم می‌كنند استفاده كنید.

آنتی ویروس فراموش نشود

اما برای آخرین راهكار هم لازم است حتما استفاده از آنتی ویروس یا برنامه‌های امنیتی را مورد توجه قرار دهید چراكه ویروس‌ها، بدافزارها و هك‌كنندگان كم‌كم در حال تبدیل شدن به یك مشكل بزرگ هستند. شما باید برای همراه خود برنامه امنیتی نصب كنید تا بتوانید از آلودگی و نفوذ جلوگیری كنید.

بنابر اعلام سایت مركز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) كه اطلاعات این گزارش از آن برگرفته شده است، اغلب آنتی‌ویروس‌ها، ویژگی‌های دیگری را نیز در اختیار شما می‌گذارند كه از آن جمله می‌توان به حذف داده‌ها از راه دور، پشتیبان‌گیری و تعیین موقعیت مكانی دستگاه اشاره كرد.

در این زمینه شركت‌های AVG و NET Qin برنامه‌های امنیتی رایگانی را برای اندروید عرضه كرده‌اند. شركت Look Out هم برنامه‌های رایگانی را برای اندروید، Black Berry و Windows Mobileها طراحی كرده است. البته در این زمینه به برخی گزینه‌های تجاری مانند McAfee WebSecure و Kapersky Mobile security و Trend Micro Mobile Security نیز می‌توان اشاره كرد.تاريخ : دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱ | 18:29 | نویسنده : متینچندین دهه پیش از اینکه فکر وجود شبکه اینترنت به ذهن کسی خطور کند،‌ دانشمندی در دهه 1930 پیشنهاد ترکیب اتصال تلفن و تلویزیون را داده بود،‌ پیشنهادی که شاید بتوان آن را به عنوان یکی از اولین طرحهای ساخت اینترنت برشمرد.


مالک حقیقی عنوان


به گزارش همشهری در شرایطی که انسانها امروزه به سختی می‌توانند جهان بدون اینترنت را به یاد آورده و یا حتی تصور کنند،‌ این مفهوم در سال 1934 زمانی که "پاول اوتلت" پیشنهاد ساخت ابربزرگراه‌های اطلاعاتی را داد،‌ چیزی فراتر از یک تصور نبود.


"اوتلت" دانشمندی بلژیکی و فردی که امروزه به عنوان "پدر علوم اطلاعات" شناخته می‌شود،‌ چندین دهه پیش از به وجود آمدن آی‌پد،‌ کیندل و یا حتی نمایشگرها طرحی را برای ترکیب تلویزیون و تلفن ارائه کرده بود که بتوان از طریق آن اطلاعات به دست آمده از مطالعات منتشر شده را ارسال کرده و توسعه داد.


اینترنت


وی در طرح خود که "Treaties on Documentation" نام دارد به ابزاری اشاره کرده که در دوران پس از او رایانه نام گرفته است،‌وی در طرحش نوشته" اینجا فضای کاری دیگر به محلی مملو از کتابها تبدیل نخواهد شد،‌بلکه نمایشگری به همراه اتصال تلفن وجود خواهد داشت و با استفاده از آنها پاسخ سوالی که توسط تلفن مطرح شده از روی صفحات کتابها بر روی نمایشگر نمایش داده خواهد شد.


وی در توسعه ایده‌اش فراتر رفته و پیشنهاد می‌دهد نمایشگرهای مجزا می‌توانند همزمان چند کتاب متفاوت را به نمایش بگذارند،‌ شیوه‌ای عملی برای بازکردن چندین مرورگر (به اصطلاح امروز) به صورت همزمان. وی طرح ابداعی خود را کتابهای تلویزیونی نامیده است.
تاريخ : یکشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۱ | 23:0 | نویسنده : متینمت گرونینگن خالق خانواده آقای سیمپسون (The Simpsons)

سیمپسونز یا سیمپسون‌ها، کارتون پویانمای آمریکایی است که نخستین‌بار در دسامبر ۱۹۸۹ از شبکه تلویزیونی فاکس به صورت مجموعه‌ای تلویزیونی نشان داده و از آن به بعد هر هفته پخش شده‌ است. خالق سیمپسون‌ها، مت گرونینگ است. این مجموعه با بیش از ۵۰۰ قسمت، رکورددار پرقسمت‌ترین مجموعهٔ تلویزیونی جهان است. ماجراهای این مجموعه، در شهری به نام اسپرینگ‌فیلد اتفاق می‌افتد. بیشتر شهروندان اسپرینگ‌فیلد زردرنگ هستند و همگی آنها (به غیر از چند استثنا) تنها ۴ انگشت در هر دستشان دارند.والت دیزنی خالق میکی ماوس (Mickey Mouse)


میکی‌ماوس یا میکی ماوس، توسط شرکت والت دیزنی تولید شده که برنده جایزه اسکار نیز شده است. خالق این موش خود والت دیسنی بود، که صدای او را نیز ابتدا خودش ایفا می‌کرد. میکی‌ماوس سال ۱۹۲۸ خلق شد و تا سال ۱۹۴۶، والت دیسنی صدای او را در می‌آورد. پس از دیسنی به ترتیب جیم ماکدانلد و وین آلوین به ترتیب نقش صدای میکی ماوس را به عهده گرفتند.استَن لی خالق مرد عنکبوتی (Spiderman)


مرد عنکبوتی شخصیتی خیالی با قدرت ابرانسان، سرعت، هوش و سرعت عکس‌العمل بالا در سری داستان‌های کمیک مارول است. استن لی و استیو دیکتو این شخصیت خیالی را خلق کرده‌اند.باب کِین خالق بَت من (Batman)


بت‌من یا مردخفاشی توسط باب کین و بیل فینگر آفریده شده است. این شخصیت ابرقهرمان، همچنین با القاب "جنگجوی شنل پوش"، "بزرگ ترین کارآگاه دنیا" و "شوالیه سیاه" نیز یاد می شود. در نسخه اصلی داستان و بیشتر بازنویسی ها، شخصیت مخفی بتمن، "بروس وِین" است. یک میلیونر دخترباز آمریکایی، (وبعد ها میلیاردر)، صنعتگر و نیکوکار. هنگامی که در کودکی به جرم قتل پدر و مادرش مورد اتهام قرار گرفت، سوگند خورد که از بزهکاران انتقام خواهد گرفت. سوگندی که بعدها به شکلی آرمانی از عدالت بدل شد. وین خود را هم به صورت جسمانی و هم روانی تربیت می کند و لباسی با شمایل خفاش به تن کرده و به نبرد با تبهکاران می پردازد.جیم دِیویس خالق گارفیلد (Garfield)


گارفیلد کمیک استریپی است که توسط جیم دیویس خلق شده و از ۱۹ ژوئن ۱۹۷۸ به صورت روزانه منتشر می‌شود. این کمیک‌ها شرح زندگی یک گربه، صاحبش، جان آرباکل و سگ جان، اودی می‌باشد. گارفیلد (از نام پدربزرگ دیویس گرفته شده)، یک گربهٔ نارنجی، چاق، خودخواه و تنبل است که از خوردن و خوابیدن لذت زیادی می‌برد. گارفیلد در آشپزخانهٔ یک رستوران ایتالیایی به نام مامالئون متولد شد و از روز اول تولدش عاشق لازانیا شد!اِلسی سِگار خالق ملوان زبل ( Popeye)


ملوان زبل (Popeye، به معنی چشم‌برجسته) یک شخصیت پویانمایی و داستان مصور است که توسط الزی کرایسلر سگار خلق شده ‌است. شخصیت ملوان زبل نخست در تاریخ ۱۷ ژانویه ۱۹۲۹ در کتابچه مصور روزانه "تیمبل تیَتر" به تصویر کشیده شد و پس از آن از محبوبیت زیادی برخوردار شد. ملوان زبل از سال ۱۹۳۳ هم‌چنین در کارتون‌های مختلف ساخته استودیوی ماکس فلایشر و دیو فلایشر نیز ظاهر شده ‌است. 
ملوان زبل در داستان‌های پویانمایی، عاشق یک دختر خانم است و با یک ملوان قوی‌هیکل و بدشکل رقابت دارد. هر بار که این فرد قوی‌هیکل مزاحم آنان می‌شود ملوان زبل با خوردن اسفناج او را به دور پرتاب می‌کند و او را شکست می‌دهد. ملوان زبل همیشه پیپی به دهان دارد و خلقیات او شبیه به ملوان‌ها است.چارلز چولز خالق 
اسنوپی ( Snoopy)


اسنوپی نام یک سگ کارتونی (کمیک) در تاریخ فرهنگ پاپ آمریکا است. سازنده شخصیت اسنوپی چارلز شولتز بود.ویلیام هانا و جوزف باربارا خالق تام و جری Tom & Jerry


تام و جِری، کارتون تلویزیونی و برنده جایزه اسکار آمریکایی است. اولین قسمت‌های این پویانمایی بین سالهای ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۷ میلادی توسط مترو گلدوین مایر در هالیوود تولید شد و خالق آنها ویلیام هانا و ژوزف باربارا بودند، که آن را نویسندگی و کارگردانی می‌کردند. این کارتون تلویزیونی در مورد موشی به نام جری (Jerry) و گربه‌ای به نام تام (Tom) بود، که از قسمت‌های کوتاه ساخته میشد. تام و جِری از شخصیت های کارتونی هستند که شهرت جهانی دارند.

منبع: پرشین استار

 تاريخ : شنبه بیستم خرداد ۱۳۹۱ | 13:33 | نویسنده : متین


محبوب‌ترین مرورگر جهان کدام است؟
بر اساس آخرین داده های سرویس تجزیه و تحلیل دیجیتال، مرورگر کروم گوگل با پشت سر نهادن اینترنت اکسپلورر مایکروسافت به اولین مرورگر جهان تبدیل شده است

با اینکه کروم بارها، البته برای مدت اندک تا مرز IE   هم رسیده بود اما هفته گذشته اولین بار بود که کروم برای یک مدت پایدار به جایگاه نخست رسید. براساس اطلاعات StatCounter ، در این مدت 31.88 درصد ترافیک وب مختص کروم بوده در حالیکه IE با 31.47 درصد خیلی نزدیک به کروم اما در رتبه دوم ایستاده است.
اگر چه تفاوت اندک است اما مسئله این است که کروم بر خلاف IE که روند نزولی داشته، همواره رو به رشد بوده است. IE هنوز در بسیار از مناطق جهان مانند آمریکای شمالی مرورگر شماره اول است اما کروم مرورگر محبوب هند و امریکای جنوبی است. جایی که شبکه اجتماعی اورکات گوگل هنوز هم سهم قابل توجهی در بازار دارد.
IE هنوز در بسیاری از مناطق سلطان مرورگرهای جهان است اما دلیل اصلی اش می تواند این باشد که مرورگر مفروض ویندوز IE است و در حال حاضر بیش از 90 درصد کامپیوترهای جهان از ویندوز استفاده می کنند.
معمولا کاربران حرفه ای‌تر ، حتی با وجود رابط کاربر ضعیف و سرعت لود پایین، کروم را ترجیح می دهند. پیش بینی می‌شود این روند صعودی کروم تا زمان عرضه IE10یعنی تا اواخر امسال ادامه داشته باشد. IE 10 مخصوص ویندوز 8 طراحی شده است.
از آنجایی که قرار است نسخه دسکتاپ ویندوز 8 مانند ویندوزهای گذشته مرورگرهای نسل سوم را پشتیبانی کند چند سوال پیش می‌آید که آیا ویندوزهای خاص تبلت کاربرانشان را به استفاده از مرورگر IE 10 مجبور می‌کنند و یا قابلیت های خود را محدود نمی کنند؟
با اینکه StatCounter این ارقام را بر اساس 3 میلیون وب سایت بازدید شده بدست آورده، برخی مواقع آمارهای غیر قابل اعتمادی درباره محبوبیت مرورگرها دیده می شود، برخی از سرویس‌هایی که بازدیدکننده‌های منحصر به فرد را در نظر می‌گیرند آمار متفاوتی را نقل می کنند. به عنوان مثال آخرین آمار و ارقام بدست آمده از Net Applications ترافیک IE را 54 درصد نشان مید هد در حالیکه کروم 19 درصد است و موزیلا با 20 درصد ترافیک از او بالاتر است!


تاريخ : شنبه بیستم خرداد ۱۳۹۱ | 13:31 | نویسنده : متینشبکه ملی اطلاعات می تواند بسیاری از مشکلات دسترسی شهروندان عادی که بیشتر نیازمند اطلاعات بومی هستند را رفع کند و در توسعه شهرهای الکترونیک بسیار موثر باشد.

باشگاه خبر نگاران: برخی از کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات بر این عقیده هستند که شبکه ملی اطلاعات می تواند بسیاری از مشکلات دسترسی شهروندان عادی که بیشتر نیازمند اطلاعات بومی هستند را رفع کند و در توسعه شهرهای الکترونیک بسیار موثر باشد اما نکته قابل تامل این است که در این شبکه چه محتوایی با چه نوع امنیت و زیر ساخت فنی قرار است به کاربران ارائه شود؟!

علیرضا صالحی، دبیر کمیسیون افتا در این زمینه اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از کاربران اینترنت از سرویس دهنده های خارجی به دلیل سهولت کاربری و امنیت بالا استفاده می کنند و انتقال این همه کاربر به سرویس دهنده داخلی کار آسانی نبوده و ظرف مدت زمان کوتاهی امکان پذیر نیست.

وی افزود: جدا کردن شبکه کاربرد داخلی از شبکه کاربرد خارجی فی نفسه کار بدی نیست اما توجه به این مهم که چه محتوایی با چه نوع امنیتی قرار است به کاربر ارائه شود سوال برانگیز است.

دبیر کمیسیون افتا با بیان اینکه توان فنی سرویس دهنده های داخلی از جمله چاپار تا یک میلیون کاربر اعلام شده است گفت: انتقال اطلاعات کاربران در یک مدت زمان کوتاه به سرویس دهنده های داخلی بدون زیر ساخت های امنیتی لازم و با وجود محدودیت های فنی کار بسیار مشکلی است.
وی در پاسخ به این سوال که ایجاد شبکه ملی اطلاعات سبب افزایش امنیت می شود بیان داشت: هیچ شبکه داخلی وجود ندارد که امن باشد مگر آنکه موارد امنیتی برای آن لحاظ شود و اینکه فرض کنیم اگر ارتباط با اینترنت قطع شود در نتیجه امنیت بالا می رود کاملا فرض غلطی است.

*نیازمند یک نهضت در زمینه تهیه محتوا هستیم
صالحی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از مراکز داده ایران روی سرورهای خارج از کشور قرار دارند گفت: تا زمانی که این داده ها به داخل از کشور منتقل نشده اند نمی توانیم خود را از اینترنت جدا کنیم که این فرآیند انتقال نیز بسیار زمان بر و مشکل است.

وی تصریح کرد: چنانچه مراکز داده در داخل کشور میزبانی شوند و کاربرها نیز در داخل باشند علاوه بر افزایش سرعت دسترسی، شاهد کاهش ترافیک خواهیم بود اما تا رسیدن به این امر راه طولانی در پیش داریم.

صالحی با اشاره به اینکه سازمان فناوری اطلاعات به عنوان مجری طرح شبکه ملی اطلاعات باید پاسخگوی بسیاری از مسائل باشد خاطر نشان ساخت: هنوز اطلاعات مشخصی در زمینه شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد و زمان بندی ها برای راه اندازی این شبکه توسط وزیر ict یا رئیس سازمان فناوری اطلاعات اعلام می شود که شامل جهت گیری خاصی نیست بنابراین باید یک نهضتی در زمینه تهیه محتوا ایجاد شود تا بتوانیم محتوای مناسب داخلی را روی سرورهایی که در داخل میزبانی می شوند تولید کنیم که در آن صورت بسیاری از ترافیک های شبکه اینترنت نیز حذف می شود.تاريخ : جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ | 15:21 | نویسنده : متین

هکرها در واقع افرادی هستند که از کامپیوتر در سطح بالاتری از مردم عادی استفاده می کنند. آنها متخصصانی هستند که توانایی ورود به سیستم های کامپیوتری و در دست گرفتن کنترل آنها را دارند. این مساله به خودی خود وحشتناک و بد نیست. زمانی شکل منفی به خود می گیرد که هکرها از علم خود برای سوءاستفاده از دیگران استفاده می کنند.
دنیای کامپیوتر همیشه پر بوده از هکرهایی که علم کامپیوتر را به سمت پیشرفت هدایت کرده اند و شکل امروزی اینترنت، شبکه و کامپیوترها را ساخته اند. هکرها دو نوع هستند؛ White Hat و Black Hat!
کلاه سفیدها همان افرادی هستند که از علمشان در راستای ارتقا کیفیت دنیای کامپیوتر استفاده می کنند. کلاه مشکی ها نیز سوءاستفاده گرهای خطرناک هستند. البته هکرها انواع مختلف دارند و برخی از آنها کسانی هستند که در تولد و شکل دادن به دنیای امروز کامپیوتر، سهم بزرگ یا کوچک – دارند.
در این مطلب شما را با ۱۰ نفر از «هکرهای تاریخ ساز» دنیا آشنا می کنیم.

● کنارد زوسه (Konrad Zuse)

کنارد زوسه را می توان نخستین هکر دنیا دانست. البته کاری که او انجام داده است با معنای امروزی هکر بودن جور در نمی آید. اما اگر زوسه وجود نداشت، هکرهای امروزی نیز وجود نداشتند. زوسه، نخستین کامپیوتر جهان با قابلیت کنترل با زبان های برنامه نویسی را به وجود آورد و بعضی ها می گویند، تکمیل کرد. این کامپیوتر Z۳ نام داشت. البته نخستین کامپیوتری که زوسه ساخته بود، Z۱ نام داشت که قابلیت برنامه نویسی نداشت. او این سیستم را در آپارتمانی که با خانواده اش زندگی می کرد، در سال ۱۹۳۸ میلادی ساخته بود. تا اینکه دولت آلمان از او پشتیبانی کرد و او توانست انقلابی از Z۱ تا Z۳ به وجود آورد. Z۳ در سال ۱۹۴۱ میلادی ساخته شده است و در واقع پدر کامپیوترهای مدرن امروزی به شمار می رود.

● جان دراپر ملقب به «کاپیتان کرانچ»

جان دراپر فردی است که کامپیوترها را پیش از آنکه همچون امروز وسیله ای در اختیار همه باشد، هک می کرد. او جزو نخستین هکرهایی است که اویل سال ۱۹۷۰ میلادی، اوج روزهای خوبش بود؛ زمانی که بزرگ ترین شبکه کامپیوتری، مسئول کنترل سیستم تلفن بود. در آن زمان، تلفن ها به صورت خودکار با سیستم ویژه ای که از فرکانس های آنالوگ مخصوصی استفاده می کرد، کنترل می شدند. جان دراپر مشهور به کاپیتان کرانچ توانست یکی از بزرگترین Phreakingهای تاریخ را انجام دهد (هک سیستم های ارتباطی و مخابراتی را Phreaking می نامند). یکی از ابزراهای مهم مورد استفاده در سیستم Phreaking، سوت های اسباب بازی داخل جعبه های کورن فلکس Cap’n Crunch بودند. دراپر با این سوت ها، وسیله هک ویژه ای درست کرد که «جعبه آبی» نام داشت. این وسیله قابلیت بازسازی و تولید همان صداهایی که در سیستم مخابرات برای مخابره تماس های تلفنی استفاده می شد را داشت.
دراپر با تولید این دستگاه، سیستم مخابرات آن زمان را هک و نامش را میان هکرهای بزرگ تاریخ ثبت کرد.

● استیو وزنیاک

استیو وزنیاک هم دوره جان دراپر با همه جزئیات Phreaking آشنا بود و مورد نامفهومی درباره این سیستم برایش وجود نداشت. در حقیقت، بعد از اینکه دراپر جزئیات «جعبه آبی» را در جلسه کلوب کامپیوتری Homebrew توضیح داد، وزنیاک از آن برای ساخت نمونه مخصوص خود استفاده کرد. در این میان، استیو جابز نیز دید بازار کشش چنین محصولی را دارد و متقاضیان آن زیاد هستند، از این رو سرمایه گذاری و تجارت هر دو استیو با هم شروع شد.
استیو وزنیاک را باید جزو هکرهای کلاه سفید دسته بندی کرد. همه روزهای زندگی هکری وزنیاک به ساخت و فروش دستگاه غیرقانونی جعبه آبی منحصر نمی شود. او همراه با استیو جابز با درآمد حاصل از فروش جعبه های آبی و همچنین فروش ماشین حساب HP مورد علاقه وزنیاک و ون فولکس واگن استیو جابز، نخستین کامپیوتر اپل به نام Apple I را ساختند. آنها با کمک مشاوره های بسیار عالی بازاریابی استیو جابز تا جایی پیش رفتند که امروزه یکی از پیشگامان و محبوب ترین شرکت سازنده کامپیوتر به شمار می روند.

● روبرت تاپان موریس

دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه کرنل، روبرت موریس سال ۱۹۸۸ میلادی چیزی ساخت که باعث شهرت جهانی و ماندگاری تاریخی نامش شد. چیزی که باعث شهرت موریس شده بود، یک کرم کامپیوتری به نام موریس بود. کرم های کامپیوتری این روزها ماهیت مخرب دارند. اما آن زمان موریس که به دلیل تولید چنین کرمی مورد محاکمه قرارگرفته بود، ادعا می کرد این کرم را برای سنجش میزان بزرگی اینترنت ساخته است و هدف سوئی از این کار نداشته.
در دوم نوامبر سال ۱۹۸۸ که این کرم برای نخستین بار به سیستم های کامپیوتری وارد شد، حدود ۶ هزار کامپیوتر (حدود ۱۰ درصد کامپیوترهای متصل به اینترنت آن زمان) را مورد حمله قرار داد. این کرم بسیار بی خطر به نظر می رسید، اما به دلیل نقص در الگوریتم تکرار خود، تعداد زیادی کپی از خود می ساخت. این مساله باعث اختلال در بالا آمدن یا لود دستگاه ها و در نهایت بازگشت به خود موریس می شد. سال ۱۹۸۹ میلادی، موریس نخستین فردی بود که به جرم ایجاد اختلال و سوءاستفاده از برنامه های کامپیوتری وتخلف از قانون تحت تعقیب قرار گرفت و در نهایت دستگیر شد.

● مارک آبنه ملقب به «فیبر اپتیک»

مارک آبنه فردی است که شاید هرگز نام او را نشنیده باشید. او هرگز به وزارت دفاع ایالت متحده نفوذ نکرده، هیچ سیستم کامپیوتری را هک نکرده و به هیچ بانکی نیز از طریق کامپیوتر دستبرد نزده است. کاری که باعث شهرت او شد، ضربه زدن به AT&T بود. آبنه به عنوان عضوی از شبکه هکرهای Masters of Destruction (کارشناسان تخریب)، باعث ایجاد اختلال در سیستم های مخابراتی AT&T شد. با مختل شدن سیستم تلفنی AT&T، بیش از ۶۰ هزار کاربر تلفن برای ۹ ساعت مداوم از سرویس مخابرات خارج شدند و امکان برقراری تماس تلفنی نداشتند. آنها بلافاصله آبنه را به عنوان مقصر اعلام کردند و سرویس مخفی آمریکا او را دستگیر و تجهیزاتش را مصادره کرد. در حالیکه که AT&T اعلام کرد این اشتباه از طرف خود آنها به وجود آمده است، اما باز آبنه به جرم نفوذ به سیستم های مخابراتی و ایجاد اختلال، متهم درجه اول شناخته شد. در نهایت نیز با افزایش جرائمش، به یک سال حبس در زندان فدرال محکوم شد. این مساله شهرت جهانی «نخستین هکر» را برای مارک آبنه به ارمغان آورد.

● کوین پولسن ملقب به «دانته سیاه»

یکی از جالب ترین هک های تاریخ را فردی به نام کوین پولسن ملقب به «دانته سیاه» انجام داده است.
رادیوی KIIS FM لس آنجلس به شنونده های خود وعده جایزه یک پورشه ۹۴۴ S۲ را به یکصد و دومین تماس گیرنده داده بود. برای قرار گرفتن در رتبه ۱۰۲ میان این همه شرکت کننده در یک برنامه رادیویی، پولسن مشهورترین و جالب ترین هک خود را انجام داد. او به خطوط تلفنی ایستگاه رادیویی لس آنجلس نفوذ کرد و کنترل همه تماس های ورودی را به دست گرفت تا مطمئن شود خودش صد و دومین تماس گیرنده خواهد بود. هنگامی که FBI پولسن را تحت تعقیب قرار داد، او مجبور به فرار و مخفی شدن شد. اما هنگام پخش یک شو تلویزیونی مشهور به نام «معماهای حل نشدنی» همه خطوط تلفنی آنها را هنگام اجرای زنده برنامه مختل کرد. می توان پولسن را یکی از زبردست ترین هکرهای تاریخ دانست. او سرانجام در سال ۱۹۹۱ میلادی دستگیر و به جرائم مختلفی همچون سوءاستفاده های کامپیوتری، پول شوئی و تخلف از قوانین متهم شد. اتهام او سنگین ترین حکمی است که تا به امروز برای یک هکر صادر شده است.
جالب اینجا است که او در طول مدت حبس نیز بیکار نماند و به همکاری با FBI پرداخت. وی توانست در ۱۸۰ پرونده جرایم سایبری به پلیس آمریکا کمک کرده و حتی تعدادی از شکارچیان جنسی در شبکه اجتماعی MySpace را به دام بیاندازد.

● کوین میتنیک

کوین میتنیک، از جمله هکرهای بسیار مشهور تاریخ است. او نخستین فردی است که به دلیل انجام هک در فهرست مجرمان تحت تعقیب FBI قرار گرفت. به عنوان کارشناس مهندسی اجتماعی ( social engineering)، میتنیک فقط کامپیوترها را هک نمی کرد، بلکه ذهن افراد را نیز مورد حمله قرار می داد. در سال ۱۹۷۹، در سن ۱۶ سالگی، میتنیک نخستین هک خود را با ورود به سیستم کامپیوتری و کپی کردن نرم افزارهای تحت مالکیت یک شرکت انجام داد. او از طریق برقراری ارتباط با کارکنان شرکت های مختلف با تلفن یا ایمیل، آنها را گول می زد و رمزعبور و دیگر اطلاعات امنیتی را از زیر زبانشان می کشید.
وی بعد از دوسال و نیم تحت تعقیب بودن، سرانجام دستگیر و به ۵ سال حبس محکوم شد. جرم او ایجاد اختلال در شبکه های تلفنی، نفوذ به شبکه های کامپیوتری و سرقت نرم افزار اعلام شده بود. در حال حاضر، او تجارت خود را راه اندازی کرده است و مدیر شرکت مشاوران امنیتی Mitnick Security Consulting است.

● تسوتومو شیمومارا

همان طور که در قسمت اول این مقاله اشاره کرده بودیم، همه هک ها بد نیستند. همه هکرها نیز کلاه سیاه نیستند. تسوتومو شیمومارا یکی از هکرهای کلاه سفید است که فعالیت های او نه تنها ضرری به کسی وارد نکرده بلکه مفید نیز بوده است. کارهای شیمومارا را باید مدیون کوین میتنیک بدانیم. در سال ۱۹۹۴ میلادی، کوین میتنیک تعدادی از فایل های شخصی شیمومارا را دزدید و آنها را در دنیای وب پخش کرد. انگیزه انتقام شیمومارا را بر آن داشت تا با استفاده از روش های ردیابی آنلاین، موقعیت میتنیک را بیابد و درسی درست و حسابی به او بدهد. او با کشف چنین تکنیکی توانست به FBI برای پیدا و دستگیر کردن میتنیک کمک کند.

● ریچارد سالتمن

در ابتدای جوانی، ریچارد سالتمن دانشجوی فارغ التحصیل و برنامه نویس فعال در مرکز مطالعات هوش مصنوعی دانشگاه MIT بود. این مرکز جایی بود که سالتمن با معنای واقعی هک کردن آشنا شد. او یکی از حامیان سرسخت متن باز بودن برنامه ها و سیستم عامل های کامپیوتری بود. هنگامی که MIT برای سیستم های کامپیوتری دانشجویان و کارمندان خود در بخش علوم کامپیوتری رمزعبور تعیین کرد، این مساله برای سالتمن ناراحت کننده بود و به همین دلیل وارد جنگ مجازی با آنها شد. برای این کار، رمزهای عبور کاربران را رمزگشایی کرد این عمل در سال ۱۹۷۰ کار چندان آسانی نبود – و رمزهای آنها را از طریق ایمیلی خالی که محتوایی نداشت برایشان ارسال کرد.
در سال ۱۹۸۰ میلادی، سالتمن از اینکه بیشتر شرکت های تولیدکننده نرم افزار، حق تالیف محصولاتشان را مخصوص خود می دانند و آن را در اختیار دیگران نمی گذارند ناراحت بود. همین موضوع باعث شد او اعتبارنامه عمومی GNU و سیستم عامل GNU را به وجود بیاورد. این سیستم عامل بر پایه یونیکس و کاملا رایگان و متن باز است و با یونیکس هم سازگاری کامل دارد.

● لینوس توروالدز

پیرو فعالیت های سازنده سالتمن در ارائه خدمات رایگان و متن باز به کاربران، او را باید یکی از هکرهای کلاه سفید دانست. توروالدز نیز یکی دیگر از کلاه سفیدها است. فعالیت های هکری او با کومودورهای قدیمی VIC ۲۰ و Sinclair QL شروع شدند. او با هک کردن بازی های ویدئویی می خواست از عملکرد آنها اطلاع کسب کند.
در سال ۱۹۹۱ میلادی، کامپیوتری با پردازنده اینتل ۸۰۳۸۶ خریداری کرد و با آن شروع به نوشتن هسته اولیه لینوکس کرد. او ابتدا لینوکس را تحت لیسانس محدود خود بنیان گذاشت، اما بعد آن را تحت گواهی نامه GNU GPL گسترش داد. توروالدز به طور مداوم پشتبانی از لینکس کرنل را ادامه نداد اما با ماهیت متن باز بودن این سیستم عامل و توزیع های رایگان آن، این سیستم رشد کرد و در نهایت تبدیل به یکی از سیستم عامل های محبوب هکرها شد.
امروزه همه توروالدز را فردی تاثیر گذار در دنیای نرم افزار می دانند و کسی به عنوان هکر از او یاد نمی کند. 
تاريخ : دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 21:53 | نویسنده : متین

این روزها میلیونها کودک در سرتاسر جهان از رایانه برای مقاصد آموزشی و تفریحی استفاده می کنند بچه ها نیز مانند بزرگسالان ممکن است در هنگام استفاده از رایانه دچار ناراحتی های چشمی ،خستگی ، تاری دید و سردرد گردند اما بدلیل ویژگیهای خاص کودکان آنها بیشتر از بزرگسالان مستعد بروز مشکلات ناشی از کار بارایانه هستند . عوامل بالقوه زیر می توانند بر بینایی کودکان در هنگام استفاده از رایانه تاثیر گذار باشند :

1-میزان خودآگاهی کودکان بسیار اندک می باشد آنها ممکن است یک کار لذت بخش را با تمرکز زیاد تا مدتها ادامه دهند تا اینکه بالاخره خسته شوند (مانند بازیهای رایانه ای )فعالیت طولانی بدون استراحت کافی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای سیستم تطابقی چشم و در نتیجه آزردگی آن گردد
مشکلات تطابقی ممکن است بصورت ثابت باقی ماندن توانایی واضح کنندگی چشم در یک فاصله معین و بر روی یک شئی خاص روی دهد در این صورت ممکن است حتی پس از گذشت مدتی از کار اولیه ،چشم قادر به تغییر توانایی تطابق خود براحتی و سهولت و برای همه فواصل لازم نباشد علاوه بر این بدلیل عدم جریان کافی اشک بر روی چشم که ناشی از کاهش پلک زدن در هنگام کار با رایانه است چشم دچار آزردگی و ناراحتی می شود . بالا قرار گرفتن نمایشگر رایانه نیز باعث تشدید این مشکل می گردد بازماندن بیش از حد چشم ها در این حالت باعث تبخیر بیشتر اشک و خشکی و ناراحتی چشم می شود

2- بچه ها خیلی انعطاف پذیر هستند و این امکان وجود دارد که به مشکلاتی که در اثر استفاده از رایانه برای آنها ممکن است ایجاد گردد عادت نمایند برای مثال کودکی که صفحه نمایشگر رایانه اش بیش از حد روشن است ممکن است هیچگاه به تغییر تنظیمات نمایشگر یا نور محیط برای بدست آوردن شرایط بینایی بهتر فکر نکند در حالیکه این وضعیت (نور زیاد صفحه نمایشگر ) می تواند باعث خشکی شدید چشم شود
به همین ترتیب کودکی که دچار تاری دید ناشی از نزدیک بینی ، دوربینی یا آستیگماتیسم است ممکن است تصور کند که همه همانطوری می بینند که او می بیند

3- کودکان هم اندازه بزرگسالان نیستند . از آنجاییکه کودکان کوچک تر از والدین خود هستند بنابراین میز های کامپیوتری که برای بزرگسالان ساخته شده برای آنها مناسب نیست و بنابراین آنها باید به میزان بیشتری نسبت به بزرگسالان سرشان را بالا بگیرند و این می تواند مشکلاتی را برای کارکرد توام چشمها با یکدیگر برای آنها ایجاد نماید علاوه بر این بچه ها ممکن است برای دسترسی به صفحه کلید ویا چگونگی قرار دادن پاهایشان بر روی زمین مشکلاتی داشته باشند که این خود باعث ایجاد ناراحتی در بازو ، گردن و یا پشت بچه ها می گردد

4- محیط کار بچه ها در خانه یا مدرسه اغلب فاقد نور مناسب می باشد. روشنایی لازم برای استفاده مناسب از رایانه نصف میزان نوری است که در یک کلاس موجود می باشد نور بیش از حد می تواند باعث اذیت شدید چشم ها گردد


برای کودکی که مایل به استفاده از رایانه است به نکات زیر توجه فرمایید:
1- چشمان کودک را در فواصل معین مورد معاینه بینایی سنجی قرار دهید در صورت نیاز به عینک ، لنز تماسی یا هر درمان دیگر استفاده مداوم از آنرا به کودک توصیه نمایید

2- زمان استفاده از رایانه را قویا برای کودک محدود نمایید برای هر یک ساعت استفاده پیوسته از رایانه حداقل ده دقیقه استراحت لازم است

3-ارتفاع و سایر تنظیمات رایانه بدقت کنترل نمایید اندازه و قد کودک جایگاه نمایشگر و صفحه کلید را مشخص می نماید در بسیاری موارد نمایشگر خیلی بالا قرار دارد ، صندلی خیلی کوتاه است و یا میز خیلی بلندتر از حد مورد نیاز برای کودک می باشد چاره بسیاری از مشکلات این چنینی استفاده از صندلی های دارای قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد زیرا تغییر جایگاه نمایشگر همیشه امکانپذیر نیست

4- میزان درخشندگی صفحه نمایشگر را بخوبی تنظیم نمایید

5-میزان نور اتاق را کاهش دهید تاهم اندازه روشنایی صفحه نمایشگر رایانه گردد.
برای کار راحت با رایانه ، کودکان به شرایطی متفاوت از بزرگسالان نیاز دارند. با کمی تلاش می توان از مطلوب بودن شرایط برای استفاده کودکان از رایانه اطمینان حاصل نمود و عادات خوب بینایی را در آنان تقویت نمود

http://www.forum.microrayaneh.com

 تاريخ : شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 17:40 | نویسنده : متین

از نظر نوع تولید ، به روز رسانی و استفاده از همه System Requirement ها هر دو در یک سطح قرار دارند. اما کمپانی سازنده ویندوز (Microsoft) در یک نظرسنجی عمومی و یک بررسی کلی در شرکت ها و منازل امریکا به این نتیجه رسیده است که هر کاربر ویندوز پس از نصب ویندوز بر روی سیستم خود چند نرم افزار را به طور روتین نصب می کند. از جمله آنها می توان به Adobe Acrobat Reader اشاره کرد که اجرا کننده فایل های PDF می باشد. بنابراین تصمیم گرفت این چنین نرم افزار ها را به صورت فشرده در ویندوز قرار دهد تا حین نصب ویندوز آن ها نیز به طور اتوماتیک نصب شوند.


اما از آنجا که اغلب آن ها Trail هستند پس از گذشت یک ماه دائما پیام می دهند که مدت استفاده رایگان از ما به سر رسیده و شما باید اصل نرم افزار را خریداری کنید. آنگاه شما مجبورید آن ها را پاک کنید. در حقیقت به Service Pack 2 باز خواهید گشت. به نظر می رسد کمپانی Microsoft با تمام کمپانی های عظیم نرم افزاری هماهنگی کرده است که به این طریق محصولات آن ها را وارد خانه های مردم کند.توصیه ما این است که از Windows XP SP2 برای کامپیوترتان استفاده کنید و نرم افزارهای مورد نظر را خودتان نصب نمائید.


از ترجمه این لغاتی که پس از نام نرم افزار آمده به راحتی می توان فهمید که ویندوزهای Genuine و Validated ویندوزهای به قول ما اورجینال هستند و ویندوزهای رایج در بازار ایران همگی کپی شده هستند.

وقتی قرار شد Microsoft در ویندوز تغییراتی اعمال کند تصمیم گرفت جلوی یک ضرر عظیم مالی که همان کپی بی رویه ویندوز در سراسر جهان می باشد را نیز بگیرد. Internet Explorer 7.0 و Windows Media Player 11.0 را به صورت کاملا رایگان منتشر کرد .

اما کاربرانی که ویندوز واقعی و اصلی ( اوریجینال ) را تهیه نکرده بودند (مانند تقریباً همه ایرانی ها) در نصب این دو نرم افزار با Error مواجه می شدند که ویندوز شما Validate نیست و قابلیت Update ندارد.

اگرچه برای عده ای کار کردن با ورژن شش و هفت چندان تفاوت نمی کرد اما باز علاقه مند بودند که از آخرین ورژن استفاده کنند. اما در مقابل خود دو راه داشتند: یا مبلغ 310 یورو بپردازند و ویندوز اورجینال بخرند و یا اینکه این ویندوز را Crack کنند!

از آنجایی که چندان علاقه ای به پرداخت این مبلغ نداشتند همه قدرت خود را برای شکست این حصار به کار بردند و در اواخر سال 2007 ضربه شدید دیگری به Microsoft وارد آوردند و هم اکنون شما می توانید این ویندوز را که مانند ویندوز اورجینال عمل می کند با قیمت پایین از بازار ایران خریداری کنید.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 17:16 | نویسنده : متین

در حال حاضر اینترنت و معروف ترین تجلی آن یعنی وب جهانی را می توان به اولین مدل ماشین فورد تشبیه كرد. اینترنت، ما را به هر جایی از فضای مجازی می برد و مطمئنا این پدیده سرگرم كننده بوده و سریع تر از ارسال نامه های پستی توسط اسب های قدیمی است. هیچ كس نمی تواند تصور كند كه وب ممكن است به چه صورت درآید یا چه تاثیر بزرگ و فراگیری به آینده ی جهان خواهد گذاشت. مانند كسی كه یك قرن قبل وقتی اولین مدل ماشین فورد را می دید كه از یك جاده خاكی پت پت كنان می آید، نمی توانست تصور كند كه اتومبیل برای جامعه ی مدرن [امروز] چه اهمیتی می تواند داشته باشد. شبكه ی اینترنت تاكنون بر روی آموزش، تجارت و ارتباطات شخصی تاثیر گذاشته است ونهایتا قادر به برآورده كردن وعده ای است كه گوتنبرگ داده بود: : «هر كس می تواند یك ناشر شود. » [در حال حاضر] هر كسی می تواند عقایدش را به جهان ارائه دهد بی آنكه نشرپرهزینه ای را تقبل كرده، انتشاراتی داشته ویادراین راستا به هرچیزدیگری كه می- توان اشاره كرد دسترسی داشته  باشد. اینترنت همچنین می تواند ما را به نوعی سیب زمینی تبدیل كند. . یعنی موجوداتی بی رنگ و رو با ماهیچه هایی شل و استخوان هایی ضعیف، كه هرگز خانه هایشان را ترك نمی كنند چون هر چیزی از كار گرفته تا خرید بر روی وب موجود است. در حقیقت [فعلا] این شانس وجود داردكه وب برروی چیز هایی كه ما می توانیم تصورش را بكنیم تاثیر می گذارد. ما مطمئن نیستیم كه اولین مدل ماشین، فكر رانندگی در فیلم ها و یا تحویل غذا توسط ماشین را به وجود آورده باشد.در آن زمان
ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۱ | 15:55 | نویسنده : متین
شركت مايكروسافت در روزهاي كاري دهه ۱۹۷۰، در عمل فقط چند كارمند تايپيست در اختيار داشت. اگر به كپي گرفتن از يك مطلب نياز پيدا مي‌شد، آنها از يك دستگاه تكثير استنسيل يا چند كاغذ كاربن استفاده مي‌كردند. ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۱: مايكروسافت بوت مي‌شود! افراد كمي در آن دوران كلمه ميكروكامپيوتر يا ريزرايانه به گوششان خورده بود، اما دو جوان كه عشق رايانه آنها را شيفته خود كرده بود، يعني بيل گيتس و پل آلن، به وضوح مي‌ديدند كه به مقصد آينده، بايد از جاده رايانه‌هاي شخصي رسيد. در سال ۱۹۷۵، گيتس و آلن، شركتي با نام مايكروسافت را شكل دادند. مايكروسافت همانند بسياري از شركت‌هاي ديگري كه تازه كار خود را آغاز نموده بودند، يك شركت كوچك به حساب مي‌آمد، اما افق چشم‌اندازي بسيار وسيع براي خود ترسيم كرده بود؛ يعني در هر خانه و بر روي هر ميز، يك رايانه. در طي سال‌هاي بعد، اين شركت تحولي بزرگ در سبك زندگي كاري ما پديد آورد. طلوع سيستم عامل داس در ماه ژوئن ۱۹۸۰، گيتس و آلن، همكلاسي سابق خود در دانشگاه هارواد، استيو بالمر را به خدمت گرفتند تا در اداره شركت به آنها كمك كند. ماه بعد، شركت آي.بي.ام از مايكروسافت در زمينه پروژه‌اي با نام رمزي «شطرنج» درخواست همكاري نمود. در واكنش به اين تقاضا، تمركز مايكروسافت معطوف به يك سيستم عامل جديد مي‌شود؛ يعني نرم‌افزاري كه بر سخت‌افزار رايانه مديريت كند و در عين حال به عنوان پلي ارتباطي ميان سخت‌افزار و برنامه‌هاي نرم‌افزاري رايانه – مثلاً برنامه واژه‌پرداز - به كار گرفته شود. اين سيستم عامل، بستري به شمار مي‌رفت كه بر روي آن، برنامه‌هاي رايانه‌اي اجرا مي‌شدند. آنها نام "MS-DOS" را براي اين سيستم عامل انتخاب كردند. وقتي اولين رايانه شخصي آي.بي.ام با سيستم عامل داس در ۱۹۸۱ عرضه شد، در حقيقت يك زبان كاملاً جديد به مردم معرفي شد. كاربران، با تايپ "C:" انواع مختلفي از دستورات اسرارآميز را اجرا مي‌كردند و رفته رفته، كار با اين دستورات به بخشي از كارهاي روزمره آنها تبديل شد و كاراكتر (\) يا همان بك اسلش، جاي خود را در زبان آنها باز كرد. سيستم عامل داس، كارايي خود را نشان داد اما فهم آن براي بسياري از مردم دشوار بود. بايد راه بهتري براي ساختن يك سيستم عامل پيدا مي‌شد. كلمه MS-DOS مخفف Microsoft Disk Operating System يا سيستم اجرايي ديسك است. ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۵: معرفي ويندوز ۱.۰ در طي اين سال‌ها مايكروسافت بر روي نخستين نسخه سيستم عامل جديد خود كار مي‌كرد. اسم رمز اين سيستم عامل جديد «مدير ميانجي» بود و به عنوان نام نهايي هم انتخاب شده بود، اما سرانجام، نام ويندوز براي آن انتخاب شد، زيرا اين نام به بهترين شكل، پنجره‌هاي محاسباتي كه ويژگي اساسي اين سيستم عامل را تشكيل مي‌دهند توصيف مي‌نمود. نام ويندوز در سال ۱۹۸۳ براي اولين بار به طور رسمي اعلان شد، اما مدتي طول كشيد تا اين سيستم عامل، به شكل مطلوبي كه مايكروسافت در آن دوران به آن چشم داشت برسد و به شكل نهايي و تجاري عرضه شود و اصطلاحاً در مرحله vaporware يا پيش نهايي قرار داشت. در ۲۰ نوامبر سال ۱۹۸۵، يعني دو سال بعد از اولين باري كه مايكروسافت نام ويندوز را بر سر زبان‌ها انداخت، اين سيستم عامل با نام رسمي ويندوز ۱.۰ به بازار عرضه شد. در آن زمان، كاربران مي‌توانستند علاوه بر وارد كردن دستورات داس، از يك موشواره براي اشاره و كليك بر روي گزينه‌هاي مختلف روي صفحه‌هاي پنجره مانند يا همان "window"ها استفاده كنند.

تاريخ : جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ | 12:17 | نویسنده : متین

در گرماگرم بحث‌هايي نظير آيا در حمله به ایران از فضاي هوايي تركيه و عربستان سعودي استفاده خواهد شد و یا در اين حمله ها چه طرح‌هايي اعمال خواهد گرديد و آيا ايران مي‌تواند تدابيري در مقابله حملات احتمالی اتخاذ كند،ناگهان با آغاز حمله عليه نقطه ضعف ايران، مواجه شديم. جنگ سايبري و حملات سايبري، از جمله عرصه‌هايي است كه به ويژه پس از جنگ سرد، از سوي سرويس‌هاي اطلاعاتي و واحدهاي امنيتي به شدت پي‌‌گيري و بهره‌برداري می شود. به طور مثال فعاليت‌هايي كه قبلاً از سوي تخريب‌كنندگان چيني و روسي عليه رايانه‌هاي پنتاگون صورت گرفت، اينك در قرون بيست و يكم، شكل‌گيري تهديدات امنیتي كشورها به عنوان معياري مهم تلقي و ارزيابي مي‌گردد. البته اين حملات فقط به سطح تهديد امنيتي محدود نمي‌گردند و در مبارزه كلي قدرت، اين اعمال و روش‌ها به شكلي سريع تغيير مي‌يابند. با توسعة دنياي ديجيتال، عرصه‌هاي ضعف هم عميق مي‌گردد و اهداف (دشمن) خيلي راحت‌تر و به شكلي مؤثرتر مورد تهديد قرار مي‌گيرند.

توسط كرم رايانه‌اي موسوم به «استوكس نت» كه مشخصاً از سوي يك دولت ساخته و توسعه يافته است، به تأسيسات هسته‌اي ايران در بوشهر و نظنز از اوايل سال جاري تا كنون حملاتي انجام گرفته است. مسئولين ايراني اظهار می کنند كه ويروس مذكور فقط رايانه‌هاي شخصي را آلوده ساخته است و به مراكز هسته‌اي آسيب‌ نرسانده است. نشانه‌هايي وجود دارد كه طي ماه ژوئن حملاتی به مركز تأسيسات اتمي نطنز انجام شده است.

 


ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۰ | 20:1 | نویسنده : متین
eSATA چیست ؟  

پیدا کردن تنگناها _ که هنگامی به وجود می آید که بعضی از وسایل یا رابط ها نتوانند داده ها را با همان سرعتی نقل و انتقال بدهند که بقیه سخت افزارهای کامپیوتر می توانند _ و برطرف کردن آن تنگناها در مجموع می تواند اجرای کارهای کامپیوتری را سریع تر کند.
یک مثال کلاسیک رابط USB 2.0 است. میلیون ها کاربر در سراسر جهان، دیسک های سخت اکسترنالی دارند که سرعت خواندن و نوشتن آنها بسیار پایین تر از سرعت خواندن و نوشتن در دیسک های سخت اینترنال است، که علت در تنگنای USB 2.0 است.
تا زمانی که گونه 3.0 رابط USB وارد بازار نشود (به مقاله حاشیه ای «USB 3.0» مراجعه کنید)، رابط eSATA بهترین جایگزین USB 2.0 است، که گونه اکسترنال رابط SATA،(1) مورد استفاده دیسک های سخت، SSDها(2)، و دیکسران های نوری مانند BD ها(3)و DVD هاست.
eSATA رابط SATA را به خارج از کامپیوتر(پی سی پدیا) توسعه می دهد. از لحاظ سرعت خواندن و نوشتن در عمل فرقی با SATA ندارد. بسته به سرعت کنترل کننده داده ها، eSATA دیسک های سختی با حد سرعت تئوری 1.5Gbps(کمتر از 150مگابایت در ثانیه در استفاده ی دنیای واقعی )یا 3گیگابایت در ثانیه (کمتر از 300 مگابایت در ثانیه) فراهم خواهد ساخت، و مهندسان روی ساخت گونه 6Gbps در حال کار هستند. توجه داشته باشید که یک رابط سریع تر نمی تواند یک دیسک سخت را سریع تر از محدودیت های درونی یک سیستم کند؛ با وجود این، eSATA بسیار سریع تراز 32 یا 33 مگابایت در ثانیه که حداکثر سرعت USB2.0 است کار می کند.
eSATA از همان نوع کابل مورد استفاده SATA با همان پیکربندی الکتریکی بهره می گیرد؛ اما شکل رابط آن متفاوت است. اضافه کردن پورت های eSATA برای کامپیوتر آسان است.
نظر به این که USB 2.0 برخلاف eSATA بر روی بسیاری از کامپیوترها تعبیه شده است، اکثر وسایل eSATA حاوی یک رابط USB نیز هستند.
اگر یک دیسک سخت اینترنال SATA داشته باشید آن را می توانید در جعبه های مخصوصی مانند NexStars محصول Vantec (4)قرار دهید، و با آنها یک دیسک سخت اکسترنال eSATA بسازید. رابط SATA برای این کارضروری است؛ یک دیسک سخت قدیمی IDE(5) یا PATA(6) را نمی توانید به یک دیسک سخت eSATA تبدیل کنید.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ | 11:39 | نویسنده : متین

1 در جامعه بین المللی هر یك از اعضا، به سهم خود نقش آفرین و در تعاملات جهانی اثرگذار هستند. در این میان میزان، كیفیت، دوام، حوزه و عمق این تاثیر به عوامل گوناگونی بستگی دارد. از جمله آنها می توان به بزرگی، پیشرفت و توسعه و قدرت كشورها در زمینه های مختلف اشاره كرد. نقشی كه كشورها در صحنه جهانی ایفا می كنند و یا اثری كه در شكل دادن به روابط بین الملل از خود برجای می گذارند عموما می تواند فرهنگی، علمی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و یا نظامی و یا مجموعه ای از آنها باشدادامه مطلب
تاريخ : جمعه هفتم مرداد ۱۳۹۰ | 12:33 | نویسنده : متین

تهيه و تنظيم خديجه نجفي

فهرست مطالب

-         مقدمه

-          نگاهي به نحوه تكامل ويروسهاي كامپيوتري

-          برنامه هاي ويروس ياب

-         انواع ويروسها

-          ويروسهاي شناخته شده

-          ويروسهاي ناشناخته

-          برنامه هاي آنتي ويروس ميكروسافت

-          نسل بعدي ويروسها

-          تكامل ويروسها

-          ضميمه

به نام آنكه فكرت آموخت

مقدمه

شايد بيش از چندين سال (حدود دو دهه) او توليد و نوشتن برنامهء اولين ويروس توسط رفيرو كوهن سپري مي شود. رفرو كوهن اولين نويسندهُ ويروس در دنيا بود كه برنامه اي نوشت تا بتواند خود را تكثير كرده و تغييراتي را بقيه فايل هاي اجرايي بوجود آورد . شايد اين شخص در آن زمان ، تصور نمي كرد روش برنامه نويسي وي به عنوان معضلي در عالم كامپيوتر تبديل شده و ماهيانه به طور متوسط حدود 300 تا 350 ويروس جديد توليد و از طريق اينترنت ، BBS يا فلاپي ديسك ها ، تمام كامپيوتر و سيستم را آلوده كند. با اين وجود به دليل عدم اجتناب از كاربرد برنامه هاي جديد از طريق اينترنت ، BBS ، فلاپي ديسك ها و … ، بايستي چاره اي انديشيد تا از خرابي ويروسهاي شناخته شده و ناشناخته جلوگيري به عمل آورد و در صورت آلودگي pc ، بتوان آن را تميز كرد.

ويروس هاي كامپيوتري به دو دليل در صدر اخبار كامپيوتري روز قرار گرفته اند. اول به دليل شيوع وسيع ويروسي كه در سال 1988 بر تعداد زيادي از كامپيوترهاي متوسط در يك شبكهُ سراسري آمريكا اثر گذاشت . دوم ، به خاطر تاُثير چند ويروس بر كامپيوترهاي شخصي ، به خصوص از نوع كامپيوترهاي آي بي ام و مكينتاش ، كه به طور روز افزون در مراكز كامپيوتري دانشگاههاي شايع شده اند. در نتيجه ، بيشتر افرادي كه از كامپيوترهاي شخصي استفاده مي كنند با نزول فاحشي در عملكرد كامپيوترهاي خود مواجه شده اند و زماني را جهت ترميم خرابي ناشي از ويروس تلف كرده و اعتماد خود را نسبت به ارتباطات شبكه اي وسيع از دست داده اند.

 ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ | 21:16 | نویسنده : متین

بايد اعتراف کرد که امروزه، مسيرياب ها ( روترها) به يکي از ارکان مهم اتصال هر نوع شبکه ( اعم از داخلي و اينترنت ) مبدل شده اند. براي درک اين اهميت بايد بدانيد که روترها در مسير اتصال کامپيوترهاي فرستنده و گيرنده قرار گرفته و اطلاعات را به گونه اي هدايت و راهنمايي مي کنند که هرچه سريعتر و از مسير مناسب تري به مقصد برسد. به عنوان مثال شايد جالب باشد که بدانيد، يک بسته اطلاعاتي در اينترنت، هنگامي که از کامپيوتر فرستنده صادر مي شود، در مسير سفر خود براي رسيدن به مقصد، شايد به ده ها روتر برخورد کرده و حتي ممکن است که در قسمتي از اين مسير نابود شده و به مقصد نرسد. براي درک بهتر مهمترين وظايف يک مسيرياب، آنها را افسران راهنمايي بر سر چهارراه ها فرض کنيد که با کسب اطلاع از مقصد شما و دانستن وضعيت فعلي ترافيک خيابان ها، مسير خلوت و مناسبي را براي رسيدن به مقصد ارائه مي کنند. خب همانطور که ملاحظه مي کنيد، نام در نظر گرفته شده براي روترها، متناسب با کاري است که آنان انجام مي دهند.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۹ | 23:49 | نویسنده : متین

کوشان غلامي

در سال 1938 «لي بيونگ چول» کره‌اي، يك شركت بازرگاني به نام سامسونگ با چهل نفر کارمند تاسيس کرد که بيشترين حجم كاري آن بر صادرات ماهي و ميوه و سبزيجات به چين اختصاص داشت.

 

بعد از يک دهه سامسونگ آسياب‌هاي آرد و محصولات شيريني‌پزي توليد مي‌كرد و بعد از آن با رشدي بسيار سريع با مشاركت عده بيشتري اداره گرديد و به يكي از 10 شركت بزرگ كره تبديل شد.

از سال 1958 سامسونگ رو به ترقي، شروع به گسترش به صنايع ديگر از قبيل كشتي‌سازي، توليد مواد شيميايي، رسانه، امور مالي و حسابداري كرد. در سال 1969 شركت سامسونگ الكترونيك در گروه سامسونگ متولد شد و کار اصلي آن توليد لوازم الکترونيکي از قبيل تلويزيون، ماشين حساب، يخچال، کولر و ماشين لباسشويي بود. سامسونگ در زبان كره‌اي به معناي «سه ستاره» مي‌باشد. اين شركت در دهه 1970با سرمايه‌گذاري در صنايع سنگين، صنايع شيميايي و پتروشيمي و ساخت كشتي، راه صنعتي شدن را در پيش گرفت.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۹ | 23:48 | نویسنده : متین
 
اخرین نیوز:یک متخصص پوست و مو گفت: برخی از کامپیوترها اشعه های خطرناک و مضری برای پوست صورت دارند و کاربران در استفاده های طولانی مدت از آن و برای پیشگیری از عوارض پوستی از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند.
منصور جواهری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: بسیاری از مردم از عوارض چشمی ناشی از کار طولانی مدت با کامپیوتر آگاه هستند اما کمتر کسی به مشکلات پوستی احتمال ناشی از استفاده از کامپیوتر توجه می کند.
بقیه در ..
وی با بیان اینکه اشعه های ماورای بنفش که از کامپیوترها خارج می شوند خطرناک و مضرند افزود:استفاده طولانی مدت از کامپیوتر با بروز لکه های پوستی به ویژه در صورت در ارتباط است و متأسفانه کمتر کسی به آن توجه می کند.

جواهری تصریح کرد: کاربران کامپیوتر برای پیشگیری از عوارض پوستی ناشی از کار طولانی مدت از کامپیوتر از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند تا پوستشان سالم بماند.

این متخصص پوست و مو یادآور شد: بسیاری از کامپیوترهایی که امروز ساخته می شوند استاندارد بوده و اشعه های کمتری دارند و مشکل خاصی ایجاد نمی کنند اما نمایشگرهای قدیمی باید با احتیاط بیشتری مورد استفاده قرار گیرند.تاريخ : شنبه نهم مرداد ۱۳۸۹ | 18:17 | نویسنده : متین

کوشان غلامي

در سال 1938 «لي بيونگ چول» کره‌اي، يك شركت بازرگاني به نام سامسونگ با چهل نفر کارمند تاسيس کرد که بيشترين حجم كاري آن بر صادرات ماهي و ميوه و سبزيجات به چين اختصاص داشت.

 


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۸۹ | 21:6 | نویسنده : متین

انقلاب و انفجار اطلاعات، نامى است که بر دهه آخر قرن بيستم نهاده شده است. امروزه با پيشرفت تکنولوژى، اطلاع رسانى اساسى ترين و مهم ترين نقش خود را در جوامع بشرى ايفا مى کند. پديده اينترنت به عنوان اصلى ترين ابزار اطلاع رسانى در عصر نوين مطرح است.

رسانه هاى ارتباط جمعى در اشکال مختلف آن با يکديگر بر سر حاکميت و ربودن وقت و سرمايه و توجه و تمايلات مخاطبان و کاربران خود در رقابت بسر مى برند.

فناورى کامپيوتر به طور وسيع در جامعه گسترش پيدا کرده است و با تمامى جنبه هاى زندگى از مدرسه تا محل کار، خدمات بانکى، خريد و فرش، پرداخت ماليات و حتى رأى گيرى تلفيق شده است.

بى شک، رشد روزافزون اينترنت فوايد و اهميت غير قابل انکارى دارد، چندان که در دوران حاضر، نقش محورى اينترنت چنان اساسى است که بدون آن امکان برنامه ريزى، توسعه و بهره ورى در زمينه هايى چون: فرهنگى، اجتماعى، اقتصادى و علمى در جهان آينده امکان پذير نخواهد بود.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۸۹ | 21:5 | نویسنده : متین

رادار يك دستگاه راديويي است كه براي مشاهده اجسام و اندازه‌گيري برخي ويژگي‌هاي آنها به وسيله امواج الكترومغناطيسي به كار مي‌رود. كاربرد اصلي رادار و محل پيدايش و رشد آن در صنايع نظامي و هوانوردي است و نقش اصلي يك سيستم راداري نظارت بر يك محدوده بزرگ و تشخيص اجسام متحرك، رديابي اهداف و استخراج مشخصاتي مانند سرعت و ارتفاع و ... مي‌باشد.

خيال پردازي در بسياري از مواقع به حقيقت مي‌پيوندد. جالب است بدانيد كه اختراع رادار هم در حقيقت همانند بسياري از اختراعات ديگر ريشه در يك داستان علمي - تخيلي دارد. واژه رادار كه امروزه در سرتاسر دنيا كاربرد دارد، همانند راديو و تلويزيون يك اصطلاح بين المللي شده است. در واقع اختراع رادار از يك پديده فيزيكي و بسيار طبيعي به نام انعكاس گرفته شده است، همه ما بارها و بارها بازگشت صدا را در مقابل صخره‌هاي عظيم تجربه كرده‌ايم. نور خورشيد هم با استفاده از همين پديده است كه از سوي ماه و در هنگام شب به ما مي‌رسد.

امواج راديويي و الكترومغناطيس نيز قابليت انعكاس و بازتاب دارند و رادار بر اساس همين خاصيت ساده بوجود آمد. ساده‌ترين رادارها در حقيقت از يك فرستنده و يك گيرنده راديويي بوجود آمدند. اين وسايل ابتدايي فقط قادر بودند وجود شيء را اعلان كنند و به هيچ وجه توانايي تشخيص اندازه و ويژگيهاي ديگر آن را نداشتند. بنابراين بشر در ساخت رادار نيز از طبيعت استفاده‌هاي فراوان و اساسي كرده و با تغييراتي جزئي براي خود وسيله‌اي سودمند ساخته است.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۹ | 20:14 | نویسنده : متین
 
جام جم آنلاين: طرز نشستن و شيوه قرار گرفتن بدن هنگام كار با كامپيوتر اهميت ويژه‌اي دارد. شما ممكن است ساعت‌ها پشت كامپيوتر مشغول به كار باشيد، پس خوب است بدانيد چگونگي قرارگيري در اين وضعيت بر سلامت و كارآيي شما تاثير بسياري خواهد داشت.

 ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 20:14 | نویسنده : متین
چكيده:
باتوجه به رشد چشمگيرفناوري اطلاعات وارتباطات (ICT) دراواخرقرن بيستم وظهورعصر دانايي و اطلاعات درقرن حاضر، لزوم توسعه و بكارگيري فناوري اطلاعات وارتباطات (تكفا) درسطح كشور و نيز در حوزه دفاعي(تكفاد) ميهن اسلامي باعنايت به نقش و تاثيرگذاري آن برسامانه هاي C4I بنحو بارزي احساس مي شود .ليكن يكي ازموانع عمده، تهديدات امنيتي شايع ناشي ازفناوري اطلاعات وارتباطات ميباشدكه درصورت وقوع جدي اين تهديدات بشكل حملات اطلاعاتي وجنگ اطلاعات ميتوان گفت مرزهاي جغرافيايي وخط مقدم جبهه مفهوم خودرا ازدست داده وسامانه هاوشبكه هاي حياتي كشور نظير شبكه‌هاي نظامي ،مخابراتي ، آب ، برق ، گاز و شبكه‌هاي بانكي و تجاري كشوردچارخدشه وآسيب هاي شديد ميگردند [1] . بنابراين لازم
است علاوه برتوسعه وكاربري به تسلط بر فناوري اطلاعات وارتباطات بويژه درحوزه دفاعي پرداخته شود. لذا دراين نوشتار ضمن بررسي اجمالي و مروري بر استانداردهاي امنيتي، اهميت و نقش سيستم مديريت امنيت اطلاعات (ISMS) در سازمان‏هاي دفاعي مورد بررسي وتحليل قرار مي گيرد.

واژه هاي كليدي : سيستم مديريت امنيت اطلاعات (ISMS ) - تتفاد-BS7799 -ICT و C4 I


ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:49 | نویسنده : متین

در حال حاضر يكي از اساسي ترين مسائلي كه در دنياي كامپيوتر به آن پرداخته مي شود، برقراري ارتباط كامپيوترها با كامپيوترهاي ديگر يا وسايل جانبي است.
اين كار با توجه به نوع ارتباط و نيازهاي موجود به راه هاي گوناگون امكان پذير است كه هر كدام از اين روش ها مانند استفاده از گذرگاه USB، گذرگاه اسكازي و غيره داراي خصوصيات و ويژگي هاي بسيار خوب و منحصر به فردي است. هم اكنون بسياري از دستگاه هاي جانبي به وسيله گذرگاه USB به كامپيوتر متصل مي شوند و بعضي ديگر از دستگاه ها نيز از راه امواج راديويي و الكترومغناطيس با كامپيوتر در ارتباط هستند. اما در اين بين تكنولوژي جديدي عرضه شده كه firewire (سيم آتش) نام دارد و نام ديگر آن -link i است. اين گذرگاه اطلاعاتي، يك استاندارد واسط براي گذرگاه سريال در كامپيوترهاي شخصي است كه امكان برقراري ارتباطات صوتي و تصويري ديجيتال را فراهم مي كند. در واقع firewire در بسياري از موارد جايگزين گذرگاه ارتباطي اسكازي شده است. اسكازي گذرگاهي است كه با سرعت 10 مگاهرتز، اطلاعات را بين كامپيوترها و همچنين دستگاه هاي جانبي همچون ام پي تري پلير برقرار مي كند. در اصل به دليل كمتر بودن هزينه پياده سازي و همچنين به دليل سادگي استفاده از سيم هاي كابلي سيستم firewire جايگزين مناسبي براي اسكازي است.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 8:50 | نویسنده : متین
با تشکر از آقای مهندس مهدی میثمی

تكنولوژي اطلاعات چيست؟
تکنولوژی اطلاعات يكي از فاکتورهای مهم پیشرفت در قرن بیست و يكم مي باشد .IT موجب ایجاد دگرگونی و تحول در روش هاي زندگي ، آموزش ، كار و بازي خواهد شد . پيشرفت هاي مربوط به محاسبات کامپیوتر و تکنولوژی ارتباطات ، زير ساخت هاي جديدي براي تجارت ، پژوهش هاي علمي و فعاليت هاي اجتماعي ايجاد مي كند. اين زير ساخت گسترش داده شده ابزارهاي جديدي را براي ارتباط داشتن با سراسر دنيا و كسب علم ودريافت اطلاعات به ما ارائه مي دهد . تكنولوژي اطلاعات به ما كمك خواهد كرد كه بدانيم چه طور محيط اطراف مان را تحت تاثير قرار دهيم و چطور از آن بهتر مراقبت كنيم .IT وسيله اي براي رشد اقتصاد است .
IT محل كار را جذابتر ، كيفيت مراقبتهای پزشكي را بهبود و دولت را مسئوليت پذيرتر و در دسترس تر براي برآوردن نيازهاي شهروندان مي كند.
اين تكنولوژي مربوط به سخت افزار و نرم افزار كامپيوتر براي پردازش ، ذخيره سازي و انتقال اطلاعات است. تكنولوژي اطلاعاتIT علم و مهارت هاي همه جنبه محاسبات ، ذخيره سازي اطلاعات و ارتباطات است . IT مبحث جديدي است كه به سرعت رشد كرده و تغييرات بنيادي در دنياي كنوني ايجاد مي كند ، اين تغييرات ناشي از انجام روش هاي تجاري جديد ، ايجاد تنوعات و سرگرمي هاي جديد و به وجود آوردن هنرهاي جديد مي باشد. تكنولوژي اطلاعات شامل موضوعاتي است كه به علم و تكنولوژي كامپيوتر ، طراحي ، توسعه ، نصب و پياده سازي سيستم ها و نرم افزارهاي اطلاعاتي مربوط مي شود. تكنولوژي اطلاعات به طراحي و استفاده از كامپيوتر و ارتباطات براي حل انواع مختلف مسايل مربوط مي شود. بسيار جالب توجه است كه كامپيوترهايي كه در 5 سال پيش توليد شدند ، اكنون در تعداد زيادي از سازمان هاي بزرگ استفاده مي شوند. ما پذيرفته ايم كه تقريبا تمام صورت حساب ها و پرداخت هاي ما از ادارات دولتي و سازمان هاي بزرگ توسط كامپيوتر چاپ مي شوند و خدماتي مانند Bankcard و Medicare فقط به دليل وجود آنكه كاربردهاي كامپيوتر بسيار متنوع است ، از چاپ صورت حساب ها گرفته تا كنترل كوره هاي بسيار حساس ، همه آنها نياز دارند كه اطلاعاتشان در كامپيوتر ذخيره شده و برنامه ها توسط كامپيوتر با مهارت اداره شوند. بعضي از مفاهيم اصلي در استفاده از كامپيوتر عبارتند از : روش هاي سازماندهي شده براي برنامه ريزي كامپيوترها جهت اداره اطلاعاتشان، سازماندهي اطلاعات ذخيره شده در سازمان ( ساختمان داده ها)، مفاهيم اصولي در طراحي كامپيوتر ( معماري كامپيوتر ) و شبكه هاي كامپيوتري( ارتباطات داده ها و شبكه هاي كامپيوتري ). علاوه بر مفاهيم اساسي بالا ، تكنيك هاي خاصي وجود دارد كه در انواع كاربردهاي خاص مورد نياز مي باشد . در وهله اول ، براي مثال ، در كار بردهاي تجاري ، نياز به ذخيره اطلاعات زيادي مي باشد . يك شركت بيمه ، براي مثال نياز دارد كه جزييات همه سياست هاي مربوط به دريافت كنندگان بيمه را نگه داشته و به سوالات مربوطه پاسخ دهد. ثانيا در كاربردهاي علمي ، مقدار اطلاعاتي كه بايد ذخيره شود معمولا بسيار كم است ، اما محاسباتي كه روي اطلاعات بايد انجام گيرد بسيار پيچيده است . بالاخره طراحي كامپيوترها براي استفاده در خانه و يا اداره و يا لوازمي مانند ماشين ها ، اجاق ها ، چرخ خياطي و ماشين تحرير به مهارت هاي خاصي نياز دارد.
تكنولوژي اطلاعات به ايجاد ، جمع آوري ، پردازش ، ذخيره و تحويل اطلاعات و فرآيند ها وتدابيري كه همه اينها را امكان پذير مي سازد اشاره مي كند. ايده اصلي تكنولوژي اطلاعات ايجاد زندگي مفيدتر و مؤثرتر مي باشد.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 8:48 | نویسنده : متین

ICT

معنایICT چيست؟
همکار گرامي مصطفي قوانلو قاجار در نوشتاري در وبلاگ خوبشون به مفهوم ‌IT و ICT اشاره کرده اند و گفته اند که ICT مخفف Information Communication Standard Board است که معناي آن هيات استانداردهاي فناوري اطلاعات مي شود.

آقاي قاجار مي گويند:

از ديگر محور دانشگاهها و توسعه‌ي علمي ‌IT است كه متأسفانه اين مراكز، تحقيقات پايه‌يي براي چيستي ‌IT و ارائه‌ي سابقه‌اي از آن در جهان انجام نداده‌اند. حتي استفاده‌ي اشتباه از لغاتي مانند ICT به جاي IT كه در لغت نامه‌هاي تخصصي مخابرات به معناي اينكه تمام دستگاهها، فرآيندها، نظامها و سيستم كامپيوتري (كامپيوتري و نيروي انساني) كه براي فراهم كردن و پشتيباني سيستم‌هاي اطلاعاتي يك موسسه براي ارتباطات با مشتري‌ها و فروشنده مورد استفاده قرار مي‌گيرد، است از ديگر موارد تفهيم غلط IT در كشور است.با ايشان در مورد فرهنگ غلط اي تي در کشور موافقم.اما در مورد اشتباه در استفاده از لغت ICT چندان موافق نيستم.خبرگزاري هايي که از سرويس ICT استفاده مي کنند کار اشتباهي نمي کنند.ICT در اينجا به معني تکنولوژي اطلاعات و ارتباطات به کار گرفته مي شود و اين خود حوزه اي است بسيار وسيع و جذاب است.(سازمان علمي و فرهنگي يونسکو هم ICT را به اين تعريف مي شناسد.).
با جمله آخر مصاحبه ايشون هم شديدا موافقم:همواره حرف زده مي‌شود اما در عمل كاري پيش ‌نمي‌رودادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 18:36 | نویسنده : متین

درهزاره سوم ، فناوری اطلاعات یا « IT » به عنوان عمده ترین محور تحول وتوسعه در جهان منظور شده است و دستاوردهای ناشی از آن ، آن چنان با زندگی مردم عجین گردیده که رویگردانی از آن ، اختلالی عظیم در جامعه و رفاه و آسایش مردم به وجود می آورد . برای مثال ، کامپیوتری شدن بسیاری ازامور جاری مردم ، انجام بسیاری از کارهای روزمره بانکی با استفاده از اینترنت و شبکه های ارتباطی در منزل و خانه ها ، آموزش الکترونیکی و مجازی و عدم نیاز به حضور در کلاس های درس ، توسعه وترویج تجارت الکترونیکی از نتایج و دستاوردهای فناوری اطلاعات است ؛ عواملی که هر چند ، در مراحل اولیه رشد وتکامل قرار دارند اما درهمین حد نیز در رفاه و آسایش انسان نقش بسیار مهمی دارندادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 18:33 | نویسنده : متین

دنیای نرم افزار، دنیایی پویا و در حال رشد است. هر روز شاهد ورود نرم افزارهای جدید با قابلیت های متفاوت به بازار هستیم. اما این فرآیند رو به جلو، دارای کاستی هایی نیز است.  ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 18:29 | نویسنده : متین

اقتصاد جدید اصطلاحی است که برای توصیف این وضع به کار می رود. بازار کار نیز مدام تاثیرات بیش تری از این ابزار جدید اطلاعاتی و ارتباطی می پذیرد و جنبه های گوناگون آن از قبیل جست وجو و انطباق شغلی بشدت از آن متاثر است.  ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 15:8 | نویسنده : متین

چگونه يك متخصص امنيت اطلاعات شوم؟ كسب چه مهارت هاي امنيتي، آينده مرا تضمين مي كند؟ شايد اين سوال بسياري از مبتدي هاي امنيت اطلاعات باشد كه مي پرسند: "چه مهارت هايي من نياز دارم تا اولين شغل امنيتي خود را پيدا كنم؟" اخيرا در همين زمينه من با افراد زيادي برخورد كردم كه درباره مهارت هاي مورد نياز يك "تحليگر امنيتي تكنولوژي هاي اطلاعاتي" سوال داشتند.

واقعا اين سوال بسيار مهمي در زندگي حرفه اي يك شخص است كه من چگونه مي توانم مهارت هاي فردي خود را ارتقاء دهم. تقريبا در تمامي كسانيكه در حرفه هاي مربوط به كامپيوتر فعاليت مي كنند، يك نقطه مشترك وجود دارد. در حقيقت اينگونه نيست كه ما فقط در زمينه حرفه خود بايد اطلاعات كسب كنيم و آموخته شويم؛ ما نياز داريم كه از حرفه ها و تخصص هاي ديگر نيز در زمينه هاي مربوط به حرفه و شغل خود با خبر باشيم. در زمان ما، يك مركز تحصيلاتي متمركز هم نبود كه بخواهد تمامي مسايل امنيتي را يك جا مطرح كند. اما امروزه مراكز دانشگاهي و علمي متعددي هستند كه در زمينه "امنيت اطلاعات" به صورت تخصصي فعاليت مي كنند.


ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۹ | 17:2 | نویسنده : متین

  در اين تعريف دنياي حرفه اي گسترده اي وجود دارد . در سيستم اقتصادي امروز دنيا ، انتقال و گزارش اطلاعات مالي و اقتصادي صحيح به مراكز تصميم گيري داراي اهميتي شگرف است . يكي از خصوصيات اين اقتصاد گسترده وجود سازمان هاي بزرگ و خصوصي است كه با سرمايه هاي  هنگفت و گاه بسيار هنگفت فعاليت هاي اقتصادي بخصوصي را در يك منطقه يا در سراسر كشور يا حتي در اقصي نقاط جهان را اداره مي كنند . براي مديراني كه در رأس اين سازمان هاي وسيع قرار دارند امكان نظارت بر تمام جزئيات كار در كارگاهها و ادارات و شعب در چنين موسسات بزرگي وجود ندارد و بنابراين ناچارند خود را نسبت به نيك و بد جريان امور و همچنين تصميماتي  كه در رابطه با طرح ها و برنامه هاي آينده اتخاذ مي كنند ، بر مبناي
گزارش هاي مالي و اطلاعات ديگري كه از ناحيه دستگاه و يا خارج از آن به دستشان مي رسد بنيان نهند.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه دهم فروردین ۱۳۸۹ | 13:29 | نویسنده : متین


اشاره :
گوگل تنها شرکتی است که سرویس POP3 را به صورت کاملاً رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده است.با سرویس POP3 Gmail می توانید به راحتی توسط نرم‌افزار Outlook Express ایمیل ها را چک کنید و آنها را بصورت Offline بر روی کامپیوتر داشته باشید. 

مقدمه
همان طوری که می‌دانید سرویس Gmail در مرحلهً بتا است و تقریبا زمان زیادی از ارائه آن توسط شرکت سازنده‌اش، گوگل، نمی‌گذرد. اما در همین مدت کوتاه  توانسته است محبوبیت فراوانی را در بین کاربران بدست آورد. از جمله این امتیازات می‌توان به کاربر پسند بودن (که اصلاحا به آن User Friendly نیز گفته می‌شود)، سرعت بالای بارگذاری صفحات ، و ارائه فضای نسبتا زیاد (نزدیک 3 گیگابایت) اشاره نمود. نکته دیگر این است کهGmail درصفحات خود از قرار دادن فایل‌های گرافیکی سنگین خودداری کرده که این کار کمک شایانی به ساده نمودن و سرعت بخشیدن به عملیات آن کرده است.
در ایران به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت برای اکثر کاربران، چک کردن ایمیل از طریق وب سایت در بسیاری از وقت‌ها، کاری وقت‌گیر و طا قت فرسا است. امروزه گوگل تنها شرکتی است که سرویس POP3 را به صورت کاملاً رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده است، قبل از این، Yahoo نیز POP3 را برای کاربران خود ارائه نموده بود اما نه درسرویس رایگان خود، البته ترفندها و نرم افزارهایی برای چک کردن ازطریق  سرویس معمولی تحت وب وجود دارد که معمولا در بسیاری از مواقع وقت‌گیر هستند.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه دهم فروردین ۱۳۸۹ | 13:12 | نویسنده : متین
را‌ه‌اندازی شبکه بی‌سیم در 15 دقیقهاشاره :
اغلب کاربران نمی‌دانند که با داشتن کامپیوترهای مجهز به ویندوز XP یا Vistaو کارت شبکه بی‌سیم، امکان را‌ه‌اندازی یک شبکه بی‌سیم بدون استفاده از Access Point یا روترهای باند پهن وجود دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم به صورت قدم به قدم نحوه پیاده‌سازی این نوع شبکه‌های بی‌سیم که به Ad-Hoc معروف است را نشان دهیم. 

شبکه‌های بی‌سیم
بسیاری از کاربران دوست دارند که شبکه بی‌سیم منزل یا دفتر کارشان را خود را‌ه‌اندازی کنند. با این شبکه، امکان به اشتراک گذاشتن فایل‌ها، چاپگرها و نیز دسترسی به اینترنت را بدون اتصال کابل به کامپیوترتان خواهید داشت. این قابلیت مخصوصاً برای کامپیوترهایی که در جایی قرار دارند که وصل کردن کابل به آنها مشکل است و یا از آن مهمتر برای دسترسی به شبکه و اینترنت توسط نوت بوک‌ها که در هر جای دلخواهی از خانه یا دفتر کار قابلیت فعالیت داشته باشند، خیلی ایده‌آل است. در حالیکه شما نوت بوک را از اتاق خواب به اتاق پذیرایی می‌برید، همچنان اتصال به شبکه و اینترنت برقرار است. 
البته در مورد نوت بوک‌هایی صحبت می‌کنیم که دارای کارت شبکه بی‌سیم می‌باشند. ( هرچند هر نوت بوکی که در 2 سال اخیر ساخته شده باشد، حتماً این قابلیت را خواهد داشت. ) اگر شما از نوت بوک یا کامپیوتری استفاده می‌کنید که دارای این قابلیت نیست، ابتدا باید به فکر خرید یک کارت شبکه بی‌سیم باشید.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه هفتم فروردین ۱۳۸۹ | 20:28 | نویسنده : متین

داستان گوگل با یک پروژه تحقیقاتی آغاز شد؛ پروژه تحقیقاتی لاری پیج دانشجوی دکترای کامپیوتر در دانشگاه استنفورد. اما دیدار و آشنایی او با سرگی برین دانشجوی هم رشته‌ای در آن دانشگاه باعث شد که لاری و سرگی با سرعت مقدمات تأسیس شرکت گوگل را فراهم سازند. فرض آنها بر این بود که موتور جستجویی که قادر باشد روابط بین وب سایتها را تجزیه وتحلیل کند و فهرست نتایج به دست آمده را براساس میزان اهمیت رتبه‌بندی کند بسیار بهتر از روش جاری جستجو در آن زمان بود. این رویداد در سال 1995 رخ داد و آنها تا سال بعد در این زمینه کار کردند و نام موتور جستجو را Rub Back انتخاب کردند، زیرا سیستم طراحی شده به گونه‌ای بود که پیوندهای پس پرده را برای تشخیص اهمیت و منزلت سایت موردبررسی قرار می داد.آن دو، ابتدا موتور جستجو را در وب‌سایت دانشگاه استنفورد به کار گرفتند و آن را با دامنه (Domain).edu. googlestanford به ثبت رساندند. امـا دامنه com.google در سپتامبر 1997 به ثبت رسید و در همان ماه شرکت گوگل به طور رسمی تأسیس شد. لاری و سرگی، دیسک‌های پرظرفیت خریدند و با نصب آنها در رایانه خود، که جایی جز اتاق خواب لاری نبود، به طور عملی نخستین مرکز داده گوگل را راه‌اندازی کردند. هدف آنها جلب حمایت مالی بود که طرح تجاری آنها را که در قالب پایان‌نامه دکترای خویش نوشته بودند، پشتیبانی کند.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه سوم فروردین ۱۳۸۹ | 9:57 | نویسنده : متین
کاری که مهندس کامپیوتر انجام می‌دهد دقیقاً با اصول هفتگانه‌ای که در مقاله "مهندس کیست؟" عنوان شد، مطابقت دارد. خواه در حوزه نرم افزار و اطلاعات باشد. خواه در حوزه سخت افزار و دستگاه کامپیوتر. دو نکته جالب در این ارتباط آن است که اولاً با جایگزین کردن عبارت «کامپیوتر» و «سیستم‌ها و تجهیزات کامپیوتری» در اصول هفتگانه، یک تعریف جامع و با ارزش از شغل «مهندسی کامپیوتر» به دست می‌آید که می‌تواند مورد استفاده دانش آموزان علاقه مند به ورود به دانشگاه‌ها و تحصیل در رشته کامپیوتر قرار گیرد.

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه سوم فروردین ۱۳۸۹ | 9:49 | نویسنده : متین

  چگونه يك متخصص امنيت اطلاعات شوم؟ كسب چه مهارت هاي امنيتي، آينده مرا تضمين مي كند؟ شايد اين سوال بسياري از مبتدي هاي امنيت اطلاعات باشد كه مي پرسند: "چه مهارت هايي من نياز دارم تا اولين شغل امنيتي خود را پيدا كنم؟" اخيرا در همين زمينه من با افراد زيادي برخورد كردم كه درباره مهارت هاي مورد نياز يك "تحليگر امنيتي تكنولوژي هاي اطلاعاتي" سوال داشتند.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه سوم فروردین ۱۳۸۹ | 9:46 | نویسنده : متین
چكيده:
باتوجه به رشد چشمگيرفناوري اطلاعات وارتباطات (ICT) دراواخرقرن بيستم وظهورعصر دانايي و اطلاعات درقرن حاضر، لزوم توسعه و بكارگيري فناوري اطلاعات وارتباطات (تكفا) درسطح كشور و نيز در حوزه دفاعي(تكفاد) ميهن اسلامي باعنايت به نقش و تاثيرگذاري آن برسامانه هاي C4I بنحو بارزي احساس مي شود .ليكن يكي ازموانع عمده، تهديدات امنيتي شايع ناشي ازفناوري اطلاعات وارتباطات ميباشدكه درصورت وقوع جدي اين تهديدات بشكل حملات اطلاعاتي وجنگ اطلاعات ميتوان گفت مرزهاي جغرافيايي وخط مقدم جبهه مفهوم خودرا ازدست داده وسامانه هاوشبكه هاي حياتي كشور نظير شبكه‌هاي نظامي ،مخابراتي ، آب ، برق ، گاز و شبكه‌هاي بانكي و تجاري كشوردچارخدشه وآسيب هاي شديد ميگردند [1] . بنابراين لازم
است علاوه برتوسعه وكاربري به تسلط بر فناوري اطلاعات وارتباطات بويژه درحوزه دفاعي پرداخته شود. لذا دراين نوشتار ضمن بررسي اجمالي و مروري بر استانداردهاي امنيتي، اهميت و نقش سيستم مديريت امنيت اطلاعات (ISMS) در سازمان‏هاي دفاعي مورد بررسي وتحليل قرار مي گيرد.

واژه هاي كليدي : سيستم مديريت امنيت اطلاعات (ISMS ) - تتفاد-BS7799 -ICT و C4 Iادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه سوم فروردین ۱۳۸۹ | 9:44 | نویسنده : متین
در عصر انفجار اطلاعات، داده به عنوان يك سرمايه گرانبهاي ملي مورد توجه است. در حالي كه بسياري از ساختارهاي سنتي جاي خود را به فناوري‌هاي نوين و مدرن مي‌دهند مكانيزم‌هاي تبادل اطلاعات نيز به سرعت به سمت الكترونيكي شدن پيش مي‌روند در اين ميان امنيت الكترونيكي و به عبارت ديگر امنيت شبكه به عنوان محور مباحث فناوري اطلاعات درآمده است.


ادامه مطلب
تاريخ : جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ | 22:49 | نویسنده : متین
امروزه از شبکه هاي بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف، استفاده مي شود . برقراري يک تماس از طريق دستگاه موبايل ، دريافت يک پيام بر روي دستگاه pager و دريافت نامه هاي الکترونيکي از طريق يک دستگاه PDA ، نمونه هائي از کاربرد اين نوع از شبکه ها مي باشند . در تمامي موارد فوق ، داده و يا صوت از طريق يک شبکه بدون کابل در اختيار سرويس گيرندگان قرار مي گيرد. در صورتي که يک کاربر ، برنامه و يا سازمان تمايل به ايجاد پتاسيل قابليـت حمل داده را داشته باشد، مي تواند از شبکه هاي بدون کابل استفاده نمايد . يک شبکه بدون کابل علاوه بر صرفه جوئي در زمان و هزينه کابل کشي ، امکان بروز مسائل مرتبط با يک شبکه کابلي را نخواهد داشت .ادامه مطلب
تاريخ : جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ | 22:48 | نویسنده : متین
کاربران اينترنت با استفاده از امکانات متعددي قادر به اتصال به اينترنت و استفاده از منابع موجود مي باشند. استفاده از خطوط تلفن معمولي ، مودم کابلي ، خطوط DSL ، اينترنت بدون کابل ، نمونه هائي در اين زمينه مي باشند. در صورتيکه کاربران اينترنت قادر به استفاده از هيچکدام از وسايل ارتباطي فوق نباشند ( بدليل وجود مسافت زياد بين استفاده کننده و مرکز ارائه دهنده خدمات مورد نظر ) ، امکان استفاده از اينترنت ماهواره اي وجود خواهد داشت . اينترنت ماهواره اي از خطوط تلفن و يا سيستم هاي مبتني بر کابل براي برقراري ارتباط استفاده نمي نمايد. در اين نوع سيستم ها از يک "بشقاب ماهواره اي " براي ارسال و دريافت اطلاعات ( دو طرفه ) استفاده مي گردد. معمولا" در اين نوع سيستم ها سرعت ارسال اطلاعات معادل يک دهم سرعت دريافت اطلاعات است . مودم هاي کابلي و خطوط DSL نسبت به اينترنت ماهواره اي داراي سرعت بمراتب بيشتري در رابطه با دريافت اطلاعات مي باشند. سرعت اينترنت ماهواره اي ده برابر سرعت يک مودم معمولي است .

موسسات و شرکت هاي متفاوتي تاکنون سرويس اينترنت ماهواره اي را در اختيار علاقه مندان قرار مي دهند. StarBand,Pegasus Express ,Teledesic و Tachyon نمونه هائي از شرکت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنت ماهواره اي بصورت دو طرفه مي باشند. سرويس ارائه شده توسط Tachyon در امريکا ، اروپاي غربي و مکزيک ارائه شده است . Pegasus Express نسخه دو طرفه DirectPC است .ادامه مطلب
تاريخ : جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ | 22:35 | نویسنده : متین
ميليون ها کاربر روزانه از اينترنت به منظور ارتباط با يکديگر ، مشاهده آخرين اخبار ، دريافت و ارسال نامه الکترونيکي ، آگاهي از آخرين وضعيت سهام ، آگاهي از آخرين وضعيت بازارهاي فروش ، برنامه ريزي مسافرت هاي شخصي و يا سازماني و ساير موارد ديگر استفاده مي نمايند. ضرورت برقراري ارتباط دائم با اينترنت و امکان دستيابي به اينترنت در هر محل ، اهميت مضاعفي پيدا کرده است . عدم دستيابي به کامپيوتر ( منزل و يا اداره ) بهانه قابل قبولي براي عدم دستيابي به اينترنت نبوده و مي بايست با استفاده از تکنولوژي هاي موجود عدم دستيابي به اينترنت را به حداقل مقدار خود رساند . استفاده از اينترنت مي بايست فرامکاني و مستقل از يک نوع خاص کامپيوتر ، گردد. اين بدان معني است که در صورت ضرورت برقراري ارتباط با اينترنت، استقرار در يک مکان فيزيکي خاص نبايد مانعي در اين زمينه بوده و يا عدم دستيابي به کامپيوتر نيز نمي تواند و نبايد بعنوان مانعي در جهت دستيابي به اينترنت مطرح گردد. در عصر اطلاعات ، ارائه و استفاده بموقع از اطلاعات شرط اوليه موفقيت افراد و جوامع بشري است. دستيبابي به اينترنت با استفاده از روش هاي بدون کابل ، جهت نيل به اهداف فوق مطرح شده است .ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دهم بهمن ۱۳۸۸ | 22:34 | نویسنده : متین
اريخچه كارت هوشمند
اختراع كارت هوشمند را براي اولين بار فردي فرانسوي با نام رولاند مورنو در سال 1974 به ثبت رساند. از آن زمان به بعد، شركت‌هايي نظير Motorola ، Honeywell ، Bull در اين زمينه به فعاليت پرداختند و در نتيجه فعاليت‌هاي آنها، در سال 1979 اولين كارت هوشمند ريزپردازنده‌اي ساخته شد. اولين استاندارد براي كارت هوشمند در سال 1986 و با عنوان ISO 789116/1 مطرح شد.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سوم بهمن ۱۳۸۸ | 0:6 | نویسنده : متین
ب- سيستم مخابراتي (Comunication System) هر گونه انتقال الكترونيكي اطلاعات بين يك منبع (فرستنده, منبع نوري) و يك گيرنده يا آشكارساز نوري از طريق يك يا چند مسير ارتباطي بوسيله پروتكل‌هايي كه براي گيرنده قابل فهم و تفسير باشد .

ج- داده رايانه‌اي(Computer Data)
هر نمادي از وقايع، اطلاعات يا مفاهيم به شكلي مطلوب براي پردازش در يك سيستم رايانه‌اي كه شامل برنامه‌اي مناسب است و باعث مي‌شود كه سيستم رايانه‌اي عملكرد خود را به مرحله اجرا گذارد. داده داراي ارزش مالي است.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۸۸ | 22:49 | نویسنده : متین
alt

مدت ها است که بحث پر سرو صدایی در مورد عبارتی به نام «وب ۲.۰» آغاز شده. کافی است که در گوگل این عبارت را جستجو کنید تا هزاران مطلب و تعریف از «وب ۲.۰» پیدا کنید. با وجود تمام این ها هنوز این عبارت برای بسیاری از کاربران نامفهوم است.
مشکل در این جاست که مفهوم کلی و روند حرکت وب برای کاربران تعریف نشده است تا با مقایسه، تفاوت های آن ها را از یکدیگر تشخیص دهند. موضوع اصلاً آن طور که فکر می کنید پیچیده و عجیب و غریب نیست. بنابراین اگر می خواهید تصویر ساده ای از وب و نسخه های مختلف آن داشته باشید این مطلب برای شماست.


ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۸۸ | 22:48 | نویسنده : متین
alt

کامپیوتر شما، چه سه ساله باشد، چه سه روزه، با مشکلات امنیتی یکسانی مواجه است که گاهی بسیار خطرناک هستند. ویروس‌ها می‌خواهند به محض آمدنتان به روی خط، وارد سیستمتان شوند. جاسوس‌افزارها بر پشت نامه‌ها سوار‌می‌شوند و سعی می‌کنند همراه با تبلیغات وارد سیستم شما شوند. تروجان‌ها در کمین می‌نشینند و با اولین غفلت، نفوذ‌می‌کنند. راه‌های مختلفی برای مقابله با این خطرات وجود دارد. در این ترفند سعی خواهیم‌کرد ضمن معرفی خطرات امنیتی، روش‌های مقابله با هر یک را توضیح دهیم. لازم به ذکر است که این نکات هیچ ترتیب خاصی ندارد و اولویت در مطرح کردن هر یک از آن‌ها، دلیل مهم بودن آن برسایر موضوعات نیست.


ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۸ | 16:40 | نویسنده : متین
سرویس اخبار خارجی ایتنا - پزشکانی که بر روی این مطلب تحقیقاتی را انجام داده‌اند می‌گویند هدفون‌ها در برخی از موارد می‌توانند موجب شوند تا یک دستگاه ضربان‌ساز قلب از ارسال پالس‌های حیات‌بخش به قلب فرد بیمار باز بماندادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۸ | 16:38 | نویسنده : متین
اريخچه كارت هوشمند
اختراع كارت هوشمند را براي اولين بار فردي فرانسوي با نام رولاند مورنو در سال 1974 به ثبت رساند. از آن زمان به بعد، شركت‌هايي نظير Motorola ، Honeywell ، Bull در اين زمينه به فعاليت پرداختند و در نتيجه فعاليت‌هاي آنها، در سال 1979 اولين كارت هوشمند ريزپردازنده‌اي ساخته شد. اولين استاندارد براي كارت هوشمند در سال 1986 و با عنوان ISO 789116/1 مطرح شد.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هجدهم دی ۱۳۸۸ | 13:4 | نویسنده : متین

برای درک بهتر نقش سیستم عامل ها، قصد داریم سیر تکامل و توسعه آنها را بررسی کنیم .

کارشناسان روند تکوین کامپیوترها وسیستم عامل ها را به چند نسل تقسیم بندی می کنند.

برای ساخت کامپیوترهای نسل اول (1955-1945) ازلامپ های خلا استفاده شد.

هیچ زبان برنامه نویسی (حتی اسمبلی) پدید نیامده بود و سیستم عاملی نیز وجود نداشت. اکثر برنامه ها برای انجام محاسبات عددی (مانند جدول ها ی sin و cos) مورد استفاده قرار گرفتند.

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هجدهم دی ۱۳۸۸ | 12:43 | نویسنده : متین
تکنولوژی ارتباطات آنقدر پیچیده و قدرتمند است که قادر است هر زمان به شکلی متفاوت و متنوع، مخاطبانی را سرگرم خویش سازد. به این ترتیب پدیده ای که تا دیروز، شمار اندکی آن را می شناختند، امروز آنچنان شناخته شده که عده زیادی در مورد آن سخن می گویند. البته پر واضح است که موقعیت های اجتماعی در همه گیر شدن یک پدیده، تاثیر بسزایی دارند.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هجدهم دی ۱۳۸۸ | 12:40 | نویسنده : متین
خطرناك‌ترين ‌ويروس‌هاي ‌‌تاريخ اينترنتبه گزارش عصر ايران: اما اينترنت گذشته از فوايد بيشمارش در تسهيل زندگي،‌ كاهش هزينه‌ها، افزايش بهره‌وري و هزاران قابليت ديگر، با چالش‌ها و مشكلات زيادي نيز طي 40 سال گذشته مواجه بود؛ مشكلاتي كه همزمان با بزرگ شدن اينترنت بزرگ‌تر و مخرب‌تر مي‌شوند.

يكي از اصلي‌ترين مشكلات پس از فراگير شدن اينترنت، به خلق بدافزارها يا كدهاي مخربي كه از آنها با عنوان ويروس يا كرم‌هاي اينترنتي ياد مي‌شود، مربوط است.


ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه چهاردهم دی ۱۳۸۸ | 19:54 | نویسنده : متین
. اينترنت و پى‌آمدهاى منفى آن بر سلامت و رفتار انسان‌ها

بنابر پژوهش‌هاى روان‌شناسان در زمينه اينترنت، فرهنگ حاكم بر اينترنت، پى‌آمدهاى منفى بر سلامت و رفتار انسان‌ها دارد.
الف) افسردگى و انزواى اجتماعى

امروزه روش‌هاى ارتباطى با ديگران از طريق اينترنت افزايش يافته است. پست الكترونيك، پيام‌هاى كوتاه، چت روم‌ها، وب پايگاه‌ها و بازى‌ها، روش‌هايى براى گسترش و حفظ روابط اجتماعى شده‌اند. روزانه نزديك به چهارصد ميليون نفر در سراسر دنيا از اينترنت استفاده مى‌كنند و يكى از كاربردهاى اصلى اينترنت، برقرارى ارتباط اجتماعى با ديگران است. اما بسيارى از گزارش‌ها نشان مى‌دهند شيوه‌هاى گوناگون ارتباط از طريق اينترنت، در پايين‌ترين سطح قرار مى‌گيرند. شايد عيب اصلى ارتباط‌هاى اينترنتى آن است كه ارتباط در فضاى مجازى، اساسا بر متن استوار است و بنابراين، از نشانه‌هاى بصرى و شنيدارى در تعامل‌هاى رو در رو بى‌بهره است.64 كيسلر و همكارانش (2001م.) معتقدند اين موضوع كه آيا اينترنت تأثير اجتماعى مثبت و يا منفى دارد، چه بسا به چگونگى بهره‌گيرى از اينترنت و آنچه را كه افراد از دست مى‌دهند تا به اينترنت بپردازند، بستگى دارد. از اين رو، بسيارى از روان‌شناسان اين نگرانى را داشته‌اند كه آسانى ارتباط‌هاى اينترنتى، چه‌بسا افراد را وا دارد تا زمان بيشترى را به تنهايى بگذرانند؛ به صورت آن‌لاين با غريبه‌ها صحبت كنند و ارتباط سطحى برقرار سازند و اين كارها را به قيمت از دست دادن گفت‌وگوهاى رو در رو و ارتباط‌هاى فاميلى و دوستانه انجام دهند. بنابر برخى پژوهش‌هاى پيمايشى، ارتباط‌هاى اجتماعى از طريق اينترنت، ضعيف‌تر از ارتباط‌هاى واقعى است و در درازمدت، به انزواى اجتماعى فرد مى‌انجامد.65

كرات و همكارانش (1998م.) در يك پژوهش درازمدت دو ساله درباره كاربران اينترنت، به اين نتيجه دست يافتند كه استفاده فزاينده از اينترنت با كاهش ارتباط خانوادگى و شركت در محافل اجتماعى محلى همراه است. افزون بر اين، شركت كنندگان در اين پژوهش، به انزواى اجتماعى و افسردگى دچار شده بودند.66

كريستوفر67 و همكارانش (2000م.) در پژوهشى با عنوان «نقش استفاده از اينترنت درافسردگى و انزواى اجتماعى نوجوانان» بر روى 89 دانش‌آموز سال آخر دبيرستان، محورهاى زير را ارزيابى كردند: الف) ميزان استفاده از اينترنت؛

ـ كم (كمتر از يك ساعت در روز)
ـ متوسط (بين يك تا دو ساعت در روز)
ـ زياد (بيش از دو ساعت در روز)ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه چهاردهم دی ۱۳۸۸ | 19:51 | نویسنده : متین
در اين مقاله که در دوبخش به محضر شما می رسد

 پس از بيان تاريخچه اينترنت، جنبه‌هاى روان‌شناختى و پى‌آمدهاى مثبت و منفى آن بر سلامت و رفتار انسان بررسى شده است. دست‌آوردهاى اين مقاله كه بيانگر بخشى از پژوهش‌هاى تجربى در اين زمينه است، نشان مى‌دهد افزون بر دست‌آوردهاى مثبت و انكارناپذير اينترنت، پى‌آمدهاى نامطلوبى نيز هم در جنبه‌هاى فردى و هم در جنبه‌هاى اجتماعى به همراه دارد.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۸ | 20:16 | نویسنده : متین
آشنائی با شبكه های بی سیم مقدمه نیاز روز افزون به پویایی كارها ، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه ، پیجرها و ... بواسطه وجود شبكه های بی سیم امكان پذیر شده است. اگر كاربر یا شركت یا برنامه كاربردی خواهان آن باشد كه داده و اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت متحرك در هر لحظه در اختیار داشته باشند شبكه های بی سیم جواب مناسبی برای آنها ست.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه دهم دی ۱۳۸۸ | 22:9 | نویسنده : متین
چگونه يك متخصص امنيت اطلاعات شوم؟ كسب چه مهارت هاي امنيتي، آينده مرا تضمين مي كند؟ شايد اين سوال بسياري از مبتدي هاي امنيت اطلاعات باشد كه مي پرسند: "چه مهارت هايي من نياز دارم تا اولين شغل امنيتي خود را پيدا كنم؟" اخيرا در همين زمينه من با افراد زيادي برخورد كردم كه درباره مهارت هاي مورد نياز يك "تحليگر امنيتي تكنولوژي هاي اطلاعاتي" سوال داشتند.
واقعا اين سوال بسيار مهمي در زندگي حرفه اي يك شخص است كه من چگونه مي توانم مهارت هاي فردي خود را ارتقاء دهم. تقريبا در تمامي كسانيكه در حرفه هاي مربوط به كامپيوتر فعاليت مي كنند، يك نقطه مشترك وجود دارد. در حقيقت اينگونه نيست كه ما فقط در زمينه حرفه خود بايد اطلاعات كسب كنيم و آموخته شويم؛ ما نياز داريم كه از حرفه ها و تخصص هاي ديگر نيز در زمينه هاي مربوط به حرفه و شغل خود با خبر باشيم. در زمان ما، يك مركز تحصيلاتي متمركز هم نبود كه بخواهد تمامي مسايل امنيتي را يك جا مطرح كند. اما امروزه مراكز دانشگاهي و علمي متعددي هستند كه در زمينه "امنيت اطلاعات" به صورت تخصصي فعاليت مي كنند.


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ | 22:38 | نویسنده : متین
هك كردن برخلاف انتظار مسئله اي تازه نيست و حتي به يك كشور هم محدود نمي شود. نوشته زیر تاريخچه مختصري از اين پديده را در كشورهاي مختلف بررسي مي كند.

۱۹۷۱ در ويتنام دامپزشكي به نام «جان دراپر» از يك سوت ارزان قيمت در جعبه پاپ كورن و يك «جعبه آبي دست ساز» براي برقراري تماس تلفني رايگان استفاده مي كند. هم زمان با انتشار راهنماي شركت «اسكواير» در مورد چگونگي ساختن جعبه هاي آبي، آمار تقلب و كلاهبرداري در زمينه استفاده از تلفن در آمريكا به اوج خود مي رسد.

۱۹۷۲ «استيو وزنياك» و «استيو جابز»، شاگردان يك دبيرستان و موسسان آينده كامپيوتر اپل، به يك تجارت خانگي در زمينه توليد و فروش «جعبه هاي آبي» اقدام كردند. در اين روش ضمايم غيرقانوني هك شده در سيستم تلفني به كاربر امكان برقراري يك تماس راه دور رايگان مي داد.

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ | 19:3 | نویسنده : متین

در كنار عمل رمز‌نگاري در شبكه‌ها براي برقراري امنيت كار ديگري در اين راستا انجام مي‌گيرد كه به امضاي ديجيتال مشهور است. امضاي ديجيتال به منظور احراز هويت انجام مي‌شود تا گيرنده پيام اطمينان حاصل كند كه ارسال پيام از جانب فردي قابل اطمينان و شناخته شده ارسال شده است و از طرف يك شياد نبوده است.

امضاي ديجيتال برگرفته از مفهوم امضاي معمولي افراد در امور روزمره همچون امور بانكي است. شخصي كه روي يك برگ چك مبلغي نوشته و آن را امضا مي‌كند، در حقيقت به بانك مي‌گويد كه صاحب حساب (شخص معتبر)‌ آن را صادر كرده است و بانك مي‌تواند به آن اعتماد كند.
همان‌طور كه در اين امور هم واضح است، امضا هيچ‌گونه رمز‌نگاري روي چك انجام نمي‌‌دهد و براي حفظ محرمانگي به كار نمي‌رود. ضمن اين‌كه هر كس بتواند امضاي شخص مقابل را تقليد يا جعل كند، مي‌تواند خود را جاي شخصيت اصلي معرفي كند.
بانك نيز تنها كاري كه انجام مي‌دهد آن است كه امضاي روي چك را با نمونه اصلي موجود در پايگاه مقايسه كند و در صورت شباهت وي را تاييد مي‌كند.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه سوم دی ۱۳۸۸ | 18:18 | نویسنده : متین
يك درخت را در نظر بگيريد كه از ريشه - تنه - شاخه - برگ - گل - ... تشكيل شده است يعني از اگر از ريشه شروع كنيم و همين طور جلو بريم به برگها يا گلها ميرسيم ، ريجستري در ويندوز هم يك ساختار درختي دارد ، البته در نگاه اول ممكنه براي شما عجيب و غير قابل فهم باشد ،اما windows Explorer را در ويندوز در نظر بگيريد كه از My Computer شروع شده بعد به درايوها ميرسيم بعد شاخه ها يعد زير شاخه ها .... تا نهايتا به فايلها ميرسيم ساختار ريجستري نيزدقيقا چنين ساختاري را دارد.

هر شاخه اصلي با آيكون Folder نمايش داده مي شود كه به آنها اصطلاحا Hive نيز گفته مي شود. هر شاخه خود مي تواند شامل زير شاخه هايي باشد تا نهايتا به متغيرها يا مقادير برسند. در متغيرها است كه اطلاعات واقعي رجيستري ذخيره مي شود.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه سوم دی ۱۳۸۸ | 18:17 | نویسنده : متین
مي توان گفت كه انگيزه ي ساختن برنامه ي رجيستري از آنجايي شروع شد كه كاربران Ms- Dos از اين كه عملا هيچگونه اختياري در تنظيم منو ، پنجره ها و ... نداشتند ،خسته شدند. البته Ms- Dos از رجيستري مستثني نبود و سه فايل Config.sys , MsDos.sys, Autoexec.Bat وجود داشتند كه سيستم عامل Dos و جمعا برنامه هاي كاربردي تنظيماتي مانند اختصاص دادن Buffer و يا تعريف Cdrom و غيره را در اين فايل ها ثبت مي كردند در واقع اين سه فايل نقش رجيستري را ايفا مي كردند. بعد از Dos سيستم عامل Win3X به بازار آمد. در اين سيستم عامل فايلهايي با پسوند ini كه مهمترين آنها Win.ini , System.ini, Control.ini بودند ، وظيفه رجيستري را بر عهده داشتند . در نهايت نسل سوم رجيستري با روي كار آمدن ويندوز 9X وراد بازار شد در اين سيستم ها علاوه بر داشتن سه فايل Win3X دو فايل ديگر با نامهاي System .dat, User.dat اضافه شد .ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه سوم دی ۱۳۸۸ | 18:15 | نویسنده : متین
آغاز داستان در سال 1991 در حالي که جنگ سرد رو به پايان ميرفت و صلح در افقها هويدا ميشد، در دنياي کامپيوتر، آينده بسيار روشني ديده ميشد.
با وجود قدرت سخت افزارهاي جديد، محدوديت هاي کامپيوترها رو به پايان ميرفت. ولي هنوز چيزي کم بود.
.. و اين چيزي نبود جز فقداني عميق در حيطه سيستم هاي عامل. داس، امپراطوري کامپيوترهاي شخصي را در دست داشت. سيستم عامل بي استخواني که با قيمت 50000 دلار از يک هکر سياتلي توسط بيل گيتز (Bill Gates) خريداري شده بود و با يک استراتژي تجاري هوشمند، به تمام گوشه هاي جهان رخنه کرده بود.
کاربران PC انتخاب ديگري نداشتند.
کامپيوترهاي اپل مکينتاش بهتر بودند.
ولي قيمتهاي نجومي، آنها را از دسترس اکثر افراد خارج مي ساخت. خيمه گاه ديگر دنياي کامپيوترها، دنياي يونيکس بود.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۸ | 0:17 | نویسنده : متین
بخش دوم ـ آيين دادرسي

فصل يكم ـ‌ صلاحيت

ماده (٢٨) علاوه بر موارد پيش‌بيني شده در ديگر قوانين، دادگاه‌هاي ايران در موارد زير نيز صالح به رسيدگي خواهند بود:
الف) داده‌هاي مجرمانه يا داده‌هايي كه براي ارتكاب جرم به كار رفته‌اند به هر نحو در سيستم‌هاي رايانه‌اي و مخابراتي يا حامل‌هاي دادة موجود در قلمرو حاكميت زميني، دريايي و هوايي جمهوري اسلامي ايران ذخيره شده باشد.
ب) جرم از طريق وب‌سايت‌هاي داراي دامنه‌ مرتبه بالاي كد كشوري ايران ارتكاب يافته باشد.
ج) جرم توسط هر ايراني يا غيرايراني در خارج از ايران عليه سيستم‌هاي رايانه‌اي و مخابراتي و وب‌سايت‌هاي مورد استفاده يا تحت كنترل قواي سه‌گانه يا نهاد رهبري يا نمايندگي‌هاي رسمي دولت يا هر نهاد يا مؤسسه‎اي كه خدمات عمومي ارائه مي‎دهد يا عليه وب‎سايت‎هاي داراي دامنة مرتبه بالاي كد كشوري ايران در سطح گسترده ارتكاب يافته باشد.
د) جرايم رايانه‎اي متضمن سوء‌استفاده از اشخاص كمتر از ١٨ سال، اعم از آنكه مرتكب يا بزه‎ديده ايراني يا غيرايراني باشد.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۸ | 0:16 | نویسنده : متین
بخش يكم ـ جرائم و مجازات‌ها

فصل يكم ـ‌ جرائم عليه محرمانگي داده‌ها و سيستم‌هاي رايانه‌اي و مخابراتي

‎‎‎مبحث يكم ـ دسترسي غيرمجاز

‎‎‎ماده (1) هركس به طور غيرمجاز به داده ‎ها يا سيستم‎هاي رايانه‎اي يا مخابراتي كه به وسيله تدابير امنيتي حفاظت شده است دسترسي يابد، به حبس از نود و يك روز تا يك سال يا جزاي نقدي از پنج تا بيست ميليون ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

‎‎‎مبحث دوم ـ شنود غيرمجاز

‎‎‎ماده (2) هركس به طور غيرمجاز محتواي در حال انتقال ارتباطات غيرعمومي در سيستم‎هاي رايانه‎اي يا مخابراتي يا امواج الكترومغناطيسي يا نوري را شنود كند، به حبس از شش ماه تا دو سال يا جزاي نقدي از ده تا چهل ميليون ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
ادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۸ | 22:51 | نویسنده : متین

برای درک بهتر نقش سیستم عامل ها، قصد داریم سیر تکامل و توسعه آنها را بررسی کنیم .

کارشناسان روند تکوین کامپیوترها وسیستم عامل ها را به چند نسل تقسیم بندی می کنند.

برای ساخت کامپیوترهای نسل اول (1955-1945) ازلامپ های خلا استفاده شد.

هیچ زبان برنامه نویسی (حتی اسمبلی) پدید نیامده بود و سیستم عاملی نیز وجود نداشت. اکثر برنامه ها برای انجام محاسبات عددی (مانند جدول ها ی sin و cos) مورد استفاده قرار گرفتند.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۸ | 23:26 | نویسنده : متین

بسم الله الرحمن الرحيم

تحقيق كننده :

حسين عليزاده

موضوع :

هاب و برخي از اجزا. شبكه

هاب و نحوه عملكرد آن

هاب از جمله تجهيزات سخت افزارى است كه از آن به منظور برپاسازى شبكه هاى كامپيوترى استفاده مى شود . گرچه در اكثر شبكه هائى كه امروزه ايجاد مى گردد از سوئيچ در مقابل هاب استفاده مى گردد، ولى ما همچنان شاهد استفاده از اين نوع تجهيزات سخت افزارى در شبكه هاى متعددى مى باشيم .ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۸ | 23:10 | نویسنده : متین
با سلام.

موضوع تحقیق مندرج در ادامه مطلب، در مورد تاریخچه اینترنت میباشد. توجه به این نکته ضروریست که کپی برداری بصورت تحقیق فقط با ذکر منبع مجاز است.

بدلیل کثرت مقاله و حجم بیشتر از 60 کیلوبایتی آن این مقاله شامل 5 قسمت است.

پیدایش اینترنت به دهه ۱۹۶۰ برمیگردد زمانی که دولت ایالات متحده براساس طرحی موسوم به “Arpa” مخفف ” آژانس تحقیق پروژه‌های پیشرفته” که در آن زمان برای کارکردهای دفاعی بوجود آمده بود، این طرح را اجرا نمود. طرح این بود که کامپیوترهای موجود در شهر های مختلف ( در آن زمان چیزی بنام کامپیوتر شخصی وجود نداشت بلکه سازمانهای بزرگ و دانشگاهها و مراکز دولتی معمولا دارای سیستمهای کامپیوتر بزرگ “MainFrame” بودند) که هر کدام اطلاعات خاص خود را در آن ذخیره داشتند بتوانند در صورت نیاز با یکدیگر اتصال بر قرار نموده “Connect” و اطلاعات را به یکدیگر منتقل کرده “Communicate” و یا در صورت ایجاد بستر مناسب اطلاعات را در حالت اشتراک “Share” قرار دهند. در همان دوران سیستمهایی بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بین کامپیوترهای یک سازمان را از طریق مختص همان سازمان فراهم می نمودند طوریکه کامپیوتر های موجود در بخشها یا طبقات مختلف با یکدیگر تبادل اطلاعات نموده و امکان ارسال نامه بین بخشهای مختلف سازمان را فراهم می کردند که اکنون به این سیستم ارسال نامه پست الکترونیک (Email) می گویند. اما برای اتصال و ارتباط دادن این شبکه‌های کوچک و پراکنده که هر کدام به روش و استاندارد های خودشان کار میکردند استانداردهای جدید و مشخصی که همان پروتکل ها “Protocol” هستند توسط کارشناسان وضع شد. سرانجام درسال ۱۹۶۱ تعداد ۴ کامپیوتر در ۲ ایالت مختلف باموفقیت ارتباط بر قرار کردند و با اضافه شدن واژه نت “Net” به طرح اولیه نام آرپانت “ArpaNet” برای آن منظور شد. در دهه ۱۹۷۰ با تعریف پروتکلهای جدیدتر از جمله “TCP” که تا به امروز رواج دارد و نیز مشارکت کامپیوترهای میزبان “Host” بیشتر به آرپانت وحتی گسترده شدن آن به برخی نواحی فراتر از مرزهای ایالات متحده، آرپانت شهرت بیشتری یافت وایده اینترنت همراه با جزییات بیشتر راجع به شبکه‌های کامپیوتری مطرح گشت تا اینکه طی سالهای پایانی دهه ۱۹۷۰ شبکه‌های مختلف تصمیم گرفتند به صورت شبکه‌ای با یکدیگر ارتباط بر قرار نمایند و آرپانت را بعنوان هسته اصلی انتخاب کردند. بعدها در سال ۱۹۹۳ نام اینترنت “Internet” روی این شبکه بزرگ گذاشته شد. وب یا همان “www”که مخفف “WorldWideWeb” ” تار جهان گستر” می‌باشد توسط آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات Cern بخاطر نیاز آنها به دسترسی مرتب تر و آسان تر به اطلاعات موجود روی اینترنت ابداع گشت. در این روش اطلاعات به صورت مستنداتی صفحه‌ای “Page” بر روی شبکه اینترنت قرار می گیرند و بوسیله یک مرورگر وب ” WebBrowser ” قابل مشاهده هستند و هم اکنون کارکردهای بسیاری دارند.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ | 23:14 | نویسنده : متین
ویندوز رجیستری (windows registry) پایگاه داده ای است که اطلاعاتی در مورد آپشن ها و تنظیمات مربوط به سیستم عامل ویندوز را در خود نگهداری می کند، و شامل اطلاعاتی در مورد تنظیمات سخت افزاری و نرم افزارهای جانبی نصب شده بر روی کامپیوتر و اطلاعات مربوط به کاربران کامپیوتر را نگهداری می کند.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ | 23:13 | نویسنده : متین
حفاظت از كلمات عبور موجود در شبكه از مهمترین اصول حفظ امنیت یكشبكه میباشد. شما به عنوان یك مسئول حساس و دقیق شبكه باید با اجرای سیاستهای قوی ومحكم از كلمات عبور محافظت نموده و مانع از فاش شدن آن شوید. مانند :


ادامه مطلب